Analist Notları

Analist Notu: Disney Neden Dikkate Değer?

May 30, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Disney Neden Dikkate Değer?

Disney (DIS), geçtiğimiz çeyrek eğlence parklarındaki büyüme trendini devam ettirmiş olsa da Hulu ve Disney+’ta yaşadığı kullanıcı kaybı, “Acaba Disney alım için uygun mu?” sorusunu akıllara getiriyor.

Şirketin 2024 yılının sonunda tam kârlılığa ulaşması beklenen kullanıcıya direkt ulaşan operasyonlarının (Hulu ve Disney+) kullanıcı tabanını büyütmesi gerekiyor. 

 • Disney’de kısa bir aradan sonra yeniden CEO’luk koltuğuna oturan Robert Iger’in Hulu’yu Disney+’ın içine entegre edip, kullanıcı tabanını iki tarafa da yaymak gibi bir planı var.
 • İki operasyon için tek bir uygulama kullanmak gerçekten de kullanım oranlarını ve reklam fırsatlarını artırabilir.

Güncelde 88 dolar seviyesinde bulunan Disney’in dip seviyelerine yakın seyrettiğini belirtebiliriz.

Analist Notu: Disney Neden Dikkate Değer?
Disney (DIS) Hisse Senedi Fiyat Grafiği

🤔 Disney’in Adil Değeri Ne Kadar?

Dünyanın dört bir yanında ünlü eğlence parkları, lisanslı ürünler ve hem geleneksel hem de modern yayıncılık sektöründe boy gösteren şirket, adil değer hesaplamalarına göre ucuz seyrediyor. 

Morningstar analistlerine göre Disney’in adil fiyatı 145 dolar olarak açıklanıyor. Üstelik son dönemde yavaşlayan abone büyümesi de hesaba katılarak…

 • Şirketin, 2027 yılına kadar yıllık 7% ortalamayla büyümesi bekleniyor ancak Hulu ve Disney+ aboneliklerindeki yavaşlamanın bir süre daha devam ettiğini görebiliriz.
Analist Notu: Disney Neden Dikkate Değer?
Disney’in Fiyat/Adil Değer Grafiği

Disney’in medya segmentinin gelecekteki performansa etkisinin oldukça yüksek olacağı tahmin ediliyor. 

 • 2019 yılında satın alımı tamamlanan Fox (FOX) medya kuruluşunun bazı operasyonları, rekabetin oldukça sert olduğu medya ve yayıncılık sektöründe Disney’i avantajlı konuma taşıyabilir.

⚠️ Riskler Neler?

Şirketin modern çevrimiçi yayın biriminin kârlılığa ulaşabileceğinden bahsediyoruz ancak bir diğer yanda küresel bir resesyon yaşanması ve ekonomik belirsizliğin daha da artması halinde Disney’in eğlence parkları ve reklamcılık birimlerinin yavaşladığını görebiliriz.

Öte yandan, şirketin iş ilişkileri ve iç yönetim anlamında bazı problemleri olduğu da konuşuluyor. 

 • Özellikle eğlence parklarında çalışanlara ırk ve cinsiyet ayrımcılığı, maaş farklılıkları gibi riskli bir yönetim şekli olduğu konuşulurken, konu hakkında birçok dava bulunuyor.

👀 Disney: Peki Ne Yapalım?

Bu kısmı iki ana başlıkta inceleyelim.

Disney neden dikkate değer?

 • Pandeminin sona ermesiyle birlikte eğlence parkları güçlü bir geri dönüş yakaladı ve ziyaretçi sayısı eski seviyeleri aştı.
 • Disney+’ın hem ABD’de hem de uluslararası alanda daha gidecek çok yolu var ancak orijinal serileri ve giderek genişleyen içerikleriyle modern yayın biriminin büyüme potansiyeli oldukça fazla.
 • Film yapımcılığı riskli bir iş olsa da Disney’in yıllardır bilinen içerikleri hâlâ günümüzde de hem reklamcılık alanında hem de yayın alanında zor günlerde oynaklığı düşürmeye yardımcı oluyor.

Nelere dikkat etmelisin?

 • Çevrimiçi yayın sektöründe rekabet oldukça fazla. Disney’in bu noktada bir şeyleri farklı yapması gerekiyor.
 • Tüm kitlelere hitap edecek içerikler tasarlamak, içerisinde farklı zorluklar barındıran bir alan ve yaratıcılığı üst seviyede tutmak şirket için önemli.
 • Medya biriminin operasyonlara devam edebilmesi için kullanıcı büyümesinin sürekli artan bir trendde hareket etmesi gerekiyor. Yani Disney’in trendi yüksek tutmak için daha çok çalışması gerekiyor.

Analist Notu: Disney Neden Dikkate Değer?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Morningstar