Borsa Haberleri

Adobe Hisseleri Neden Düşüyor?

Haziran 17, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Adobe Hisseleri Neden Düşüyor?

Adobe (ADBE) hisseleri, analistlerin beklentilerinin altında kalan tüm yıl tahminlerini duyurmasının ardından perşembe günü uzun vadeli işlemlerde 5%’e kadar düştü.

Adobe 17,65 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 13,50 dolarlık düzeltilmiş kazanç açıklaması yaptı. Refinitiv tarafından yapılan ankete katılan analistler, düzeltilmiş EPS’de 13,66 dolar ve 17,85 milyar dolar gelir bekliyordu. Analistlerin bu beklentisi şirketin aralık ayında yaptığı açıklamadaki 2022 mali yılı için rehberliğin hisse başına düzeltilmiş kazançta 13,70 dolara ve gelirde 17,90 milyar dolara dayanmasından geliyordu.

Şirket, Ukrayna’daki savaşa, 175 milyon dolarlık döviz kuruna ve yaz mevsim koşullarına dikkat çekerek tam yıl mali rehberliğindeki düşüşün nedenlerini belirtmeye çalıştı. Microsoft ve Salesforce, son haftalarda beklenenden daha kötü tahminler yayınladıklarında para biriminin etkisinin altını çizdiler. ABD doları, Fed’in enflasyonu engellemek için faiz oranlarını yükseltmesi ile bu yıl euro, Japon yeni ve diğer para birimleri karşısında güç kazandı.

Bir açıklamaya göre, 3 Haziran’da sona eren çeyrekte şirketin geliri yıldan yıla 14% oranında arttı. Adobe’nin mali ikinci çeyrekte net geliri, yaklaşık olarak 6% oranında artarak 1,18 milyar dolara yükseldi. Adobe’nin Creative Cloud ve Document Cloud ürünlerini içeren Dijital Medya segmenti de, StreetAccount konsensüs tahmini olan 3,16 milyar doların üzerinde kalarak şirkete 15% artışla 3,20 milyar dolar gelir kazandırdı.

Şirketlerin pazarlama ve ticaret için kullandığı Adobe Experience Cloud’u içeren Dijital Deneyim işi, 17% artışla 1,10 milyar dolar katkıda bulundu. Bu tutar, 1,08 milyar dolarlık StreetAccount konsensüsünün üzerinde kaldı.

Adobe çeyrek boyunca, yeni uygulamaların piyasaya sürülmesine atıfta bulunarak belirli Creative Cloud abonelikleri için fiyat artışlarının olacağını da duyurdu. Fakat Dijital Medya işinin Başkanı David Wadhwani, şirketin yeni kullanıcılar eklemeye odaklanmasından dolayı daha büyük bir fiyat artışı başlatılmasının henüz söz konusu olmadığını da belirtti. Kısacası, şirketin ürünlerindeki fiyatalarda göreceli bir artış söz konusu olacak.

Sonuç olarak Adobe, çeyreği üç ay önceki 5,02 milyar dolardan 4,88 milyar dolarlık ertelenmiş gelir ile birlikte StreetAccount konsensüsü olan 5,00 milyar doların altında sonlandırdı. 5 milyar doların üzerinde nakit ve kısa vadeli yatırımlar da şirketin diğer çeyrek sonu kazançları arasında yer alıyor. 

Mesai sonrası hareketine rağmen, Adobe hisseleri yıl başından bu yana yaklaşık 36% düşerken, S&P 500 Endeksi’ne göre aynı dönemde 23% oranında geriledi. 

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti