Borsa Yorumları

Airbnb Hisselerinin Yükselişi Devam Edecek mi?

Airbnb Hisselerinin Yükselişi Devam Edecek mi?
Google News Icon Takip Et

Airbnb (ABNB)’nin son çeyrek bilançosu beklentilerin üzerinde geldi ancak birçok analist halen hisse konusunda ileriye dönük bazı endişelere sahip.

Şirketin dördüncü çeyrek bilançosunu açıklamasından bir gün sonra birçok analist, kısa süreli konaklama/kiralama şirketi Airbnb için süregelen risklere atıfta bulunarak hisse için verdikleri “NÖTR” veya “SAT” notunu yineledi.

Hisse için “NÖTR” notunu yineleyen Credit Suisse analisti Stephen Ju bir bilgilendirme yazısında,

  • Bahse konu riskler; rekabeti, alternatif konaklama hizmetine olan rağbetin beklentilere kıyasla yavaş kalmasını, geleneksel kısa süreli konaklama yöntemlerinin yeniden ön plana çıkma potansiyelini ve yan gelirlerin beklenenden daha hızlı oluşmasını içeriyor” ifadelerine yer verdi. 
  • Analist, yine de 17%’lik bir yükselme potansiyeline işaret edecek şekilde hisse başına 160 dolar seviyesinde 12 aylık ortalama bir fiyat hedefi belirledi.
  • Online seyahat alanının giderek daha da rekabetçi hale geldiğini belirten JPMorgan’dan Doug Anmuth da hisse için “NÖTR” notunu yineledi. Analist, Airbnb’nin halen “kârlılık açısından erken evrelerde” olduğunu, yani kâr/zarar hanesinde önemli bir gelişme kaydetmek için biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.
  • Anmuth ayrıca Airbnb için daha temel bir sorunun altını çizdi. “Airbnb güven kavramını temel alarak yapılanmış bir şirket. Başka bir deyişle, ev sahiplerinin ve/veya konukların olumsuz davranışları, Airbnb’nin itibarını ve kamuoyu nezdindeki algısını olumsuz etkileyebilir.

Wells Fargo’dan Brian Fitz “ABNB’nin kategorisindeki lider konumunu, sürekli/güçlü icraatlarını ve işletme disiplinini takdir etmeye devam ettiğini” belirtti. 

  • Kâr marjı baskısı ve makro karşıt rüzgarlardan kaynaklanan endişelerin güçlü bir talep oluşmasını baskılayabileceğini belirten analist yine de Airbnb’nin güçlü kalabileceğine dair iyimserliğini koruyor.
  • Hisse için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineleyen Fitz, 130 dolar olan 12 aylık ortalama fiyat hedefini 165 dolara yükseltti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC