Analist Notları

Analist Notu: Doğru Bilinen Yanlış Yatırım Teorileri

May 22, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: Doğru Bilinen Yanlış Yatırım Teorileri

Günümüzde bilginin bu kadar hızlı ve karmaşık yayıldığı bir ortamda, her bilginin doğruluğunu sorgulamak zorunda kalıyoruz. Bu bilgi kirliliği de özellikle yatırım alanında neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda biz yatırımcıların kafasını karıştırabiliyor. 

Her konuda olduğu gibi yatırım dünyasında da çeşitli teoriler mevcut, bunlardan bazıları doğruyken bazıları da doğru bilinen yanlışlar…

 • Mesela gayrimenkul ve temettü hisselerinin hep kazandıran yatırım araçları olması. Ne yazık ki bu durum her zaman için doğru değil.
 • Ya da eksik bilinen bir gerçek: çeşitlendirmenin sadece hisse veya yatırım aracı sayısını artırmaktan ibaret olduğu…

Haydi, bu mitleri sıralayalım ve belki de doğru bildiğimiz yanlışlara göz atalım.

🏠 “Gayrimenkul yatırımı her zaman kazandırır”

Evet, gayrimenkul veya arsa almanın iyi bir yatırım tercihi olduğunu söyleyebiliriz ancak her zaman değil. Faiz oranlarının görece düşük olduğu bir ekonomik ortamda, kira geliri ile tatmin edici seviyede bir getiri elde edebilirsin.

Analist Notu: Doğru Bilinen Yanlış Yatırım Teorileri

 • Ancak işler tersine döndüğünde yani yüksek faiz ortamında, şu an içinde bulunduğumuz küresel tablo gibi, gayrimenkulden elde edebileceğin kira gelirinin üzerinde bir performans sergileyebilecek mevduat faizleri ile fonlarını değerlendirebilirsin.
 • Gayrimenkul yatırımının tek avantajı kira geliri değil, sahip olduğun arsa veya konutun değer artışı da var dediğini duyar gibiyim. Bu durum gayrimenkulünüzün nerede bulunduğu ile fazlasıyla doğru orantılı.
 • Son olarak gayrimenkul ve arsa yatırımının diğer araçlara kıyasla daha çok efor ve sürpriz masraf barındırdığını da hatırlatalım.

📈 “Düşükten al, yüksekten sat.”

Bu söyleme de herhalde hepimiz fazlasıyla aşinayız. Bazı hisse senetleri için geçerli olabilen bir stratejiyken, Microsoft veya Berkshire Hathaway gibi dev şirketler için pek de geçerli değil. Değer barındıran büyük şirketlerin hisselerini almak için ucuzlamalarını beklersen, hiç satın alamayabilirsin. 

 • Bu sebeple bir hissenin fiyatının ucuz veya pahalı olduğuna karar vermek hiç de kolay değil ve eğer olur da “hisse yükselince satayım, düşünce yeniden alırım” diyorsan, bu fırsatı hiç yakalayamayabilirsin.
 • Uzun vadede belirli miktarlarda yapılan yatırımlar her zaman kısa vadeli ve oynaklık bazlı yapılan yatırımlardan daha fazla kazandırmıştır.

💼 “Ne kadar çok hisse satın alırsan, riskin o kadar düşmüş olur”

Bu da kısmen doğru ama eksik bir teori. Portföyüne daha fazla hisse eklemek gerçekten de volatilitenin arttığı veya endekslerin değer kaybettiği durumlarda riski azaltarak, daha az kayıp yaşamanı sağlar. 

Analist Notu: Doğru Bilinen Yanlış Yatırım Teorileri

 • Burada kilit nokta ne kadar hisse eklediğinden çok, ne tarz şirketlerin hisselerini eklediğin olmalı.
 • Aslında yalnızca hisse senetleri de değil, portföyüne emtialar, fonlar ve devlet tahvilleri de eklemek oynaklıktan etkilenme riskini oldukça düşürüyor.
 • Örnek verelim: Nasdaq endeksinin sert düştüğü bir senaryoda, sayısı fazla ancak çokça aynı sektörden hissen varsa, portföyünün riski yine artmış olur.
 • Bu sebeple olabildiğince farklı sektör ve iş kollarından şirketler seçerek portföyünü çeşitlendirirsen, zor günlerde ayakta kalmak daha kolay olur.

💲 “Hisse senetleri, zengin olmanın en kolay yoludur.”

Ne yazık ki bu durumun hiçbir garantisi yok. İşin doğrusu, son 10 yılda belirli miktarlarda S&P 500 şirketlerine yatırım yapmış olsaydın, çift haneli getiriler elde edebilirdin.

Analist Notu: Doğru Bilinen Yanlış Yatırım Teorileri

 • Yatırım yapmak kısa vadeli oynaklıkları kovalayarak, hisse senetleri satın alıp, yüksekten satmak konsepti ile ilerleyen bir eylem değil maalesef. Amacımız, daha uzun vadeli planlar yaparak disiplinli ve sürdürülebilir bir getiri elde etmek olmalı. 
 • Yalnızca hisse senetleriyle varlıklarını büyütmüş yatırımcılar olduğu tabii ki yadsınamaz bir gerçek. Kripto paralarla bir gecede dolar milyoneri olan örnekler de mevcut ancak bunlar sadece istisnadan ibaret.
 • Daha kararlı, uzun vadeli bir yol haritası çizerek finansal özgürlüğe kavuşmak çok daha gerçekçi olacaktır.

🔙 “Geçmiş performans, geleceğin habercisidir.”

Şirketlerin geçmişteki performansları gelecekleri hakkında bir fikir verebilir. Bazı hisseler özelinde bir patern yakalamak da mümkün olabilir.

 • Her ne olursa olsun, bir hisse 50% düşmüşse, bu durum hissenin daha fazla düşeceği veya gelecekte de düşeceği anlamına gelmiyor.
 • Geçmiş fiyat hareketleri ile çokça ilgilenmek yerine şirketin finansal sağlığı, yönetimi ve gelecek planları gibi temel metriklere de göz atmak çok daha rasyonel kararlar vermeni sağlayabilir.

🎁 Bonus: “Erkekler kadınlardan daha iyi yatırım yaparlar.”

Fidelity’nin 5 milyondan fazla insan üzerinde yaptığı araştırmalara göre, kadınların erkeklerden daha iyi yatırım yaptıkları sonucuna ulaşıyoruz.

 • Yapılan araştırmada kadınların, erkeklerin yönettikleri portföye kıyasla 0,4% daha başarılı oldukları gözlenmiş.
 • Araştırma sonuçları kadınların, riskten daha iyi kaçınabildiklerine, daha az ancak daha sabırlı işlem aldıklarına işaret ediyor.

Analist Notu: Doğru Bilinen Yanlış Yatırım Teorileri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finimize, FRED