Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 1

December 9, 2021 • 6 dakika okuma süresi
ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 1

Merhaba sevgili Midaslılar!

Ben, Mehmet Akif Özen. Belki bir çoğunuz beni sosyal medyadaki paylaşımlarımdan tanıyor olabilir. Tanımayanlar için izninizle kendimi biraz anlatmak isterim.

Uzun yıllardır Borsa İstanbul’da ve bir süredir ABD Borsalarında aktif olarak yatırım yapıyorum. Yıllar boyunca yaptığım yatırımların gerek olumlu gerek olumsuz sonuçları bana çok şey öğretti. Ben de elde ettiğim bu deneyimleri sosyal medya hesaplarımdan paylaşıyorum.

Edindiğim bu tecrübeleri sizlerle daha detaylı olarak paylaşabilmek adına Midas’ta bugünden itibaren belli aralıklarla konuk olarak yazılar paylaşacağım.

İlk olarak sizlere temettü yatırımcılığını tüm detaylarıyla anlatmak istedim.

Keyifli okumalar.

💰 Yazının 2. bölümündeki konular: 

 • Sıfırdan temettü yatırımına başlamak
 • Kâr payı (temettü) dağıtan pazar liderleri
 • Temettü hisselerini nasıl buluruz?

👉 ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 2

Temettü Nedir?

Temettü; şirketin elde ettiği kârın bir kısmını kendi yatırımcılarına, elindeki hisse oranında dağıtmasıdır. Kâr payı nakit ve/veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilir. Temettü deyince aklımıza nakit dağıtım geliyor ve nakit dağıtım için genelde temettü ifadesini kullanıyoruz. Hisse olarak dağıtılmasına ise “bedelsiz” diyoruz.

💸 Temettü Yatırım Stratejisi

Borsa İstanbul’da gerçekleştirdiğim temettü yatırımlarımda dikkat ettiğim iki önemli nokta var:

 1. Güncel temettü verimliliğiyle, gelecek seneler için analistlerin yaptığı temettü tahminleri. 
 2. Şirketlerin hisse başına kârlarını düzenli olarak artırıyor olmaları.

Eğer 3 kısa adımda Midas üzerinden dolarla temettü yatırımı nasıl olur, hangi hisseleri nasıl alabilirim diye merak ediyorsan bu rehberimize tıklayabilirsin! 👇

ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 1

1. Temettü Verimliliği

Bu kriterimizde, temettü verimliliği %7 civarında olursa eğer, bileşik yatırımla 10 senede sadece temettü ile ana paramızı amorti etme ihtimalimiz var.

 • Bileşik yatırım kısaca, temettülerimizle de hisse yatırımı yaparak aslında elimizdeki temettü hissesi adedini çoğaltmak anlamına geliyor.
Bu sebeple hisse fiyatının fazla baskılanamayacağını düşünüyorum. Bu strateji, orta vadeli bir giriş için kullanılabilir. Ardından ilerleyen yıllarda hisse senedini takip ederek uzun vadeli yatırıma geçiş yapılabilir.
Öte yandan, temettü yatırımcılığını ABD borsalarında ABD Doları cinsinden yapacak olursak eğer, BİST için koyduğumuz %7’lik temettü verimliliği kriterimizi oldukça esnetmemiz gerekir. Çünkü bu sefer sadece temettüden değil, doların değer kazanması yoluyla da yatırımlarınızın değeri yükselecektir.
 • Dolayısıyla ABD borsalarındaki temettü verimliliğinde eşik değerimizi %7’den, %4’e çekmemiz yeterli olur. (Elbette temettü verimi ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur.)
Bahsettiğim bu gibi kriterlere benzer özellikleri ekleyerek biraz temettü hissesi araştırması yapalım. (Finans, GYO ve enerji sektörlerini çıkardım.)
 • Öncelikle temettü verimliliğine göre sıralıyoruz. (Bkz: K sütunu)
 • Eleme kriteri ise bu yıl ve gelecek yıl içerisinde EPS değerini büyütebilmiş olması olsun. (Bkz: M-N sütunları)
Seçme konusunda biraz daha yardımcı olabilmesi için şirket ismi, sektörü, alt sektörü (örn: sanayi), merkez ülkesi, piyasa değeri ve son fiyatı gibi bazı açıklayıcı sütunları da tabloya ekledim. Burada ödeme oranının açıklanması gerekebilir:
 • Ödeme oranı: Şirketin son mali yılı içerisinde elde ettiği kârın ne kadarlık bir kısmını yatırımcılarına temettü olarak dağıttığını gösterir. (Bazılarında hata olabiliyor, ufak tefek değişimleri pek dikkate almamak gerek.)
ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 1

