Borsa Haberleri

AMD, Çin’e Özel Yapay Zekâ Çipi Üretecek

Ağustos 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
AMD, Çin’e Özel Yapay Zekâ Çipi Üretecek

Advanced Micro Devices (AMD), rakipleri Nvidia (NVDA) ve Intel’in (INTC) izinden giderek, ABD’nin ihracat kısıtlamalarına uymak için Çin pazarına özel bir yapay zekâ çipi geliştirmek istiyor. 

Salı günkü bilanço açıklamasında Çin’in “önemli” bir pazar olduğunu belirten AMD CEO’su Lisa Su, bir yandan da şirketin ABD’nin ihracat kontrollerine uymak istediğini söyledi. 

💭 Su, “Hızlandırıcı çip pazarını değerlendirirken, elbette ABD’nin ihracat kontrollerine uymayı planlıyoruz. Ancak Çin’de yapay zekâ çözümleri arayan müşterilerimiz için ürün geliştirme fırsatı olduğuna inanıyoruz ve bu yönde çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Hızlandırıcı çipler, yapay zekâ uygulamaları için büyük miktarlarda veriyi eğitmek amacıyla kullanılan yarı iletkenler olarak tanımlanıyor.

AMD ayrıca, Nvidia’nın yapay zekâ eğitiminde kullandığı grafik işlem birimlerine rakip olarak konumlandırdığı MI300 çipinin üretimini arttırmaya hazırlanıyor. Nvidia, şu an pazara hakim durumda ancak AMD yeni çipiyle yarı iletken devine meydan okumayı umuyor.

👀 Hatırlayalım: Bu yılın başında ABD hükümeti, Nvidia’nın A100 ve H100 çiplerinin Çin’e satışını kısıtladı ve H100, Nvidia’nın önemli yapay zekâ çiplerinden biri. Bu yüzden şirket, ihracat kısıtlamalarına uygun değişiklikler yaparak yeni bir çip üretmeye karar verdi.

Çin pazarının büyüklüğü göz önüne alındığında, AMD’nin de bu yönde bir adım atması şaşılacak bir şey değil. Şirket, Nvidia’yla olan rekabetinde MI300 yapay zekâ çipine güveniyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC