Analist Notları

Analist Notu: ABD Borsalarındaki Karışık Görünümün Sebepleri

April 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analist Notu: ABD Borsalarındaki Karışık Görünümün Sebepleri

ABD borsalarında bu hafta fiyatlanan iki temel konu var. Bunlardan ilki, bankacılık krizinin başından bu yana ardı arkası kesilmeyen First Republic Bank tarafındaki sorunlar, diğeri ise özellikle teknoloji bilançoları olmak üzere pozitif görünümünü devam ettiren bilançolar.

Önce First Republic Bank ile başlayalım: Bankanın bilançosundaki ana endişe mevduat satışlarından kaynaklanıyor. Bilanço sonrası hisse 50%’ye yakın düştü. Bu noktada satışların ana sebebi doğrudan mevduat kaynaklı mıydı? Yoksa haberler, söylemler de etkili miydi? tüm bu sorular tartışmaya açık. Zira konut kredileri ağırlığı olan portföyün satışının yapılabileceği ve bankanın varlık yönetiminde yer alan önemli bir takımın işten ayrılacağı gibi haberler gündeme geldi. Elbette CEO’nun bilanço sonrası yaptığı “Önümüzdeki birkaç gün çok kritik, kamu kurumları ile temas halindeyiz.” söylemleri de bu endişeleri daha da derinleştirdi. Tahmin edersiniz ki kimse düşen bıçağı tutmak istemez.

Sahiden de banka, kamu kurumları ile temas halinde ve orada da sıkıntılı konular mevcut. ABD’nin TMSF’si olarak belirtebileceğimiz Federal Deposit Insurance (FDIC), First Republic Bank’a finansal tablosunu düzeltecek bir anlaşma sağlamasını söylemişti ve konuyla ilgili bir süredir zaman tanıyordu. Bloomberg’e konuşan konuya yakın kaynaklara göre, FDIC bankanın finansal durumuna ilişkin skorunu düşürmeyi değerlendirmeye başladı.

Zaten kırılgan bir banka için böyle bir hamle çok tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Bunlardan en somutu da böyle bir durumda bankanın FED’in iskonto penceresi ve geçen ay devreye sokulan acil destek imkanından faydalanmasının sınırlanması olur. 

Öte yandan Evercore analistlerine göre güncel sorunlar banka için tehlikeli olsa da FED’in gelecek hafta faizleri sabit bırakmasına neden olabilir. Ancak JPMorgan’dan Bob Michele Mayıs’ta faiz artışı, eylül itibarıyla da faiz indirimleri bekliyor.

Güncelde de FED’in 25 baz puanlık faiz artışına gitmesi 75,4% ile fiyatlanırken faizlerin sabit bırakılması 24,6% ile fiyatlanıyor.

Analist Notu: ABD Borsalarındaki Karışık Görünümün Sebepleri

Gelelim dev şirketlerin bilançolarına, hem Microsoft hem de Google’dan gelir artışına işaret eden bilançolar almıştık.

Microsoft tarafında server ve bulut segmentindeki gelir büyümesi ve özellikle yapay zekâya odaklı yatırım açıklamaları göz doldururken Google tarafında da şirketin reklam modelinin, geçtiğimiz yılın son üç çeyreğinde 2% gerilemesinin ardından yeniden büyümeye geçmesi yüzleri güldürmüştü. 

Meta Platforms da geçtiğimiz gün kapanış sonrası bilançosunu açıkladı. WhatsApp, Facebook, Instagram gibi hepimizin hayatının bir parçası olmayı başarmış şirketlerin çatı şirketi Meta; ilk çeyrekte satışlarının aralıksız 4 çeyreklik düşüşün ardından ilk kez büyümeye döndüğünü ve 28,6 milyar dolara yükseldiğini duyurdu. 

Oldukça pozitif olan bu duyuru ardından gelen beklentiler de tatmin etti. Şirket, mevcut çeyrekte gelirlerinin 32 milyar dolara kadar çıkacağını öngördü. Meta bilançosunu bulut, online reklamlar ve yapay zeka odaklı okumak gerekiyor. Şirketin dijital reklam satışlarının sürpriz şekilde artması bilançoya destek verirken, yapay zekâ ve sanal gerçeklik yatırımları için de alan yaratacak.

Bir diğer önemli metrik olan Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısı ise bu dönemde artışını sürdürdü, mart ayı itibarıyla yıllık bazda 4% artarak 2,04 milyara ulaştı. 

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, yapay zekâ çalışmalarının şirketin uygulamalarında ve işletmesinde iyi sonuçlar verdiğini özellikle belirtti. Meta hissesi piyasa kapanışının ardından 12%’ye yakın değer kazandı.

Analist Notu: ABD Borsalarındaki Karışık Görünümün Sebepleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: CME, Bloomberg