Borsa Haberleri

ABD, Eli Lilly’nin Alzheimer İlacını Onayladı

ABD, Eli Lilly’nin Alzheimer İlacını Onayladı
Google News Icon Takip Et

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilaç devi Eli Lilly’nin (LLY) Alzheimer ilacı donanemab’ı onaylayarak, ABD’de zihin kaybına yol açan yaygın hastalık için mevcutta sınırlı olan tedavi seçeneklerini genişletti.

Şirkete göre FDA, erken semptomatik Alzheimer hastalığı olan yetişkinler için Kisunla markası altında satılacak olan tedaviyi onayladı.

Alzheimer Derneği’ne göre, yaklaşık 7 milyon Amerikalı 65 yaş üstü yetişkinlerin beşinci önde gelen ölüm nedeni olan bu hastalığa sahip. 2050 yılına kadar bu grubun ABD’de neredeyse 13 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.

Alzheimer Derneği Başkanı ve CEO’su Joanne Pike, FDA onayını “gerçek bir ilerleme” olarak tanımladı ve “Bugünkü onay, insanlara daha fazla seçenek ve daha fazla zamana sahip olma fırsatı sunuyor.” yorumunu yaptı.

Donanemab’ın piyasaya sürülme yolunda engellerle karşılaşmasının ardından Eli Lilly için bu uzun zamandır beklenen bir onaydı. FDA, geçen yıl yetersiz veri nedeniyle ilacın onayını reddetmiş, ardından mart ayında şaşırtıcı bir şekilde tekrar ertelemişti. Geçtiğimiz ay ise FDA’e bağlı bir danışma paneli, faydalarının risklerinden daha ağır bastığını söyleyerek tedaviye tam onay verilmesini tavsiye etmişti.

👀 Rakipler de Boş Durmuyor

Eli Lilly’nin ilacı, Biogen (BIIB) ve Japon ortağı Eisai’nin geçen yaz onay aldığından bu yana ABD’de kademeli olarak piyasaya sürülen Leqembi adlı başka bir tedavisiyle rekabet eden ilk tedavi olacak.

Donanemab ve Leqembi, ölümcül hastalıkla mücadele edebilecek ilaçların geliştirilmesine yönelik otuz yıllık başarısız çabaların ardından Alzheimer tedavisinde kilometre taşları olarak görülüyor. Her iki ilaç da Alzheimer’ın ayırt edici özelliği olan amiloid adı verilen beyindeki toksik plakları hedef alan ve hastalığın erken evrelerindeki hastalarda ilerlemesini yavaşlatan monoklonal antikorlar olarak biliniyor.

Şirketin test sonuçlarına göre Eli Lilly’nin ilacı, geç aşama bir denemeye göre Alzheimer’ın ilerlemesini plaseboya kıyasla 18 ay boyunca 35% oranında yavaşlattı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC