Borsa Haberleri

AMD Satışlarını 71% Artırdı

Mayıs 4, 2022 • 2 dakika okuma süresi
AMD Satışlarını 71% Artırdı

AMD (AMD) ilk çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket 2022’nin ilk çeyreğindeki kazancıyla analistlerin tahminlerini aşmayı başardı.

Mikroçip üreticisi şirketin çeyrek sonuçları AMD’nin hızla büyüdüğünü gösteriyor. Şirket, en büyük rakiplerinden Intel (INTC) ile üst düzey sunucu çipi üretiminde büyük rekabet hâlinde.

Bazı veri göstergeleri, AMD’nin üretim ve imalat becerilerini geri almaya çalışırken rakibinden de pazar payı aldığını ortaya koyuyor.

Analistlerin açıklamaları ise şu yönde: “Birçok insan evden çalışmak veya uzaktan eğitim görmek için dizüstü bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple PC sevkiyatlarında da bir patlama yaşandı. Bu yoğunlukta geçen iki yılın ardından bu yıl bilgisayar satışları düşecek gibi görünüyor.” 

Bazı yatırımcılar da pandemideki bilgisayar satışı patlamasının sona erdiğine inanıyor, fakat birçok dizüstü ve masaüstü bilgisayarın işletimini sağlayan AMD herhangi bir düşüş hissetmiyor.

Şirketin CEO’su Lisa Su, “Bilgisayar pazarı, rekora yakın kazançlar yaşadığı birkaç çeyreğe nazaran ufak bir düşüş yaşasa da odak noktamız, güçlü büyüme fırsatları gördüğümüz alanlar olmaya devam ediyor. AMD, sekiz çeyrek boyunca PC çiplerinde pazar payı kazandığına da inanıyor.” açıklamalarını yaptı. 

AMD’nin bilgisayar satışlarının, yılda 33% artış gösterdiği ve aralık çeyreğine göre 8% daha yüksek olduğu da belirtildi. 

Şirket, artışın hem merkezi işlemciler hem de grafik işlemci satışlarından kaynaklandığını ve Ryzen işlemcilerin bu artışta büyük bir rolü olduğunu açıkladı. 

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti