Analist Notları

Analist Notu: Bilançolar ve ABD Ekonomisine İlişkin Görünüm

April 20, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: Bilançolar ve ABD Ekonomisine İlişkin Görünüm

📄 Bankacılık bilançolarındaki pozitif görünüm devam ediyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli bankalardan gelen pozitif bilançoların bu bankaların hisselerinde ralli etkisi yarattığını gözlemliyoruz. 

 • Charles Schwab (SCHW), yılın ilk çeyreğinde 1,6 milyar dolar kâr elde ettiğini, Wall Street’in beklediğinden daha iyi bir performans gösterdiğini ve finansal sağlığıyla ilgili son endişeleri hafiflettiğini söyledi. (Üst üste pozitif kapanış gerçekleştirdi.)
 • Western Alliance (WAL) mevduatlarının ilk çeyrekte 11% düşerek 47,6 milyar dolara gerilediğini ancak eğilimin tersine döndüğünü ve mevduatların nisan ayının ilk iki haftasında 2 milyar dolar arttığını söyledi. (24%’ü aşan bir yükseliş gerçekleştirdi.)
 • Krizi 11 bankanın desteğiyle atlatan First Republic Bank (FRC)’ın 12%’lik yükselişi bu iyimserlik sonrasında gerçekleşti. Bankanın bilançolarını 24 Nisan’da alacağız.

Dolayısıyla tüm bunlar ‘bankacılık likidite krizine ilişkin endişelerde sona geliyoruz’ düşüncesini destekliyor.

Elektrikli araç devi Tesla (TSLA) bilançosunu açıkladı. Tesla’nın geliri, senenin ilk çeyreğinde, yıllık bazda 24% artışla 23,3 milyar dolara ulaşırken net kârı 24% düşüşle 2,5 milyar dolara geriledi. Ancak söz konusu Tesla olunca bu taraftaki çıktıları daha detaylı incelemek ve buna uygun yorumlamak lazım. O yüzden bugün paylaşacağımız Tesla analizimizi dikkatle incelemeni öneririz.

📔 BEJ kitap, ABD ekonomisine ilişkin ne söylüyor? FED, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun nisan sayısını yayımladı.

 • Raporda genel ekonomik faaliyetin “çok az” değiştiği belirtilerek büyüme beklentilerinin de büyük oranda değişmediği kaydedildi.
 • Raporun detaylarına baktığımızda ılımlı fiyat artışlarının olduğu ekonomide tüketici harcamalarında hafif bir aşağı yönlü hareket olduğuna vurgu yapabiliriz.
 • Otomobil satışlarının genel olarak sabit kaldığı belirtilebilir.
 • Seyahat ve turizmin ise ülkenin büyük bir bölümünde toparlandığının altı çizildi.
 • Tedarik zincirlerinin gelişmeye devam etmesine rağmen imalat faaliyetinin yatay veya aşağı yönlü olduğu belirtildi.
 • Nakliye ve navlun hacimlerinin de yataydan aşağıya doğru seyrettiğine değinilerek konut satışları ve yeni inşaat faaliyetinin ılımlı bir şekilde yumuşadığı, satış ve kiralama faaliyetlerinin genel olarak aşağı yönlü ilerlediği, konut dışı inşaatlarda da çok az değişiklik olduğu bildirildi.
 • Ayrıca kredi hacimleri ve kredi talebinin tüketici ve işletme kredisi türlerinde gerileme olduğu da belirtildi. Hatta bazı bankaların artan belirsizlik ve likidite konusundaki endişeler nedeniyle borç verme standartlarını sıkılaştırdığını aktardığı kaydedildi.
 • Raporda, toplam fiyat seviyelerinin orta derecede arttığı ancak fiyat artış oranının yavaşlamış gibi göründüğü vurgulandı.

Önemli: Tüketici fiyatlarının genel olarak, hâlâ yüksek olan talebin yanı sıra daha yüksek envanter ve işçilik maliyetleri nedeniyle arttığı kaydedilen raporda, ev ve kira fiyatlarının çoğu yerde dengelendiği ancak rekor seviyelere yakın kaldığı bildirildi.

Günün öne çıkan bilançoları: AT&T (T), American Express (AXP)

 • Müşterilerin telekomünikasyon harcamaları konusunda temkinli olduğu bir dönemde yoğun rekabet nedeniyle AT&T’nin ilk çeyrek gelirinde düşüş açıklaması bekleniyor.
 • American Express’in de ilk çeyrek net gelir artışı, bilançosunu açıkladığında, özellikle düşük gelir grubundaki tüketiciler için yüksek enflasyon ve borçlanma maliyetleri nedeniyle bir yavaşlama gösterebilir. Ancak şirketin kâr tahminlerini geçmesi bekleniyor. 

Analist Notu: Bilançolar ve ABD Ekonomisine İlişkin Görünüm

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı