Borsa Haberleri

ABD’li Şirketler 3. Çeyrek Bilanço Sezonunu Kasıp Kavuruyor

November 20, 2023 • 5 dakika okuma süresi
ABD’li Şirketler 3. Çeyrek Bilanço Sezonunu Kasıp Kavuruyor

ABD’li şirketler, bir kez daha sürdürülebilir kâr kazanma konusunda düpedüz mükemmel olduklarını kanıtladı desek yalan olmaz.

Zorlu makro ekonomik koşullara ve iyi kötü tüm beklentilere rağmen 2023, S&P 500 genelinde kâr büyümesinin öne çıktığı bir yıl olacak gibi görünüyor. Dahası, eğer Wall Street analistleri haklı çıkarsa, 2024 çok daha iyi bir yıl olacak.

Bilanço sezonu neredeyse sona yaklaştı ve doğrusu şimdiye kadar şirket performansları hiç de fena görünmüyor. Endeksin bilanço açıklayan 82%’si beklentileri aşarak beş yıllık 77% ortalamayı geride bıraktı. 

Üstelik analistler, birçok kişinin bilançolarda bir çöküş beklemesine rağmen ABD’li şirketlerin 2023 genelinde 1% kârlılık artışı göreceğini tahmin ediyor. 

💪 Sektörler (Çoğunlukla) Güçlü

ABD’li Şirketler 3. Çeyrek Bilanço Sezonunu Kasıp Kavuruyor

S&P 500’de listeli şirketlerin büyük bir kısmı bu yıl kârlarını artırdı; 11 sektörün sekizi kârlarını artırırken ayrıca şimdiye kadar endeksten daha iyi bir performans gösterdi. 

Bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin detaylarına yakından baktığımızda, birkaç piyasa değeri yüksek (mega cap) şirketin genel performansı desteklediğini görebiliriz. 

Mesela iletişim ve temel tüketim malları sektörlerinde; bu alanlarda görülen 40% civarı büyüme, ağırlıklı olarak iletişimde Meta Platforms (META) ve temel tüketim mallarında Amazon’a (AMZN) atfedilebilir.

Bu iki dev ismi hesaptan çıkardığımızda bilanço büyüme oranı iletişimde 29%’a, temel tüketim mallarında ise 23%’e düşüyor. Kabul etmek gerekirse, bu oranlar da hiç fena değil. 

Tabii teknolojiyi unutmamak gerek. Sektörün 11’lik kar büyümesi iyi ancak endeksin genel büyümesini tam olarak açıkladığını söylemek zor.

Alphabet (GOOGL), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Meta Platforms, Nvidia (NVDA) ve Tesla’dan (TSLA) oluşan bugünün sözde muhteşem yedilisi ABD borsasının bu yılki kazançlarının büyük bir kısmından sorumlu olabilir. 

Ama piyasanın diğer alanlarındaki asıl güç bu liderlerin ötesine uzanıyor; başka bir açıdan bakıldığında, bu piyasa liderlerinin hisseleri temel performanslarına paralel olarak yükselirken (hatta bazı durumlarda daha da fazla) diğer hisseler pek yükselmedi. Bu da küçük teknoloji şirketi değerlemelerinin aslında daraldığı anlamına geliyor. Ancak yine de sektörün kâr büyümesi hâlâ oldukça güçlü. 💪

Öte yandan gelirler üçüncü çeyrekte 2,3% ile büyümüş olabilir ancak bu, kâr büyümesinin altında. Bu da tek bir anlama geliyor: daha geniş kâr marjları. 

Sektörlere göz attığımızda yalnızca malzeme, sağlık ve enerji sektörlerinde marjlar gerçekten daraldı, yani kâr ya gelirden daha yavaş arttı ya da daha hızlı azaldı. Malzeme ve enerji sektörlerinde ise gelirler emtia fiyatlarının düşmesiyle birlikte azalma eğilimindeydi, ki öyle de oldu. 

⚡️ Sırada Ne Var?

ABD şirketlerinin bu yıl akıntıya karşı kürek çektiklerini söylemek fazla abartılı olur, ne de olsa kaçınılmaz görünen resesyon henüz gerçekleşmedi. Ancak yine de borsalar ve şirketler için endişe verici bir yıl oldu. 

Genellikle ufukta sorunlar görüldüğünde şirketler işi düzene sokmak, verimliliği artırmak ve yapabildikleri yerlerde yük azaltmak için hızlı davranma eğilimindedir. Fırtına geçtikten (ya da belki yön değiştirdikten) sonra, gelirler daha düşük bir maliyet tabanında toplanmaya başlar. 

Ve eğer kısılan giderlerden bazıları sabit maliyetler olsaydı (yani satış artışına bağlı olmasaydı), bunlar kalıcı maliyet tasarrufları olacak ve yeni gelirler daha da fazla kâra dönüşecekti. Yani şöyle düşünün: şirketlerin bu yıl sağladığı marj iyileştirmeleri muhtemelen gelecek yıla ve ondan sonraki yıla da sarkacak. Bu, gelecekteki büyüme için çok iyi bir şey. 

İleriye baktığımızda, analistlerin artık 2023’ün -mütevazı da olsa- şaşırtıcı bir kâr artışı yılı olacağını düşündüklerini gördük. Üç aydan az bir süre kala, bu tahminin doğru olma ihtimali oldukça yüksek. Ve gelecek yıl, işler daha da ilginç bi hal alabilir. Aşağıdaki grafik, analistlerin 2024 yılında nasıl bir bilanço artışı beklediğini gösteriyor:

ABD’li Şirketler 3. Çeyrek Bilanço Sezonunu Kasıp Kavuruyor

Eğer analistler haklı çıkarsa, bu 12%’lik bilanço artışı son on yıldaki en hızlı büyüme oranlarından biri olacak. Sadece 2018’de bundan daha hızlı bir büyüme görüldü ancak bunu söylerken, COVID dönemindeki bilanço durgunluğundan sonra 2021’deki geri dönüşü görmezden geliyoruz.

Bu beklenti, özellikle de faiz oranlarının daha yüksek, küresel ticaret koşullarının daha zorlu ve iki savaşın devam ettiğini düşündüğünüzde inanılmaz.

ABD’li Şirketler 3. Çeyrek Bilanço Sezonunu Kasıp Kavuruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize