Borsa Yorumları

ABD’li İmalatçılar Geri Dönüyor: Bu 7 Hisseye Dikkat

Temmuz 28, 2023 • 4 dakika okuma süresi
ABD’li İmalatçılar Geri Dönüyor: Bu 7 Hisseye Dikkat

Canımız Wall Street, hisse yatırımcıları için yeni temalar bulmaya bayılıyor ancak maalesef bazıları fiyaskoyla sonuçlanabiliyor. 

Mesela üç yıl önce yatırım bankacıları etsiz burgerler ve büyük ekran egzersiz makineleri için toplam adreslenebilir pazarları hayranlıkla izliyordu. O zamandan bu yana Beyond Meat (BYND) ve Peloton Interactive (PTON) gibi yapay et üreticileri 85%’in üzerinde değer kaybetti.

Yaklaşık aynı dönemlerde yine üretimi hedef alan ve yurt dışı üretimi yurtiçi üretime taşıma anlamına gelen “reshoring”e yönelik birçok tartışma yapılıyordu. Şüphecilik yüksekti, çünkü bu fikir yeni bir şey değildi.

Ancak imalatta şimdi daha belirgin bir ivme var. Intel (INTC), General Motors (GM), Eli Lilly (LLY) ve diğer birçok şirket, ABD’de dev fabrikalar inşa ediyor. 

Hatta geçen yıl ABD’de imalat sektörüne yapılan inşaat harcamaları 122 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı. Geçtiğimiz iki yıl içinde ABD, dünyadaki doğrudan yabancı yatırımların 24%’ünü çekerek önceki on yıldaki seviyelerin oldukça üzerine çıktı.

Pandemi, UBS analisti Chris Snyder’ın daha önce tam olarak takdir edilmediğini söylediği dış kaynak kullanımının gerçek maliyetlerini de ortaya çıkardı. “2015, 2018’de bir şirkete ‘Dış kaynak kullanımının gerçek maliyeti nedir?’ diye sorsaydınız, size işletme sermayesinden bahsederlerdi.” diyor. 

Ancak dış kaynak kullanımı maliyetleri artık tedarik zinciri aksaklıkları nedeniyle kaybedilen satışları ve pazar payını da içeriyor. Şirketler, 2022 Enflasyonu Düşürme Yasası ve Çipler ve Bilim Yasası’nda yer alan avantajlarla birlikte bu maliyetleri de hesaba katıyor. 

ABD İmalatı Toparlanıyor (mu?)

Bu arada teknoloji, dünya çapında daha pahalı hale gelen işçilerin yerini alıyor. Snyder, “Emeğin faydaları yapısal bir düşüş içinde. İşgücünün hangi oranda ortadan kalkacağını söyleyemem ancak beş ya da 10 yıllık bir artışa bakarsanız, dünya işgücüne eskisinden daha az bağımlı olacak.” yorumunu yapıyor. 

Bu durum ABD’li işçiler için göründüğü kadar kasvetli değil çünkü imalat sektöründeki toparlanma, birim üretim başına düşen işçi sayısındaki düşüşü telafi edebilir. 

1999 yılında, Çin Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmadan önce, ABD dünyadaki mallarının 27%’sini üretiyordu. Bu oran şimdi 16%’ya düştü ancak UBS, 2040 yılına kadar 20%’ye geri dönüleceğini öngörüyor. Bu da yıllık 5%’lik bir üretim artışı anlamına geliyor, ki bu da son yirmi yılın ortalamasının iki katından fazla.

Bu aynı zamanda büyük miktarda yeni yatırım anlamına da geliyor. UBS, ABD’nin son 20 yılda yerli fabrikalara ve ekipmanlara 5 trilyon dolar eksik harcama yaptığını düşünüyor.

Ancak tabii ki aksaklıklar olacaktır. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM) geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Arizona’daki yeni çip fabrikasının, kısmen doğru becerilere sahip işçi bulma güçlüğü nedeniyle 2024 sonundan 2025’e erteleneceğini söyledi. 

Şirket yakın vadede Tayvan’daki işçilerini de ABD’ye almayı düşünüyor. Uzun vadede ise çiplerin kendisi, UBS’in deyimiyle, sermaye yatırımlarını ve ABD fabrikalarını desteklemeye devam edecek olan “tek yön” teknolojisinin bir parçası.

Peki, Hangi Şirketler Kazanacak?

UBS’e göre akıllı fabrika uzmanları Rockwell Automation (ROK) ve Emerson Electric (EMR) bu gelişmelerin açık ara yararlanıcısı olabilecek konumda. 

Snyder’in en iyi yeniden tedarikçi seçimi, elektrik sistemleri üreten ve dolayısıyla fabrika inşaatı, ekipman kurulumu, veri merkezleri ve daha fazlasında parmağı olan Eaton (ETN). 

Diğer iyi konumlanmış şirketler arasında da klima sistemleri üreticisi Trane Technologies (TT); sensörler ve diğer elektronik araçlar sektöründe üretim yapan Amphenol (APH); test ekipmanı ve yazılımı sektöründen Keysight Technologies (KEYS) ve endüstriyel malzemeler alanından W.W. Grainger (GWW) yer alıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s