Analist Notları

Analist Notu: Büyük Fonlar Nvidia’yı Avlamak için Fırsat Kolluyor

June 7, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Büyük Fonlar Nvidia’yı Avlamak için Fırsat Kolluyor

Yapay zekâ furyasında yükselişiyle rekor üstüne rekor kıran, piyasa değeri olarak neredeyse 1 trilyon dolar sınırına dayanan Nvidia (NVDA) hisselerini almak için fırsat kollayan bir grup var: Büyük fon yöneticileri.

State Street, Fidelity ve Amundi gibi yatırım şirketleri, fonlarındaki Nvidia hisselerinin ağırlığını bu yıl başında, çip üreticisi henüz rallisine başlamadan hemen önce azaltmışlardı. Goldman Sachs’a göre yalnızca özel fon kuruluşları değil, ortak yatırım fonları da Nvidia hisselerinin bir miktarını elden çıkarmıştı.

  • Wall Street’teki söylentilere göre hem yatırım hem de hedge fon yöneticileri, Nvidia’yı adeta avlamak için fırsat kolluyorlar. Üstelik hedefleri yalnızca Nvidia da değil, AMD (AMD) gibi yapay zekâ teknolojileriyle entegre olmuş diğer yarı iletken hisseleri de takip altında.

🔙 Hatırlayalım: Nvidia (NVDA) hisseleri, 24 Mayıs’ta açıklanan bilançoda, yapay zekâ çiplerine olan talebin adeta patlama yapmış olması ve yılın geri kalanı için tahminlerin yükseltilmesi sonrası 300 dolar seviyelerinden 419 dolara kadar sert bir artış yaşamıştı. Çip üreticisi şirketin piyasa değeri ise 1 trilyon dolara kadar yükselmişti.

Nvidia’nın işlem hacimleri de son dönemde gösteriyor ki, şirket ABD hisse senetleri arasında en çok işlem yapılanlar listesinde en önlerde yer almaya başladı.

Analist Notu: Büyük Fonlar Nvidia’yı Avlamak için Fırsat Kolluyor
Nvidia’nın Günlük İşlem Değeri ($Mr)

  • Wall Street analistleri Nvidia’nın bir anda bu kadar çok talep görmesine karşın şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar ve genel algının, satım yönlüyken çok hızlı bir şekilde tekrar alım yönüne geçmesine şaşırdıklarını ifade ediyorlar.

Yalnızca Nvidia değil, diğer dev ölçekli teknoloji şirketlerinin hisseleri talep patlaması yaşıyor. Bunun altında çeşitli sebepler yatsa da, en büyük neden ılımlı da olsa bir resesyon beklentisiyle dev şirketlere yönelmek gibi gözüküyor.

  • Bu şirketler o kadar devasa ki, şu an Russell 1000 endeksinin en büyük 7 şirketi – Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Nvidia, Tesla ve Meta – endeks ağırlığının yaklaşık 42%’sini oluşturuyor.
Analist Notu: Büyük Fonlar Nvidia’yı Avlamak için Fırsat Kolluyor
Nvidia, Apple ve Microsoft’un S&P 500 üzerindeki ağırlığı (%)

Peki, bu sert yükselişe karşın Nvidia pahalı mı? Yoksa hâlâ ucuz mu? Yarı iletken üreticisinin yalnızca F/K oranına bakmaktansa PEG oranına, yani şirketin fiyat/kazanç büyüme oranına bakalım.

  • PEG oranı, bir şirketin fiyat kazanç oranının, beklenen büyüme oranına bölünmesiyle bulunur ve bizim şirketin kazancını ve değerlemesini anlamamıza yardımcı olur.

Nvidia, son 1 aydaki 37%’den fazla yükselişine ve 950 milyar dolarlık piyasa değerine rağmen, rakipleriyle olan PEG oranı karşılaştırmasında en ucuz hisselerden biri olarak gözüküyor.

  • Nvidia’nın Amazon, Apple, Alphabet ve Microsoft ile karşılaştırıldığı PEG oranı grafiğinde 0,989 ile en düşük değere sahip olduğunu görüyoruz.
Analist Notu: Büyük Fonlar Nvidia’yı Avlamak için Fırsat Kolluyor
Big Tech şirketlerin PEG oranı karşılaştırmaları

Bu veri bize fon yöneticilerinin neden Nvidia’yı tekrar avlamak için uğraş içinde olduklarını gösteriyor. Çip üreticisinin en çok işlem gören hisse senetlerinden biri olması ve yapay zekâ ilgisinin devam etmesi sebebiyle, volatilitenin bir süre daha yüksek kalacağını tahmin edebiliriz.

Ancak, yalnızca spot alanda değil opsiyon piyasasında da Nvidia’ya oynanan “call”, yani alım yönlü opsiyon kartları ve büyük yatırım ve hedge fonlarının fırsat kollamaları bize hareketin bir süre daha devam edebileceği sinyalini veriyor. 

Analist Notu: Büyük Fonlar Nvidia’yı Avlamak için Fırsat Kolluyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times