Borsa Haberleri

Alibaba Hisseleri Neden Tekrar Yükseliyor?

Mayıs 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba Hisseleri Neden Tekrar Yükseliyor?

Alibaba Group Holding (BABA)’in ABD’de işlem gören hisseleri, son çeyrek için gelir ve kazanç beklentilerini geride bıraktıktan sonra, perşembe günkü işlemlerde 14,8% oranında yükseldi ve ikinci rekor performansını kaydetti.

Alibaba, Çin’deki son COVID-19 salgını ve e-ticaret büyümesindeki genel yavaşlamanın acısını hissetse de, şirket ilk çeyrek için analistlerin beklentilerinin ötesine geçerek son zamanlardaki gelir kaybı trendini kırdı.

Alibaba, analistlerin bir yıl önce yayınladığı 187,4 milyarlık RMB’ye göre 9% artışla ilk çeyrekte 204,1 milyar RMB gelir elde etti.

FactSet verilerinin analizine göre, Alibaba perşembe günkü rekordan önce üç ardışık gelir kaybı bildirmişti. Alibaba hisseleri, perşembe günü büyük bir artış göstermeden önce düştü. Dow Jones piyasa verilerine göre, hisse senedinin perşembe günkü kazancı, şirketin şimdiye kadarki en büyük yüzde kazancına denk geliyor.

İcra Kurulu Başkanı Daniel Zhang, Alibaba’nın kazanç kaybıyla ilgili olarak, Çin’deki son COVID-19 dalgasının şirketin işini etkilediği yönündeki açıklamasını paylaştı.

Alibaba’nın önemli brüt ürün hacmi ürettiği ve lojistik açıdan önemli olan alanlarda yeni COVID-19 vakaları ortaya çıktı.

COVID-19’e ek olarak şirketin müşteri tabanındaki “elektronik tüketiminin” azaldığı, gıda gibi temel ürünlere olan talebin ise keskin bir şekilde arttığı da belirtildi.

Alibaba, tüm bu olumsuzluklara rağmen koşulların iyileşme belirtileri gösterdiğinin sinyalini verdi. Alibaba, 31 mart itibariyle Çin pazar segmenti için yıllık 903 milyon aktif tüketiciye sahip olduğunu açıkladı.

Alibaba, COVID-19 yüzünden ise önümüzdeki dönemler için bir öngörü paylaşmaktan vazgeçti.

Alibaba Hisseleri Neden Tekrar Yükseliyor?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti