Borsa Haberleri

Airbnb Pandeminin Yaralarını Sarmaya Başladı

Mayıs 4, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Airbnb Pandeminin Yaralarını Sarmaya Başladı

Airbnb (ABNB), salı günü yaptığı açıklamada, ilk çeyreği beklenenden daha iyi sonuçlar kaydederek kapattığını bildirdi. 

Şirket bu sonuçlar ışığında, pandemiden kaynaklanan seyahat etme düşüşünde bir toparlanma gördüğü için ikinci çeyrek için iyimser bir tahmin verdi. Ayrıca çeyrek kapanışından sonra şirket hisseleri de 6% değer artışı kaydetmeyi başardı.

Bu ilk çeyrek sonuçları geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığı zaman Airbnb’nin net zararının 1,2 milyar dolardan 19 milyon dolara gerilediği gözlemleniyor. Buna ek olarak, pandemi ve Ukrayna-Rusya krizine rağmen şirket gelirinin 70% oranında arttığı da biliniyor.

İkinci çeyrekte de Airbnb’nin gelirinin 2,03 milyar dolar ile 2,13 milyar dolar arasında olması ve analistlerin ortalama 1,96 milyar dolar tahminini aşması bekleniyor. Bir diğer ifade ile, şirketin ikinci çeyrekte 52% civarında bir büyüme oranına sahip olacağı tahmin ediliyor.

Airbnb’nin rezervasyon sayısındaki artış da ikinci çeyreğe olan iyimser yaklaşımın arkasında yatan en önemli sebeplerden biri oluyor. Şirket, StreetAccount’un 100,87 milyon rezervasyon sayısı tahminini aşarak ilk çeyrekte 102,1 milyon rezervasyon sayısına sahip oldu. Ayrıca şu anda Airbnb’ye yapılan rezervasyon sayısı pandemiden önceki seviyeye ulaşmış durumda. 

Yani, şirket nisan ayının sonunda yaz seyahat sezonu için 2019 yılına göre 30% daha fazla rezervasyon kaydetti.

Airbnb ilk çeyrekteki bu başarısını aynı zamanda Covid-19 pandemisinin neden olduğu çalışma ve seyahat etme biçimindeki değişikliklere de borçlu. Çalışanlar artık masalarına bağlı kalmıyor. Bugün birçok şirket uzaktan çalışma modelini benimsiyor.  

Öte yandan bu olumlu gelişmeler, şirket üzerindeki baskıları tamamen ortadan kaldırmıyor. Şu anda Airbnb rezervasyonları üzerinde, Covid-19 salgınının yeni varyantları ve Ukrayna krizi nedeniyle oldukça büyük bir baskı bulunuyor. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti