Borsa Haberleri

Amazon Hisseleri “Dot-Com” Krizinden Bu Yana İlk Defa Duvara Çarptı

Amazon Hisseleri “Dot-Com” Krizinden Bu Yana İlk Defa Duvara Çarptı
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN)’un yılın ilk çeyreğine ait bilançosu analist tahminlerinin altında kaldı. Bu gelişme sonrasında şirketin hisseleri piyasa sonrası işlemlerde 10%’lara kadar düşüş yaşadı.

Şirket, geçtiğimiz çeyreği de çok iyi sonuçlarla kapatamamıştı. Ayrıca Rivian (RIVN) yatırımında da 7,6 milyar dolar zarar etmişti.

Hisselerdeki bu düşüş şirketin 2000 yılındaki “dot-com” çöküşünden beri ilk defa kötü bir duruma gelmesine sebep oldu. Şirketin ilk çeyrekteki performansı daha dikkatli incelendiği zaman geçen yıl elde ettiği 44%’lük büyüme oranı bu yıl sadece 7% civarında seyretti.

Şirketin bu gidişatının ikinci çeyrekte de devam edeceği tahmin ediliyor. Amazon’daki bu düşüşün en önemli sebebi ise makroekonomik koşullar ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olduğu düşünülüyor.

Artan işçi maliyetleri, devam eden pandemi gibi küresel zorluklar da şirket hisselerindeki değer düşüşüne sebep oluyor.

Amazon bu maliyetlerin bir kısmını dengelemek amacıyla ABD’deki bazı satıcıları için 5%’lik bir ek ücret politikası uygulamaya başladı. Şirketin zararını telafi etme stratejilerinden bir diğeri ise, ABD Prime üyelik fiyatını 119 dolardan 139 dolara çıkarmasıydı.

Fakat şirketin bu atılımları kar oranını artırmak yerine şirket gelirinde zarar yaratmaya devam ediyor. Tüm maliyetler hesaplandıktan sonra geriye kalan kâr bir önceki yıla göre 8%’den 3,2%’ye düştü. Ayrıca Google (GOOGL) ve Facebook (FB) başta olmak üzere birçok şirket, Amazon da bu çeyrekte reklam gelirlerinden oldukça büyük bir darbe yedi.

Amazon Web Services satışları ise bir önceki yıla göre %36,5 artarak 18,44 milyar dolara ulaştı. Şirketin bulut sistemleri yatırımında da bu büyümeyi devam ettirip ettiremeyeceği ise soru işareti olarak kaldı. Piyasada bulut sistemleri segmentinde Amazon’un oldukça dişli iki rakibi bulunuyor: Microsoft (MSFT) ve Google.

Amazon bu yılki Prime Day gününü hisse değerindeki düşüşleri engellemek için temmuz ayında gerçekleştirme kararı aldı. Şirket bu strateji ile üçüncü çeyrek raporunda bir büyüme oranı kaydetmeyi hedefliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı