ABD Borsası Notları

Analist Notu: Japon Hisseleri Neden Yükseliyor ve Yükseliş Devam Edecek mi?

Mart 13, 2024 • 8 dakika okuma süresi
Analist Notu: Japon Hisseleri Neden Yükseliyor ve Yükseliş Devam Edecek mi?

Japonya Nikkei 225 endeksi, geçen hafta 40.000’in üzerinde kapanış gerçekleştirerek yeni bir rekora imza attı. Endeks, geçen ay boyunca yükselerek uzun yıllar önce görülen seviyelerin üzerine çıktı. 

Daha geniş kapsamlı olan TOPIX de yılbaşından bu yana ralli yaparak tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştı. 

Nikkei geçen yıl yatırımcısına 28% ve TOPIX 25% kazandırmıştı.

Herkesin merak ettiği soru: Yükseliş devam edecek mi? Analistlere göre ise evet, yükseliş devam edecek. Geçen yıl talebin etkisiyle yükselen endekslerin bu yıl da artan yatırımcı güveni ile birlikte desteklenmesi öngörülüyor. 

Goldman Sachs analistleri, TOPIX’in 12 aylık hedef seviyesini 2.650’den 2.900’e yükselttiğini raporladı. Analistler, Japon şirketlerinin üçüncü çeyrekte pozitif bir sürprizden sonra, güçlü ABD ekonomisi ve zayıf Japon Yeninin etkisiyle Japon şirketlerinin kârlılık görünümünün iyileştiğini belirtiyor. Önümüzdeki üç yılda hisse başına kârda kümülatif 32% artış öngörülüyor.

Endeksteki ağırlığı yüksek olan ve iyi performans gösteren hisselerin önceki rallilere kıyasla ortalama kârlılığa daha çok katkıda bulunduğu belirtilebilir. Bu hisselerin çoğunlukla yüksek piyasa değerine sahip olduğu ve yarı iletken alanında faaliyet gösterdiği ifade edilebilir.

Ayrıca, 2021 ve 2022 yıllarında izlenen hisse geri alımlarının bu yıl da endeksi desteklemesi beklenirken analistler, bu durumu yatırımcılar için bir potansiyel olarak değerlendiriyor.

Peki, Japon hisse senedi endeksleri neden yükseliyor? Çünkü ülke, yıllar süren deflasyondan sonra enflasyonist bir ekonomiye geçiyor ve kurumsal yönetime ilişkin reformlar yatırımcılara güven sağlıyor.

Ancak, Japon piyasaları için riskler hala mevcut. Ülkede uzun bir deflasyon döneminin ardından, maaşlarla fiyatlar arasında olumlu bir döngü oluşturma çabası devam ediyor. Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) son ifadeleri, politika yapıcıların enflasyonist bir ortamın oluşturulmasına yönelik artan bir güvene sahip olduğunu gösteriyor.

Şirketler ile sendikaların arasındaki maaş müzakereleri öncesinde büyük şirketlerde önemli maaş zamlarına dair haberler takip ediliyor. Ek olarak, maaş zamlarının küçük işletmelere de yayıldığı işaretleri var. Japonya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yayınladığı küçük ve orta ölçekli işletmelerin anketine göre, şirketlerin 30%’undan fazlası en az 3%’lük maaş zammı uygulamayı planlıyor. Ülke enflasyonunun 2023 yılını 2,6% enflasyon oranı ile tamamladığı ve 3%’lük artışın enflasyon üzerinde olduğu belirtilebilir.

Tokyo Borsası ise reforma odaklanmaya devam ediyor. Maliyet odaklı yönetime işaret eden “Sermaye Maliyeti Bilincine Sahip Yönetim Uygulamaları” başlıklı önlemler aracılığı ile borsada işlem gören şirketler, değerlemelerini artırmaya teşvik ediliyor. Şirketlerin yatırımcıların çıkarları ve endişeleri doğrultusunda hareket etmeleri gerektiği yönündeki önlemleri uygulama gerekliliğine dair farkındalığın artması, Japon hisse senedi piyasasındaki en önemli değişikliklerden biri olarak belirtilebilir.

Hisse Geri Alımları Endeksi Destekleyebilir

Goldman Sachs’e göre, yatırımcıların daha fazla Japon hisselerini alma potansiyeli devam ediyor. Japonya’da, finansal sektör dışındaki şirketler, 2021 ve 2022’de hisse geri alımları sayesinde piyasayı ve yatırımcıları oldukça desteklediler. Kurumsal yönetim reformlarının geri alım programlarını teşvik etmesiyle, bu yıl da şirketlerin bu sayede hisse performanslarını desteklemesi beklenebilir.

Hisse geri alımlarına ilişkin daha detaylı bir okuma için “Analist Notu: Hisse Geri Alımlarını Nasıl Değerlendirmelisin?” başlıklı içeriğe göz atabilirsin.

Bu yıla başlarken şirketler ocak ayında geri aldıkları hisseleri ellerinden çıkardılar. Bireysel yatırımcıların güçlü talebi sayesinde bu satışlar karşılanabilirken bireysel yatırımcılar piyasada net alıcı konumuna yükseldi. Analistlere göre bu talep, uzun süren enflasyon döneminin ortasında hisse senedi piyasasına yaklaşımında büyük bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

ABD’nin Muhteşem 7’lisi Varsa, Japonya’nın Yedi Samuray’ı Var

Japon piyasalarının son dönemde ABD hisse senedi piyasasının parlak performansıyla benzerlikler bulunuyor. Hatta Japonya’nın da tıpkı ABD’li Muhteşem 7’li hisseleri gibi kendine ait bir grubu da bulunuyor: Yedi Samuray. İlk defa Goldman Sachs tarafından adlandırılan Screen Holdings, Advantest, Disco, Tokyo Electron, Toyota Motor, Subaru ve Mitsubishi hisselerinden oluşan bu grup da teknoloji rallisinin etkisi altında. Yedi Samuray, son 12 ayda yatırımcısına 70%’ten fazla getiri sağladı.

