Borsa Yorumları

Altın ve Bakırdaki Talep Patlamasından Faydalanacak Hisseler

April 24, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Altın ve Bakırdaki Talep Patlamasından Faydalanacak Hisseler

Jeopolitik gerilimlerdeki artış, merkez bankalarının yoğun altın satın alımları ve başta yapay zekâ olmak üzere gelişen teknolojilerin bakır talebi arttıkça hâliyle altın ve bakır da yükselişe geçti. 

Spot altın fiyatları, art arda rekor rallilerin ardından 12 Nisan’da 2.424 dolarla zirvesine ulaşırken, bakır da iyi performans gösterdi ve bakır vadeli işlemleri geçtiğimiz hafta sonu 2022’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Ufukta bu talebin yakın zamanda yavaşlayacağına dair hiç işaret yok. Dahası Trafigura, elektrikli araç, enerji altyapısı, yapay zekâ ve otomasyon sektörlerinde gelişen faaliyetlerin önümüzdeki on yıl içinde en az 10 milyon metrik ton ek bakır tüketimine yol açacağını söyledi.

Çin’den gelen güçlü talep ve Ortadoğu’da şimdilik hafiflese de ağırlığını sürdüren jeopolitik riskler, altını da oldukça cazip bir güvenli liman yatırımı yapmayı sürdürüyor. 

Bazı fon yöneticileri ve Wall Street analistleri de bu emtialar üzerinde yükseliş eğilimini sürdürüyor.

Jevons Global’in kurucusu ve baş yatırım yetkilisi Kingsley Jones, “Öncelikli endişe, ABD ekonomisindeki belirgin güç nedeniyle enflasyonun yeniden canlanması olasılığıdır. Diğer bir faktör de ABD, Avrupa ve diğer ülkelerde devam eden mali teşvikler ile üretimin yeniden şekillendirilmesi ve yeşil enerjiye yönelik devlet sübvansiyonlarıdır.” diyor. 

Bakır, enerji dönüşümü için ihtiyaç duyulan metaller arasında yer alıyor ve birçok kişi yapay zekâ patlamasıyla birlikte bakırda da yükselişe geçiyor.

Yapay zekâ ve otomasyon gibi teknolojik gelişmeler ile elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerjiyi içeren enerji dönüşümü, elektriği iletmek için kullanılan bakır kabloya yönelik talep beklentilerini şimdiden artırdı.

Bu uygulamalardan kaynaklanan yeni talep tahminleri farklılık gösterse de, İsviçre merkezli Trafigura’nın metal analizi başkanı Graeme Train, 10 milyon tonluk yeni talebin üçte birinin elektrikli araç sektöründen geleceğini söyledi.

Train, “Üçte biri elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı, geri kalanı ise otomasyon, üretim sermayesi ve veri merkezlerindeki soğutma sistemleri gibi alanlar için.” dedi. 

Jones ayrıca, Fed’in faiz indirimlerinin beklenenden daha az ve daha geç olabileceğine dair sinyallerine rağmen bu faktörlerin bu emtiaları yükselteceğine dikkat çekti.

🌟 Öne Çıkan Hisseler

North of South Capital portföy yöneticisi Kamil Dimmich, Ortadoğu’dan kaynaklanan jeopolitik riskler ve “çok güçlü bir itici güç” olarak tanımladığı Çin talebi göz önüne alındığında altının “cazip” göründüğün düşünüyor.

Altının son dönemdeki yükselişini kısmen merkez bankası alımlarına, “Tabii ki rezervlerini çeşitlendirmeye çalışıyor” diyerek perakende talebine bağlayan Dimmich, “İnsanların tasarruflarıyla mülk satın almayı bıraktığını ve Çinlilerin hâlâ büyük miktarda tasarruf yaptığını, parayı harcamadıklarını görüyoruz. Çin’in ekonomik olarak yaşadığı sorunlardan biri de bu ve tasarruflarını gayrimenkul yerine altına yatırıyorlar.” diyor Dimmich. 

Dimmich bu durum karşısında Gold Fields (GFI) gibi bazı altın madenciliği hisselerini beğendiğini söyledi.

Öte yandan Wall Street, yapay zekâ patlaması sayesinde bakır madencileri konusunda da iyimser.

Bakır, veri merkezlerinde güç kabloları, elektrik konektörleri, güç şeritleri ve daha fazlası için kullanılıyor. Jefferies, bu ay  yayınladığı bir notta veri merkezlerinin küresel bakır talebinin 2023’te 239 bin tondan 2030’da yıllık en az 450 bin tona çıkacağını tahmin etti.

Bakır talebinin bu yıldan itibaren arzı “önemli ölçüde aşacağını” ve veri merkezlerinden gelen talep artışının hesaba katılmadığını söyledi.

Jefferies, bakıra maruz kalan madenciler arasında Freeport-McMoRan (FCX) ve Teck Resources’ı (TECK) beğeniyor.

Jones ise Avustralyalı altın madencisi Northern Star (NSTC) ve bakır madencisi Southern Copper’ı (SCCO) şu anda yükselişte olduğu hisseler olarak adlandırdı.

⚡️ Borsa İstanbul’un Madencilik Şirketleri

Dünya genelindeki artan altın ve bakır talebinin ilerleyen dönemlerde pozitif etki yapmasının beklenebileceği BIST şirketleri ise şöyle:

  • Koza Altın (KOZAL)
  • Koza Madencilik (KOZAA)
  • Cvk Madencilik (CVKMD)

Altın ve Bakırdaki Talep Patlamasından Faydalanacak Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC