Borsa Haberleri

Activision Blizzard’ın İlk Çeyrek Bilançosu Hayal Kırıklığı Yarattı

Activision Blizzard’ın İlk Çeyrek Bilançosu Hayal Kırıklığı Yarattı
Google News Icon Takip Et

Activision Blizzard (ATVI) hisseleri, şirketin beklentileri karşılamayan ilk çeyrek bilançosunun açıklamasının ardından pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde düşüş yaşadı. 

Şirket, 1,77 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 0,64 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Bu rakam, şirketin geçen yılın aynı çeyreğinde bildirdiği 2,28 milyar dolarlık gelirin oldukça aşağısında kalıyor.

Şirket bir basın bülteninde finansal performansın öncelikle Call of Duty ve ürün döngüsü zamanlamasındaki düşük sonuçlara yansıyarak yıldan yıla düştüğünü de belirtti. 

Microsoft (MSFT) geçtiğimiz aylarda, Activision Blizzard’ı yaklaşık 69 milyar dolar karşılığında satın almayı planladığını duyurmuştu. 2023’ün haziran ayının sonunda tamamlanması beklenen satın alma işlemi, her iki şirketin yönetim kurulu tarafından da onaylanmıştı.

Şirketin hisse değeri bu yıl 18% yükselirken, yatırımcılar Activision Blizzard’ın teknoloji tarihindeki en büyük anlaşmayı onaylayıp onaylamayacakları konusunda endişeli oldukları için çekingen davranıyor.

Ocak ayında devralma arbitrajcıları, satın alma işleminin gerçekleşmesi için yaklaşık 60% şans olduğunu tahmin ediyordu. 

Mart ayının sonlarında ise Elizabeth Warren, Bernie Sanders ve Sheldon Whitehouse dahil olmak üzere bir grup önde gelen Demokrat Senato üyeleri Federal Ticaret Komisyonu’na başvurarak Microsoft & Activision Blizzard arasındaki sürecin incelemesini talep etmişti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı