Bültenler

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Piyasanın İlk Tepkisi Ne Oldu?

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Piyasanın İlk Tepkisi Ne Oldu?
Google News Icon Takip Et

ABD İşgücü istatistikleri bürosu tarafından nisan ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde olarak yıllık 8,3% olarak açıklandı. Aylık artışı ise beklentilerin üzerinde 0,3% olarak gerçekleşti.

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın Sözlük bölümünden ulaşabilirsin.

Nisan ayı çekirdek enflasyon oranı ise beklentilerin üzerinde olarak yıllık 6,2% olarak açıklandı. Aylık artışı ise beklentilerin üzerinde 0,6% olarak gerçekleşti.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 

  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

📈 Borsaları Nasıl Etkiler?

Borsaların yılbaşından bu yana yaşadığı düşüşlerin birçok farklı nedeni olsa da, bunlardan belki de en öne çıkanı FED’in faiz artırım ve bilanço daraltma planları oldu.

ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşaması ise FED’in bu agresif tutumunun en önemli sebebi denebilir.

Bu yüzden enflasyonun artık düşmeye başlaması piyasalara kötü günlerin geride kaldığını, atlatılması gereken sadece birkaç faiz artırımı olduğunu göstererek umut verebilir.

  • Bloomberg Economics Analisti Anna Wong da nisan TÜFE verisinin düşmeye başlamasıyla Fed’e neşelenmek için bir sebep olabileceğini, buna karşın FED’in önümüzdeki iki toplantıda faizin 50 baz puanlık adımlarla artırılmasını beklediklerini söyledi. Kaynak

Özet: Yüksek enflasyon daha agresif FED, bu da borsalarda düşüş ihtimali demektir.

🔍 Piyasadan İlk Tepki

40 yılın zirvesinden gerileyen enflasyon verisi sonrası,

Ons altın, 1850 dolar seviyelerinden 1837 dolara kadar geri çekildikten sonra güncelde 1844 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yükselişini sürdürerek, 104,10 seviyesini gördü.

S&P 500 vadelileri veri sonrası kazançlarını geri vererek 0,2% negatife döndü.

ABD 2 yıllık tahvil faizi beklentilerin üzerinde gelen veri sonrası 10 baz puan yükselirken ABD 10 yıllık tahvil faizi de 10 baz puan yükselerek 3,05% seviyesine yükseldi.

🌍 Diğer Ülkelerde Enflasyon Nasıl?

Son açıklanan veri ile birlikte ABD en yüksek enflasyon oranına sahip 6. ülke konumundan düşerek, 7. ülke konumuna yerleşti.

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı! Piyasanın İlk Tepkisi Ne Oldu?

📢 FED Üyelerinin Enflasyon Yorumları

Geçtiğimiz gün ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonu çok ciddiye aldığını ve iç politikada önceliği olduğunu belirterek, “Şu anda en büyük ekonomik sorunumuzun enflasyon olduğunu düşünüyorum. FED’in işini yapacağından eminim.” dedi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise önümüzdeki iki toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artışı görmek istediğini söyledi. 

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da iki toplantıda 50’şer baz puanlık faiz artırımı söylemine destek verse de enflasyonun yüksek kalması durumunda 75 baz puanlık artışa açık kapı bıraktı.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.

  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.

  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı