Analist Notları

Analist Notu: Forbes 2000’in Medya ve Perakende Devleri

Haziran 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analist Notu: Forbes 2000’in Medya ve Perakende Devleri

🛒 O Bir Perakende Devi: Walmart

Walmart (WMT), yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizlikten yararlandı ve bir kez daha Forbes’un Global 2000 listesindeki en büyük perakendeci oldu.

Analist Notu: Forbes 2000'in Medya ve Perakende Devleri

Salgın dönemindeki bir genişlemenin ardından, satışların yavaşlaması Amazon (AMZN)’un kemer sıkma moduna geçmesine neden oldu. Geçen yıl 514 milyar dolar gelirle 2,7 milyar dolar zarar açıklayan perakendeci; işten çıkarmalar yaptı, yeni depolar için planları rafa kaldırdı ve stokları yeniden düzenledi. Tüm bu gelişmelerle Amazon, Forbes’in şirketleri gelir, kâr, varlık ve piyasa değerinden oluşan bileşik bir puan kullanarak sıraladığı Global 2000 listesinde 30 basamak geriledi. Şu anda dünyanın en büyük 36. şirketi olarak görünüyor.

Gezegendeki en büyük perakende operasyonu unvanını bir kez daha geri alan Walmart ise 23. sırada yer alıyor. Walmart, özellikle yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizlik döneminde fayda sağladı ve bakkaliye ve diğer ev eşyalarından tasarruf etmek isteyen alışveriş yapanları (yüksek gelirliler dahil) kendine çekti. Bu, satışlarının geçen yıl 7% artarak 606 milyar dolara ulaşmasıyla zaten etkileyici olan büyümesine katkıda bulunmasına yardımcı oldu.

Çin’de ise Alibaba (BABA) hüküm sürmeye devam ediyor. Son mali yılında elde ettiği 128 milyar dolarlık gelirle dünyanın en büyük üçüncü perakendecisi konumuna geldi. Bununla birlikte şirket, pandemideki kapanmalarla zor zamanlardan geçti ve Çinli tüketiciler, ekonomi yeniden açılırken bile temkinli olmaya devam ediyor. 

Hisse senedi fiyatı 2020’den bu yana 60% düşen Alibaba, yatırımcıları geri kazanmak için 12 milyar dolarlık bulut bölümünü ayırmanın  yanı sıra market ve lojistik kollarını bölmeye hazırlanmayı da içeren büyük dönüşüm başlattı.

Analist Notu: Forbes 2000'in Medya ve Perakende Devleri

📺 Medyanın Devleri

Dünyanın en büyük medya şirketleri sıralamasında ilk sırayı Comcast (CMCSA) kaparken hemen ardından ikinci sırada sarsılmaz duruşuyla dikkatleri çeken bir başka isim vardı. Eski bir CEO’nun dönüşü, Florida hükümeti ile yasal bir savaş, binlerce çalışanın işten çıkarılması gibi çalkantılı sayılabilecek bir yıla rağmen Disney (DIS), Global 2000’de 2022’ye göre yedi sıra yükselerek 87. sırada yer aldı ve art arda ikinci kez en büyük ikinci medya şirketi oldu.

Analist Notu: Forbes 2000'in Medya ve Perakende Devleri

Dördüncü en büyük medya şirketi olmasına rağmen Netflix (NFLX), 232,5 milyon abone sayısına göre hâlâ liderliği elinde tutuyor ve daha fazlası için de bastırıyor. Netflix geçen yıl daha ucuz, reklam destekli bir plan başlattı. Ve geçen ay şirket, hesaplarını kendi evlerinin dışında yaşayan kişilerle paylaşan kullanıcılara karşı sıkı önlemler almaya başladı.

Analist Notu: Forbes 2000'in Medya ve Perakende Devleri

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Forbes 2000 Perakende, Forbes 2000 Medya