Analist Notları

Analist Notu: Powell Aslında Ne Sinyali Veriyor?

Haziran 15, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Powell Aslında Ne Sinyali Veriyor?

FED, dünkü faiz toplantısında, beklentilere paralel olarak faizi sabit bıraktı. Daha sonra saat 21.30’da, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, karara dair açıklamalarda bulundu.

Powell’ın açıklamaları yatırımcılar için bazen anlaşılması zor olabiliyor. Satır aralarından çekilip alınan sinyaller, çok net bir şekilde ifade edilmeyebiliyor. Sanki söylenen her cümle birbirinin aynısı, yalnızca kelimeler değiştiriliyormuş gibi hissediyorsan yalnız değilsin.

Başkan Powell’ın aslında nelere değindiğini, gelecek toplantılar için neler planlandığını, faiz artırımlarında bir sona mı yaklaşıldığını yoksa sadece bir ara mı verildiğini basitçe anlatmaya çalışalım.

🤔 Faiz Sabit. Peki, Ne Olacak?

Açıklamanın satır aralarına baktığımızda, Powell’ın aslında enflasyonla olan savaşta tam olarak hangi aşamada olunduğunu tam olarak söylemediğini, üzerinden geçtiğini görüyoruz. Ancak projeksiyonlara baktığımızda, gelecek yıl için faiz oranlarının FED’in tahmin ettiğinden daha aşağılarda olması bekleniyor. 

Yayımlanan karar metninde ise faiz oranlarının, 2%’lik enflasyon hedefine ulaşmada yeterli olup olmayacağının sinyalinin gelecekte daha net şekilde verileceği dikkat çekiyor. 

  • 14 Haziran toplantısı, Ocak 2022’den bu yana faiz artımının ilk kez pas geçildiği toplantı oldu.
  • FED, Mart 2022 ile Mayıs 2023 arasında,1980’den bu yana en hızlı faiz artışı ile faiz oranını 5%’e yükseltti.

Soru şu: FED, faizleri yeterince artırdı mı? Dünkü toplantıda verilen pas geçme kararı, bu toplantıya özel gibi gözüküyor. Sıkılaşma patikasında sona gelindiğine dair bir işaret henüz görünmüş değil ki bir sonraki toplantı için fiyatlamalar da bunu gösteriyor. 

Analist Notu: Powell Aslında Ne Sinyali Veriyor?

  • 26 Temmuz’daki FOMC toplantısı için, 72% ihtimalle 25 baz puanlık artış fiyatlanırken, 28% olasılıkla yine bir pas geçme olacağı bekleniyor.

Powell ise temmuz toplantısının faiz artırımı için kilit tarih olmadığını söylüyor. Yine de ipler tamamıyla bırakılmış değil. 25 baz puan olasılığının masada olduğu konusu atlanmıyor.

Enflasyon, FED’in hedef seviyesinde ısrarcı olduğu 2% seviyelerine hâlâ uzak. Her ne kadar mayıs enflasyonu 4,1% ile yavaşlamış olsa da Başkan Powell bu faiz seviyelerinin enflasyon hedefine ulaşmada yeterli olamayabileceğini vurguluyor.

Analist Notu: Powell Aslında Ne Sinyali Veriyor?

Burada da Federal Reserve’in hedef faiz oranını gösteren meşhur “Dot Plot” grafiğine göre, medyan hedefin yıl sonu için 5,5% seviyesi olduğunu görüyoruz. Bu da bize 2 faiz artırımı sinyali daha veriyor. 

  • Yine de başta belirttiğimiz üzere, bu oranların gerçekleşmesi elbette ki kesin değil. FED ve Powell’ın bir dediği bazen bir dediğini tutmayabiliyor.

Komite üyelerinin de akıllarındaki medyan beklenti net olmamakla birlikte, yavaşlayan ekonomik büyüme ve düşüşe geçen enflasyonun hız kazanmasıyla, faiz artırımlarında bu yıl sonu itibarıyla sona gelinebileceğini tahmin ediyoruz.

Sıkılaşma patikasının başlangıcından günümüze kadar ABD ekonomisinin artırımlara karşı oldukça güçlü kaldığını gördük. İş gücü piyasasındaki sağlamlık, ekonominin direncini yükselten en büyük gösterge oldu. Faiz artırımlarındaki nihai amaç olan ekonomiyi soğutma girişimi de başarılı olmuşa benziyor. 

  • Şimdiden konut fiyatlarında ufak ufak normalleşme emarelerini takip ediyoruz. Federal Reserve’in diğer ülkelerin merkez bankalarına kıyasla daha hızlı hareket etmiş olması, küresel enflasyonla mücadelede onu bir adım öne çıkarmış gözüküyor. 

Özetle, faiz artırımlarında uzun bir aradan sonra ilk kez pas geçilmiş olması, gelecek bir ya da iki yeni artışa rağmen finiş çizgisine yaklaştığımızı gösteriyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar, CME