Airbnb

Airbnb, Çin Pazarından Çıkıyor mu?

Mayıs 24, 2022 • 3 dakika okuma zamanı
Airbnb, Çin Pazarından Çıkıyor mu?

Airbnb (ABNB)’nin Çin’deki yerel işini kapatma kararı aldığı düşünülüyor. Şirket, ülkedeki çalışanlarına bu kararını salı sabahı Pekin’de açıklamayı planlıyor. Ayrıca Airbnb, tüm envanterlerini bu yazın sonuna kadar kaldırmayı hedefliyor.

Airbnb, Çin’deki faaliyetlerine 2016 yılında başladı. Fakat, Çin’deki yerel şirketler ile gün geçtikçe artan bir rekabet ile karşı karşıya kaldı. Sektörün giderek maliyetleşmesi, tüm operasyonu giderek karmaşık bir hale getirdi. Pandemi de zaten var olan bu karmaşık durumu daha da kötüleştirdi. 

Airbnb’nin kurucu ortağı olan Nathan Blecharczyk’in tüm çabalarına ve şirketin kendisini ülke içinde markalaşmaya adamasına rağmen, son birkaç yıldır şirket için Çin’deki operasyonlar gelirin sadece 1%’ini oluşturdu. 

Şirketin hisseleri bu yıl 30%’dan fazla düştü. Ancak şirket hala 2020 halka arz fiyatı olan 68 doların oldukça üzerinde işlem görüyor. Airbnb, pandeminin ilk günlerinde de oldukça sıkı bir mücadele verdi. Mayıs 2020’de personelinin yaklaşık olarak 25%’ini işten çıkardı. Ardından aynı yılın kasım ayında da halka açılma kararı aldı. 

Şirket, halka arz prospektüsünde, Çin’deki ev sahiplerinin COVID-19’u önlemek için dünyanın geri kalanında uyguladığı tek tip beş aşamalı temizlik işleminden farklı hijyen programı kullandığını belirterek farkına ortaya çıkarmaya çalıştı.

İnsanlar yeniden seyahat etmeye başlayınca Airbnb’nin faaliyetlerinde bir takım düzelmeler gerçekleşti. Ayrıca pandemi sırasında birçok işverenin sunduğu esnek çalışma düzenlemeleri sayesinde şirket bu yıl uzun vadeli kiralamalarda bir artış gördü. Bununla birlikte, ülke sonraki enfeksiyon dalgalarıyla savaşmak için periyodik olarak kısıtlamalar uygulamasından dolayı Çin’deki faaliyetlerin düzelmesi çok daha yavaş gerçekleşti. 

Şu anda Airbnb’nin kararı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Bazı kaynaklara göre Çin’deki operasyonlar, Airbnb için yeni fırsatlar yaratıyor. Bu yüzden şirket, yurtdışına giden Çinli gezginler için yeni projeler planlıyor. 

Öte yandan diğer kaynaklara göre de şirketin Çin’de zarar etmeye başladığı için buradaki faaliyetlerini tamamen durdurma kararı aldığı belirtiliyor. Bazıları da bu bilgilerin yanlış olduğunu ve Airbnb’nin şu anda Pekin’de yüzlerce çalışanı olan yeni bir ofis kurmayı planladığını savunuyor. Airbnb’den ise henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti