Bültenler

ABD Büyüme Verisi Açıklandı!

ABD Büyüme Verisi Açıklandı!
Google News Icon Takip Et

ABD ekonomisinin 2. çeyrekte ne kadar büyüdüğüne yönelik ikinci tahmin verisi açıklandı.

Resesyon endişelerine yeni bir soluk getirecek olan veri, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış olarak 0,6% küçüldüğünü gösterdi. Beklentiler ise verinin 0,8% küçülmeye işaret edeceği yönündeydi. 

Açıklanan veri, gelecek ay açıklanacak asıl veri öncesinde gidişatı göstermesi açısından oldukça önemli. Bu veriyle birlikte son iki çeyrek boyunca küçülen ABD ekonomisinin resesyona ne kadar yakın olduğu daha net anlaşılacak.

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray, ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini, bu yıl için 3,8%’den 1,4%’e düşürdü. Söz konusu revizyonların, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş, devam eden tedarik zinciri aksamaları ve Kovid-19 salgınının etkilerinden kaynaklandığı kaydedildi.

Resesyon Nedir?

Resesyon (durgunluk), ekonomik aktivitede önemli, yaygın ve uzun süreli bir gerilemedir. Resesyon genellikle altı ay veya daha fazla sürdüğü için, popüler bir kural, bir ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasındaki (GSYİH) yani büyüme verisindeki art arda iki çeyrek düşüşün bir durgunluk oluşturduğu yani teknik olarak resesyona girildiği yönündedir.

Resesyonda Mıyız?

Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği (NABE) tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, ekonomistlerin 72%’si gelecek yılın ortasına kadar bir durgunluk bekliyor. CNN’in bildirdiğine göre ise 19%’u resesyonun şimdiden başlamış olabileceğini söylüyor.

Canaccord Genuity’nin Tony Dwyer liderliğindeki analistleri 22 Ağustos’ta bir araştırma notunda, “Göstergelerimiz, özellikle FED faiz oranlarını artırmaya devam ederse, gelecek yıla girerken bir resesyon olasılığının giderek arttığını gösteriyor” dedi.

Resesyon Döneminde Nasıl Yatırımlar Yapmak Gerekir?

Resesyon dönemleri, genel anlamda borsada düşüşlerin yaşandığı, hisse fiyatlarında geri çekilmelerin olduğu dönemlerdir. Ama böyle dönemler, borsanın döngüselliğine hakim yatırımcılar için çoğu zaman bir fırsattır. Bu dönemleri iyi değerlendiren şirketler de böyle dönemlerin sonrasında daha büyük kazançlar elde ederler. 

Resesyon dönemlerinde yatırım yapmak yatırımcıların sıklıkla merak ettiği hatta çoğu zaman çekindiği bir şey olsa da aslında böyle zamanlar doğru hamlelerle inanılmaz fırsatlara gebe olabilir. Tabii doğru hisselere yatırım yaptığımızda geçerlidir bu durum.

Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Yine de öyle hisseler var ki en çok da ekonomide kötü rüzgarlar eserken iyi performans gösterirler.

“Hangi hisselermiş bunlar?” dediğini duyar gibiyim. Hazırsan sana iki listeden bahsedeceğim:

İlk olarak senin için Borsayı Yenen Hisseler listesini hazırladık. Borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere bu listeden göz atabilirsin. Hemen İncele!

ABD Büyüme Verisi Açıklandı!

İkinci olarak ise  “Durgunluk Hisseleri” listesine bir göz atmanı öneririz. Wells Fargo, olası bir resesyon döneminde iyi performans göstereceğini düşündüğü hisseleri seçerek bir portföy hazırladı. Bu portföyde her sektörden 5 adet olmak üzere 11 sektörden toplam 55 hisse bulunuyor. Portföy içerisindeki hisseler ise 1,81% eşit dağılıma sahip. Hemen İncele!

ABD Büyüme Verisi Açıklandı!

Yukarıda senin için hazırlanan listeler, ekonomide olumsuz rüzgarların estiği dönemlerde iyi performans gösteren durgunluk yani resesyon döneminde yatırım yapmaya uygun hisseleri içermesi sebebiyle tam da aradığın şey olabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı