Airbnb

Airbnb Güçlü Bilançosuna Rağmen Geriledi

Airbnb Güçlü Bilançosuna Rağmen Geriledi
Google News Icon Takip Et

Konaklama devi Airbnb (ABNB) güçlü dördüncü çeyrek sonuçlarına rağmen piyasa öncesi işlemlerde kırmızıda seyretti. 

Geçen yılın son çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda 17% artışla 2,22 milyar dolara taşıyan Airbnb, analistlerin 2,17 milyar dolarlık beklentisini aştı.

Ayrıca şirket, 645 milyon dolarlık konsensüsün üzerinde açıkladığı 738 milyon dolarlık düzeltilmiş kârıyla şimdiye kadarki en kârlı çeyreğini geçirdiğini belirtti. 

Airbnb, bu çeyrekte 349 milyon dolar veya hisse başına 0,55 dolar net zarar açıkladı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemindeki 319 milyon dolarlık zararın üzerinde geldi. 

Şirket ayrıca yönetim kurulunun 6 milyar dolarlık bir hisse geri alım programını onayladığını söyledi. 

Airbnb hissedar mektubunda, şirketin son üç yılını oda paylaşım hizmetini iyileştirmek ve yeni özellikler eklemek için harcadıktan sonra bir “dönüm noktasında” olduğunu söyledi. 

Airbnb, 2024 yılında yurtdışında daha az nüfuzlu pazarlara yatırım yapacağını ve bu yıl içinde ana faaliyet alanının ötesine geçme planlarını paylaşacağını söyledi.

Öte yandan şirket, ilk çeyrekte gelirinin 2,03 milyar dolar ile 2,07 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyor. Airbnb böylece Wall Street’in 2,03 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde bir tahmin açıkladı. 

Airbnb’nin ev sahibi kazançlarını, hizmet ücretlerini, temizlik ücretlerini ve vergileri izlemek için kullandığı brüt rezervasyon değeri, dördüncü çeyrekte 15,5 milyar dolar oldu. StreetAccount’a göre şirket, bir yıl öncesine göre 12% artışla ve analistler tarafından beklenen 98 milyonun üzerinde, 98,8 milyon gece ve deneyim rezervasyonu bildirdi.

Airbnb, konuk talebinin özellikle ilk kez gelen kullanıcılar için “güçlü kalmaya devam ettiğini” söyledi. Şirket, İsrail-Hamas savaşının patlak verdiği ekim ayındaki “dalgalanmanın” etkilerinin ardından, rezerve edilen gece büyümesinin dönemin geri kalanında hızlandığını söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Airbnb