Ayrıca Muhteşem 7’li yıllık 9,2% kâr büyümesi açıklarken Yedi Samuray yıllık 23% kâr büyümesi ile dikkat çekti. Ek olarak, Muhteşem 7’linin ortalama F/K oranı 45,9 ve ortalama temettü verimi 0,2% seviyelerinde bulunurken Yedi Samuray’ın ortalama F/K oranının 23,1 ve ortalama temettü getirisinin 1,5% seviyelerinde olmasıyla yatırımcılar için daha cezbedici bir alternatif olarak takip ediliyor.

Diğer yandan, geçen yıl Nikkei 225 endeksinin 2023 yıl başından bu yana yaklaşık 50% yükselmesi çoğunlukla yerli yatırımcılardan kaynaklanıyor. Bu artış 1989’da zirveyi gören endeksle kıyaslandığında başa baş gibi görünse de değerlemeler oldukça farklı. 

Analist Notu: Japon Hisseleri Neden Yükseliyor ve Yükseliş Devam Edecek mi?

Güncelde Nikkei 225 endeksinin ileri F/K’sı 16 seviyesinde bulunarak hem 1989 yılında 70’lere kadar yükselen orana göre makul seviyede bulunuyor hem de ABD endeksleri ile kıyaslandığında S&P 500 endeksinin 20 seviyelerinde bulunan ileri F/K oranına göre yatırımcılara hâlâ fırsatların mevcut olduğunu gösteriyor.

Diğer yanda, Japonya hisse senedi piyasalarında yabancı yatırımcı oranı artıyor olsa da, henüz 2000’lerin başında ve 2013’te olduğu gibi ABD ve Avrupalı yatırımcıların baskın işlem hacmi izlenmiyor. 

Yabancı yatırımcılar için Japon piyasaları cazibesini koruyor. Özellikle ABD iç piyasası zayıfladığında, büyüme arayan fon yöneticileri için Japonya, ucuz bir para birimi ile birlikte büyüme potansiyeli sunarak yatırımcılara alternatif olarak gösteriliyor. Örneğin; Nikkei 225 aslında buzdağının sadece görünen kısmı. Çünkü Tokyo Electron, Advantest ve SoftBank gibi yarı iletken ile ilgili hisseler endeksi domine ediyor. Yapay zekâ rallisinin etkisiyle bu hisselerin de yılbaşında bu yana 40%’tan fazla artış gösterdiği ve endeksi yukarı sürüklediği belirtilebilir. Dolayısıyla endekste işlem gören diğer hisselerin bu şirketlerin gölgesi altında kaldığı söylenebilir.

Daha çok şirketi kapsayan TOPIX endeksi ise 2150 şirket ile Japonya’daki resmi daha net gösteriyor. TOPIX endeksi, tüm bu etkenlere rağmen hâlâ tüm zamanların en yüksek seviyesinden 8,5% aşağıda işlem görüyor. Bununla birlikte, yine de büyük bankalar ve otomobil üreticilerinin öncülük ettiği endeks, yılbaşından bu yana yaklaşık 12% getiri sundu. 

Değerleme perspektifinden bakıldığında TOPIX endeksinin PD/DD oranının 1,5’in altında olması, S&P 500 ile kıyaslandığında Japon piyasalarının daha derin ve uzun ömür olduğunu gösteriyor. 

Merkez Bankasının Attığı Adımlar Belirleyici Olacak

Endekste en büyük katalizör, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) -0,1% olan politika faiz oranını artırması olacak. BoJ, negatif faiz oranına sahip tek merkez bankası unvanını koruyor. Diğer yandan Japonya, gelişmiş ülkeler arasında GSYH’ye oranla en yüksek borç oranına sahip, ülkenin yaklaşık 10 trilyon dolarlık borcu var. 

Analist Notu: Japon Hisseleri Neden Yükseliyor ve Yükseliş Devam Edecek mi?

Ek olarak, 10 yıllık Japon devlet tahvillerinin getirisi BoJ’un 1%’lik getiri sınırının altında. Sonuç olarak, merkez bankası nereyi işaret ederse, yerli tahvil piyasası da onu takip eder. Dolayısıyla BoJ, finansal tsunamileri tetiklememek için yavaş ve öngörülebilir bir şekilde hareket etmeli.

Özellikle 150 dolara ulaşan oldukça zayıf Japon Yeni ile Japonya, Fed’in 5,5% politika faiziyle rekabet etmekte zorlanabilir ve yüksek ithalat maliyetleri ile karşılaşabilir. Fed’in olası faiz indirimi, Dolar Endeksi’nin zayıflamasını sağlayarak Japon piyasalarına da olumlu yansıyabilir.

Analist Notu: Japon Hisseleri Neden Yükseliyor ve Yükseliş Devam Edecek mi?

BoJ stratejisini doğru belirleyebilirse, uygun zamanda faizleri pozitif alana çekmek için ayarlamalar yaparak toparlanmayı destekleyebilir.

ABD borsalarında işlem gören Japon şirketlerini senin için listeledik. 👇

Analist Notu: Japon Hisseleri Neden Yükseliyor ve Yükseliş Devam Edecek mi?

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg1, 2, Goldman Sachs

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti