Borsa Haberleri

Amazon, “Uzaydan İnternet” Konusunda da Elon Musk’a Rakip Oluyor

Mayıs 2, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Amazon, “Uzaydan İnternet” Konusunda da Elon Musk’a Rakip Oluyor

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon (AMZN), iş alanlarını daha geniş bir seviyeye ulaştırmak için çalışmalarını sürdürürken teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. 

E-ticaret devi bu kapsamda Elon Musk’a rakip olacak uzaydan internet sağlama projesi olan Kuiper’i duyurdu. Amazon, Kuiper ile uzay tabanlı bir internet kurmayı ve uzaydan ağ erişim hizmetleri sağlamayı hedefliyor. Bu alanda şüphesiz akla gelen ilk isimse Elon Musk ve Starlink projesi oluyor. 

Kuiper ile Starlink’e rakip olmayı hedefleyen şirket, 3236 mikro uyduyu Dünya yörüngesine gönderecek.

Amazon’un Kuiper uydularını fırlatmak amacıyla içerisinde, Blue Origin ve Arianespace gibi isimlerin yer aldığı önemli şirketlerle, tarihe en büyük roket anlaşması olarak geçen anlaşmalar sağladığı da biliniyor. 

Amazon her ne kadar henüz tek bir uydu fırlatmamış olsa bile yine de oyunda büyük bir oyuncu olma yolunda ilerliyor.

Amazon bu projeyle kendi temel hizmetlerini desteklemek için dijital altyapı geliştirmeye yatırım yapan teknoloji devleri listesinde yer alacak. Şirketin Kuiper projesi planlanan şekilde ilerlerse, gerçekten de SpaceX’e rakip olacak gibi gözüküyor. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti