Borsa Haberleri

Adobe, OpenAI ile Yapay Zekâ Tekliflerini Genişletmek İstiyor

April 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Adobe, OpenAI ile Yapay Zekâ Tekliflerini Genişletmek İstiyor

Adobe (ADBE), yaygın olarak kullanılan video düzenleme yazılımı içinde OpenAI ve diğer üçüncü taraf üretici yapay zekâ araçlarının kullanımına izin vermenin ilk aşamalarında olduğunu söyledi. Şirket ayrıca, dijital dökümanlara yönelik yeni yapay zekâ asistasını tanıttı.

Adobe’un Premiere Pro uygulaması televizyon ve film endüstrilerinde yaygın olarak kullanılıyor. Kaliforniya merkezli şirket bu yıl yazılıma, bir sahnenin bazı bölümlerini yapay zekâ tarafından üretilen nesnelerle doldurma veya bir video düzenleyicinin sıkıcı manuel çalışması olmadan bir sahneden dikkat dağıtıcı unsurları kaldırma gibi yapay zekâ tabanlı özellikler eklemeyi planlıyor.

Her iki özellik de Adobe’un Photoshop yazılımında hareketsiz görüntüleri düzenlemek için halihazırda kullandığı bir yapay zekâ modeli olan Firefly’a dayanacak. 

OpenAI, Midjourney ve diğer girişimlerin rekabeti arasında Adobe, Firefly sistemini tam haklarına sahip olduğu verilerle eğiterek ve telif hakkı taleplerine karşı kullanıcılara tazminat sunarak kendini diğerlerinden ayırmaya çalıştı.

Ancak Adobe bugün yaptığı açıklamada, kullanıcılarının Premiere Pro’da video oluşturmak ve kullanmak için OpenAI’ın yanı sıra Runway ve Pika Labs girişimlerinin üçüncü taraf araçlarından yararlanmasına izin verecek bir yol geliştirdiğini de söyledi. 

Bu hamle, hisseleri bu yıl yaklaşık 20% düşen Adobe’un, Wall Street’in görüntü ve video üretmeye yönelik yapay zekâ araçlarının temel işlerini riske attığı yönündeki endişelerini gidermesine yardımcı olabilir.

🤖 Acrobat AI: Dijital Belgeler için Yapay Zekâ Asistanı 

Şirket ayrıca, kullanıcıların dijital belgelerin içeriğini anlamalarına yardımcı olan bir yapay zekâ asistanını piyasaya sürdü. Acrobat AI isimli yapay zekâ aracı için aylık abonelik fiyatları ise 4,99 dolardan başlıyor.

Sürümün bir parçası olarak Adobe, aracın sesli komutlara yanıt verebilen ücretsiz bir mobil sürümünü de beta olarak piyasaya sürüyor ve hizmeti Microsoft (MSFT) Edge ve Google (GOOGL) Chrome’daki uzantılara da getiriyor.

İlk olarak şubat ayında beta olarak duyurulan ve kullanıma sunulan Adobe’un yapay zekâ asistanı, belirli bilgileri bulmak, özetler oluşturmak ve metinden alıntılar sağlamak için bir sohbet robotu arayüzü kullanarak Acrobat’taki PDF’ler ve diğer belgeler hakkında kullanıcı sorularını yanıtlıyor.

Adobe, OpenAI ile Yapay Zekâ Tekliflerini Genişletmek İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC