Analist Notları

Analist Notu: Büyük Bankaların Seçim Sonrası Türkiye Ekonomisi Senaryoları

May 10, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Analist Notu: Büyük Bankaların Seçim Sonrası Türkiye Ekonomisi Senaryoları

Bildiğimiz üzere 14 Mayıs’ta Türkiye seçime gidiyor. Açıklanan anketlerde seçim sonuçları hakkında net bir yorum yapmak mümkün olmazken, akıllara tabii ki seçimden sonra Türkiye ekonomisinde ne olur, dolar/TL paritesi nereye yönlenir gibi sorular geliyor. 

İktidar tarafı ekonomi politikasını düşük faiz ile ihracata yönelik modeli devam ettirmek olarak açıklarken, muhalefet daha ortodoks, yani daha genel kabul görmüş bir yaklaşımla faiz yükseltmeye yönelik bir strateji açıklıyor. 

Hem yerli hem de yabancı yatırımcılar, seçim sonuçları ne olursa olsun uzun vadede politikaların önem kazanacağını düşünürken, kısa vadenin daha zorlu geçeceğini bekliyorlar.

 • Türkiye’de dövize olan talep son 1 yıldır yüksek bir hızda artıyor. Yatırımcılar fonlarını enflasyon karşısında korumak için yabancı para cinsinden mevduata yöneliyor.
Analist Notu: Büyük Bankaların Seçim Sonrası Türkiye Ekonomisi Senaryoları

Peki, dolar/TL’nin yönü seçim sonrasında nerede olur? BIST, seçimden sonra nasıl etkilenir? Türkiye ekonomisindeki senaryoları ve büyük bankaların seçim sonrası tahminlerini inceleyelim.

🧐 Seçim Sonrası Senaryolar

Öncelikle toplumun genelinde ve yatırımcılarda her iki tarafın da kazanması durumunda dolar/TL paritesinin yükselişini hızlandıracağına dair güçlü bir beklenti var. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), bu düşüncenin beklendiği kadar kötümser olmaması gerektiğini savunuyor. 

 • IIF, özellikle seçimi muhalefetin kazandığı senaryoda krediye dayalı büyüme modelinin sona ereceği beklentisiyle aşırı kötümser bir sonuçla karşılaşılmayacağını savunuyor.

Türk Lirası dolara karşı 2020 yılından bu yana 70%’ten fazla değer kaybetti. Çok sayıda banka ve rapor da Türk Lirası’ndaki değer kaybının süreceğine işaret ediyor.

Analist Notu: Büyük Bankaların Seçim Sonrası Türkiye Ekonomisi Senaryoları

 • HSBC, 6 Nisan tarihli raporunda dolar/TL için ikinci çeyrek adil fiyatını 19,5’dan 20 seviyesine yükseltti. Yıl sonu tahminini ise 24 seviyesine güncelledi.
 • Morgan Stanley 5 Nisan tarihli notunda, seçimleri kimin kazandığından bağımsız dolar/TL paritesinin haziran ayına kadar 25 seviyesine yükseleceğini, sene sonunu ise 27 seviyesinden sonlandıracağını söylüyor.
 • Wells Fargo’nun ise 9 Mart’taki raporuna göre paritedeki yükseliş daha ılımlı olacak.
 • JPMorgan yıl sonunda doların 24-25 TL bandına yerleşeceğini düşünüyor.
 • Son olarak Standard Chartered’dan daha agresif bir tahmin açıklandı. Banka, mevcut politikaların devam etmesi durumunda yıl sonunda dolar/TL’nin 36 seviyesine çıkabileceğini tahmin ediyor.

Aslında tüm raporların ve bankaların ortak düşüncesi, seçimi iktidarın kazandığı bir senaryoda dolar/TL’nin koşulsuz şekilde yükseleceği yönünde. Muhalefet senaryosunda ise kısa vadede bir yükselişin olacağında mutabık kalınırken, uzun vadede doğru ekonomi politikaları ile birlikte Türk Lirası’nın yeniden değerlenebileceği düşünülüyor.

 • En nihayetinde önümüzde yüksek bir volatilite olacak.

Capital Economics’in Gelişmekte Olan Piyasalar Baş Ekonomisti William Jackson, seçimler sebebiyle Türkiye’nin yabancı yatırımcıyı çekmekte zorlanabileceğini ve bu durumda Merkez Bankası’nın dış açığı karşılamak amacıyla daha fazla rezerv satmasına sebebiyet vereceğini söylüyor.

Analist Notu: Büyük Bankaların Seçim Sonrası Türkiye Ekonomisi Senaryoları

🤔 Dolar/TL’yi Konuştuk. Peki, Borsa İstanbul?

Borsa İstanbul’a dair tahminlerden de kısaca bahsedecek olursak, muhalefetin seçimi kazanmasıyla yüksek faiz ortamının yeniden teşvik edilmesinin borsaya olumsuz yansıyabileceği düşünülebilir, ancak bir diğer yandan da daha ortodoks bir yaklaşımla farklı ekonomi politikalarının konumlanabileceği düşüncesiyle uzun vade için pozitif duruş desteklenebilir. 

 • İktidar değişmez ise düşük faiz ortamının devam edeceği böylelikle yüksek enflasyon karşısında birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcıların borsaya yönelmesi muhtemel gözüküyor.

Toparlayacak olursak, her iki ihtimalde de dolar/TL’nin ilk etapta sert biçimde yükselmesi bekleniyor. 

 • İktidarın yönetime devam etmesi durumunda Türk Lirası’nın değer kaybının gittikçe artacağı ancak borsanın bu durum karşısında bir can simidi olabileceği ihtimali bulunuyor. 
 • Millet ittifakının seçimi kazanması ve iktidarın değişmesi halinde ise, kısa vadede dolar/TL’nin bir miktar yükselmesi ancak uzun vadede farklı ekonomik yaklaşımlarla bu durumun tersine çevrilebileceği tahmin ediliyor. Borsanın ise yüksek faiz ortamından negatif etkilenebileceği, ancak iktidar değişikliği sebebiyle uzun vadede pozitif yansımaların da olabileceği söylenebilir.

BTSH serimizde bu hafta değindiğimiz “Seçim döneminde dolar yükselecek mi?” videomuzu bu linkten izleyebilirsin.

Analist Notu: Büyük Bankaların Seçim Sonrası Türkiye Ekonomisi Senaryoları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Financial Times, Reuters, Euronews