Analist Notları

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinde Teknoloji ve Enerji Sektörü

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinde Teknoloji ve Enerji Sektörü
Google News Icon Takip Et

🔍 Teknolojide Ezber Bozan Bir Lider: Alphabet

Genel kârlar düşmeye başlasa da, gelir artışı ve yapay zekâ vaadi teknoloji şirketlerinin piyasa değerini artırıyor.

Forbes’in yıllık dünyanın en büyük şirketlerinin sıralandığı (gelir, kâr, varlık ve borsa değerine dayalı olarak) Global 2000’e giren teknoloji şirketlerinin sayısı, 2022’de 164 iken bu yıl 169’a yükseldi. Pandemi sırasındaki görece üstün performansları sayesinde 2021’de yakaladıkları rekor ise 177 idi. 

Listede dikkatleri çeken detay, ekonomik belirsizliğin ortasında yeni bir liderliğin ortaya çıkmasıydı. Apple’ın teknoloji sıralamasındaki yedi yıllık zirvesini kıran Alphabet (GOOGL), küresel listede dört sıra yükselerek 7. sıraya yükseldikten sonra dünyanın en büyük teknoloji şirketi olarak öne çıkıyor. 

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinde Teknoloji ve Enerji Sektörü

Google ana şirketinin hissesi, 2021’deki zirve seviyelerinin hâlâ yaklaşık 15% altında, ancak sarsılmaz arama bölümü (hâlâ açık ara en büyük gelir kaynağı) ve bulut hizmetlerindeki ivme, geçen yılın 282,8 milyar dolarlık satış rekorunu kırmasına yardımcı oldu.

Microsoft (MSFT), küresel sıralamada üç puanlık bir yükselişle 9. sıraya yükseldikten sonra teknolojide de 2. sıraya yerleşiyor. Hikayesi olan teknoloji devinin hisseleri bu yıl 40% arttı. Analistler; şirketin bu yıl chatbot yaratıcısı OpenAI’ya yaptığı 13 milyar dolarlık yatırımı, küresel yapay zekâ yarışında bir dönüm noktası olarak görürken CEO Satya Nadella, teknolojinin en büyüğü olan aramadan başlayarak her yazılım kategorisini değiştireceğini iddia etti.

Geçen yılın lideri Apple (AAPL)’a gelirsek, Forbes listesine göre şimdi dünyanın üçüncü büyük teknoloji firması olarak görünüyor. 2,6 trilyon doları aşan piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi olmaya devam etmesine rağmen, genel sıralamada üç sıra gerileyerek 10. sıraya yerleşti. Böylelikle rakiplerinin satış ve varlıklarda avantaj elde etmesini sağladı.

Yine de Apple, 2003’teki ilk Global 2000 listesinde ilk 1000’in içindeydi. Ancak iPhone gibi devrim niteliğinde ürünleri piyasaya sürdükten sonra hızla yükseldi.

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinde Teknoloji ve Enerji Sektörü

Şirket geçen ay art arda ikinci çeyrek gelir düşüşünü bildirdi. Bu, genel satış sıralamasında Apple’ı geriletti, ancak Apple’ın listede üçüncü sıraya kaymasının sebebini tamamen açıklamıyor. Üçüncü sıraya gerilemede, şirketin alacaklarının bir kısmını devretmesiyle varlıklarının yaklaşık 13% düşerek 332 milyar dolara gerilemesi bir sebep olarak gösterilebilir.

Forbes Global 2000 listesinin ilk 10’da yer alan dev şirketlerine aşağıdan ulaşabilirsin.

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinde Teknoloji ve Enerji Sektörü

⛽️ “Aman Petrol, Canım Petrol” Şirketleri

Üst üste en az iki yıldır Global 2000’de yer alan 104 petrol ve gaz şirketi, 12 aylık kümülatif net kârlarını neredeyse ikiye katlayarak 760 milyar dolara çıkardı.

Öyle görünüyor ki geçen yıl petrol işinde olmak için harika bir zamandı. ExxonMobil (XOM), Haziran 2022’de varil başına 120 doları aşan yüksek fiyatlar sayesinde 62 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve Forbes’un Global 2000 listesinde yedi sıra yükselerek 8. sıraya yükseldi. Shell (SHEL), Chevron (CVX), TotalEnergies (TTE) ve BP (BP) de geçen yıla göre daha yüksek sıralarda yer aldı.

Ancak bu listedeki en iyi petrol şirketi olma onuru, Big Oil’in en büyüğüne, daha çok Aramco olarak bilinen Suudi Arabistan Petrol Şirketi’ne ait. Aramco, genel listede ABD bankacılık devi JPMorgan Chase’den sonra 2. sırada yer alıyor. 

Dünyanın en kârlı şirketi olan Aramco, geçen yıl 592 milyar dolarlık petrol ve petrokimya satışından 156 milyar dolar kazandı. Öte yandan yalnızca geçen yıl 611 milyar dolarlık satışla Walmart daha yüksek bir ciroya sahipti. Doğal olarak, Aramco’nun kârının büyük bir kısmı (yılda en az 75 milyar dolar) Suudi Arabistan tarafından hükümet operasyonlarını ve popüler olarak bilinen 37 yaşındaki fiili hükümdar Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın sponsor olduğu lüks mega projeleri finanse etmek için kullanılıyor.

Analist Notu: Forbes Global 2000 Listesinde Teknoloji ve Enerji Sektörü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Forbes Global 2000 Teknoloji, Forbes Global 2000 Enerji