Toparlayacak olursak; bu tablo bize bu sene ve gelecek sene için (analist tahminlerine göre) kârını artıracak, temettü verimliliği %3,5’in üzerinde olan şirketleri gösteriyor.

2. Hisse Başına Kâr Oranında Büyüme

Temettü yatırımı yaptığımız şirketin hisse başına kâr oranını artırması çok önemli. Çünkü bu sayede şirketin mevcut kâr payı korunurken hem bu sene hem de gelecek sene vereceği temettü oranını artırma ihtimali güçlenebilir. Böylece almak istediğimiz %4 civarındaki temettüyü rahatça bize, yani yatırımcılarına ödeyebilir.

Bu noktada, seçtiğimiz hisselere bir de gerçekten “Hisse başına kârını artırabilecek mi?” ve “Mevcut temettüyü verebilecek mi?” diye bakmak gerekiyor.

Bu listedeki şirketlerin iki tanesine beraber bakalım.

🧪 Westlake Chemical (WLKP)

Şirket, hisse başına 1,89 dolar temettü veriyor. Bu da yaklaşık olarak %7,90 temettü verimine denk geliyor. Aşağıdaki tablo ise şirketin hem güncel hem de gelecekteki EPS değerini gösteriyor.

Analistler; WLKP için hisse başına kârının bu sene için 1,89 dolar, 2022 senesi için 2,32 dolar ve 2023 senesi için de 2,58 dolar olmasını bekliyor. Analiz, şirketin şu anda verdiği 1,89 dolarlık temettüyü devam ettirebileceğini gösteriyor. Bu da bizim stratejimiz için yeterli demektir.

ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 1

🍲 B&G Foods (BGS)

Şirket, hisse başına 1,9 dolar temettü veriyor. Bu da yaklaşık olarak %6,35 temettü verimine denk geliyor. Tablodaki verilere baktığımızda WLKP gibi BGS’nin de şu anda verdiği temettüsünü devam ettirebileceğini görüyoruz.
ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 1

Bir diğer temettü yatırımcılığı yaklaşımı ise aylık temettü ödeyen hisselere veya yabancı borsa yatırım fonlarına (ETF) yatırım yapmak. Sosyal medya üzerinde hisse fiyatına bakmadan, düzenli olarak bu hisse ve fonlara yatırım yapan, sonra da aylık maaş alır gibi temettü ödemesi alanları görüyorum.

 • Yatırım, dikkat gerektirdiği kadar zaman da gerektiriyor. Eğer günbegün borsa takip edecek zamanınız yoksa veya bir nevi güvenli liman yatırımı yapmak istiyorsanız, temettü yatırımcılığı tam size göre olabilir.Şirket kazançlarının belirli bir kısmının periyodik aralıklarla yatırımcılara dağıtıldığı veya ödendiği temettü hisseleri, parasını garanti oynamak isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.Temettü nedir biliyoruz. Peki, temettü aristokratları nedir?👈

Temettü yatırımcılığına dair tecrübelerim dahilinde bildiklerimi sizler için kapsamlı şekilde derlemeye çalıştım. Umarım aklınızdaki sorulara yanıt olabilmiş, temettü yatırımına başlamak ya da bir sonraki adımınızı nasıl atmanız gerektiği konusunda bir nebze yardımcı olabilmişimdir!

Merak ettiğiniz farklı konularda görüşmek üzere!

Mehmet Akif ÖZEN

ABD Borsalarında Temettü Yatırımı – Bölüm 1

(Bu yazıdaki değerler 3 Aralık piyasa kapanışları itibarıyla alınmıştır.)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı