Analist Notları

Analist Notu: Bankacılık Krizi Dur Durak Bilmiyor

Analist Notu: Bankacılık Krizi Dur Durak Bilmiyor
Google News Icon Takip Et

Bankacılık sektöründe son 2 aydaki gelişmelerden bir senaryo yazılsa ve yaşananlar beyaz perdeye aktarılsa herhalde gişe rekorları kırardı. 

Sillicon Valley Bank ve Signature Bank’in iflasından sonra sıradaki kurban First Republic Bank (FRC) oldu. Bankanın hisseleri, geçtiğimiz hafta açıklanan olumsuz bilançodan sonra yaklaşık 75%, yıl genelinde ise 97%’den fazla değer kaybetmiş durumda.

🤔 “Yine mi Bir İflas Hikayesi?”

Bunu dediğini duyar gibiyiz. Aslında bir süredir bir ayağı çukurda olan First Republic Bank için, mart ayının ortasında; JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo ve Bank of America’nın da aralarında bulunduğu 11 banka harekete geçmişti. 

  • Kriz sebebiyle mevduatları kritik seviyelere inen First Republic’e, kaçışların önlenmesi amacıyla toplam 30 milyar dolar fon aktarılacağı duyurulmuştu.
Analist Notu: Bankacılık Krizi Dur Durak Bilmiyor

Her ne kadar bu yardım bir süre etkili olmuş ve mevduat faaliyetleri biraz hız kazanmış olsa da, First için işler yoluna girmedi. 

  • Kaliforniyalı regülatörler ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) açıklamalarına göre JPMorgan, First Republic Bank’e ait 93,5 milyar dolarlık mevduat ve varlıkları satın aldı. 
  • Bu hamleyle birlikte First Republic’in iflası ABD tarihinin en büyük ikinci banka çöküşü oldu. 

📉 Batışın Perde Arkası

2022 yıl sonuna göre First Republic, 229 milyar dolar toplam varlıkla ülkenin en büyük 14. bankasıydı. Yükselen faiz oranlarıyla birlikte mevduat faizlerini ödemekte zorlanan kurumları ve sonucunda iflasa sürüklenen bankaları görmeye artık alıştık diyebiliriz.

Bankanın varlıklı müşterilerine sunduğu ucuz mortgage kredileri yükselen faizler sebebiyle gittikçe sıkışırken ve mevduatlar bir bir kaçarken, First Republic sallantıyı hissetmeye başlamıştı.

  • Fonlama maliyetlerinin de artmasıyla hem mortgage hem de mevduat tarafında büyük kayıplar yazılmaya başlandı, bu gelişmeler de bankanın yavaş yavaş sonunu getirdi.
Analist Notu: Bankacılık Krizi Dur Durak Bilmiyor

Jamie Dimon, JPMorgan CEO’su, satın almaya ilişkin açıklamasında, “Hükümetimiz bizi davet etti ve biz de adımımızı attık. Güçlü finansal sağlığımız ve başarılı iş modelimiz bizi teklif yapmaya itti, böylece ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) edeceği zararı minimize etmiş olduk.” diyor.

Ülkenin en büyük bankası JPMorgan’a bu durumun olumlu yansıyabileceğini söyleyebiliriz. Ne de olsa ABD’nin mevduatlarındaki pastadan bir 10% daha pay sağlamış oldu kendine JPM. Bankaya göre First Republic Bank’in satın alımı JPMorgan bilançosuna yıllık 500 milyon dolardan fazla gelir sağlayacak.

Satın alıma dair haberimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı