Borsa Haberleri

ABD Çip Çalışmaları İçin 5 Milyar Dolarlık Ar-Ge Merkezi Açacak

February 9, 2024 • 1 dakika okuma süresi
ABD Çip Çalışmaları İçin 5 Milyar Dolarlık Ar-Ge Merkezi Açacak

ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, ülkede çip tasarımı ve donanım inovasyonunu desteklemek ve Çin’in sektörün en ileri noktasını ele geçirme çabalarına karşı koymak için 5 milyar dolarlık bir yarı iletken araştırma konsorsiyumu kurmayı planlıyor.

Yetkililer, 3 milyar dolarlık gelişmiş paketleme girişiminin ardından 2022 Çip Yasası’nın ikinci büyük araştırma ve geliştirme yatırımı olan Ulusal Yarı İletken Teknoloji Merkezi’ni (NSTC) kurmaya hazırlanıyor.

Yetkililer, elektronik bileşenlerin ABD-Çin arasında önemli bir savaş alanı haline gelmesi nedeniyle, ABD araştırma ekosistemindeki ambalaj ve donanım gibi kilit alanlardaki boşlukları doldururken, Çin’in NSTC tarafından finanse edilen araştırmalardan yararlanmasını önlemek için çalıştıklarını söyledi.

ABD Çip Çalışmaları İçin 5 Milyar Dolarlık Ar-Ge Merkezi Açacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg