Bültenler

75 Baz Puan, Powell’ın Açıklamaları, META Kazanç Raporu

July 28, 2022 • 11 dakika okuma süresi
75 Baz Puan, Powell’ın Açıklamaları, META Kazanç Raporu

Borsa ve Yatırımcılar

75 baz puan: ABD Merkez Bankası FED, 9,1% ile 41 yılın zirvesinde seyreden enflasyonla mücadele için 75 baz puanlık bir artırım daha yaptı. 

 • Böylece haziran ve temmuz toplantısında yapılan toplam 150 baz puanlık faiz artışı, 1980’lerin başından bu yana en sert sıkılaşma hamlesi oldu.
 • Piyasalar; eylül ayında gerçekleşecek toplantıda 55% ihtimalle 50 baz puan, 40% ihtimalle 75 baz puan ve küçük bir ihtimalle 100 baz puanlık bir artış olacağını fiyatlıyor.
 • Oy birliği ile alınan kararda enflasyon ana sebep olarak gösterilirken FED’in enflasyon risklerine karşı yüksek derecede dikkatli olduğu mesajı tekrarlandı. Enflasyonla ilgili FED’in 2%’lik hedefe dönme konusunda güçlü bir taahhüdü olduğu vurgulandı.

Resesyon Yok Dedi!: Piyasadaki resesyon tartışmaları gözleri, bugün 15.30’da açıklanacak ABD büyüme verisine çevirdi. Bakalım, ABD ekonomisi bu çeyrekte ikinci kez daralarak teknik olarak resesyon yaşandığının kanıtını sunacak mı? 

 • Faiz kararı sonrasında Powell’a “Resesyonda olduğumuza inanıyor musunuz?” soruldu. Powell ise “Hayır. Ekonomide iyi çalışan yerler var. Büyüme geçen yıl fazlaydı. Şimdi düşmesi anlaşılabilir bir şey. İlk çeyrekte 2,7 milyon istihdam yapıldı, resesyonda olsaydık böyle olmazdı.” cevabını verdi. 

Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanı öneririz. 

75 Baz Puan, Powell’ın Açıklamaları, META Kazanç Raporu

🗣︎ Powell’ın açıklamaları:

 • “Enflasyonu düşürmek için takım olarak çabalıyoruz, bunun için gerekli tüm enstrümanlara sahibiz! Enflasyonu 2%’ye çekme hedefimiz için çalışıyoruz.” 
 • “50 yılın en büyük işsiziliğiyle karşı karşıyayız! Ekonomik aktivitede yavaşlama var ama talep güçlü kalmaya devam ediyor.”
 • “Son 2 yılda birçok badire atlatan ekonomimiz dirençli olduğunu kanıtladı. Sürdürülebilir bir iş piyasası koşulları istiyorsak enflasyonu 2%’lik hedefine getirmemiz çok önemli. İş piyasası inanılmaz derecede sıkı, fakat enflasyon çok yüksek. Bu koşullarda politika faizini 75 baz puan artırma kararı aldık. Buna ek olarak, bilanço daraltma sürecimize devam ediyoruz.”
 • “Ürün ve hizmetlerdeki fiyat baskısı çok fazla ve stoklar zorlanıyor. Benzin ve yiyecek fiyatları Rusya-Ukrayna durumundan dolayı çok yüksek.”
 • “Enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının devam etmesi uygun. Bir dahaki toplantıda da artış olabilir, bunun için gelen verileri değerlendireceğiz. Yani bir bir sonraki toplantıda açıklanacak faiz artışlarının büyüklüğü gelen verilere bağlı olacak.”
 • “Son göstergeler harcama ve üretimde yumuşamayı gösteriyor. Sıkı finansal koşullar var. İkinci çeyrekte iş sabit yatırımları düşmüş gözüküyor. Buna rağmen iş piyasası inanılmaz bir şekilde sıkı kaldı. İşsizlik oranı 50 yılın düşüğünde ve işe alımlar çok yüksek. Genel olarak, işgücü piyasasının güçlü olması bize hala talebin güçlü olduğunu gösteriyor. Enflasyon uzun vadeli 2%’lik hedefimizin çok üzerinde seyrediyor. “
 • “Faiz artışlarını bir noktada yavaşlatmak uygun olacaktır. Gerekirse daha büyük adım atmaktan imtina etmeyiz. Gerekli görülseydi, FED faizi 75 baz puandan fazla artırırdı. Ek faiz artışları gelebilir. Her toplantıda verilere bakarak karar vereceğiz. FOMC, 2023’te faiz artışları öngörüyor, Eylül’de tahminler güncellenecek. Büyümenin potansiyel altında seyrettiği dönemde arz talebe yaklaşabilir.”
 • Powell, “Peki, neden 100 baz puan artırmadınız?” sorusuna cevap olarak “Eğer gerekseydi daha büyük bir hamle yapmaya hazırdık.” cevabını verdi.
 • “Bu yıl sonuna kadar faiz artışında 3-3,5 seviyesine geleceğimizi öngörüyoruz. Eylül toplantısına kadar pek çok veri noktasına sahip olacağız, kararımızı o verilere göre vereceğiz.”
 • “Enflasyonu %2’ye çekmek bizim için birinci derece bir öneme sahip! Çekirdek ve manşet enflasyonu arasındaki farkı toplum bilmiyor ama bizim için çok önemli!”
 • “Fiyat istikrarını sağlamadan güçlü bir istihdam pazarı koşullarını yaratamazsınız. Dolayısıyla fiyat istikrarını sağlamamak asla bir opsiyon değil!”

Analistlerin FED yorumları:

 • Blackrock analisti Rick Rieder, “Bugün duyduklarımız göz önüne alındığında politika sıkılaştırma hızını yavaşlatmak kesinlikle mümkün olacak gibi görünüyor” dedi. FED’in eylül toplantısında 50 baz puanlık bir artış ve ardından “muhtemelen bir veya iki tane daha 25 baz puanlık artış” bekliyor.
 • Renaissance Macro Research LLC ABD Araştırma Direktörü Neil Dutta’ya göre piyasalar, Powell’ın açıklamalarını fazla iyimser karşıladı. Dutta, “Enflasyonun faiz indirimlerini makul kılacak şekilde ilerleyeceğini düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.
 • DoubleLine Capital LP CEO’su Jeffrey Gundlach ise faiz kararının ve basın toplantısının ardından CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, Powell’ın kredibilitesini geri kazandığını söyledi. “Ilımlı bir resesyonun piyasalar için en iyi senaryo olacağını ve FED’in artık eğrinin gerisinde kalmadığını” belirtti.
 • Penn Capital’in baş yatırım yetkilisi Pete Duffy, “FED yorumları, risk konusunda biraz rahat olduğumuzu aşamalı olarak doğruluyor” dedi.
 • Citi’nin analistleri, “Başkan Powell’ın basın toplantısını piyasanın yorumundan daha şahin olarak okuduk” diye belirtti.

Kazanç raporları: Bugün Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Intel (INTC), Pfizer (PFE), raporlarını açıklayacak.

 • Yarın ise hafta kapanışında Exxon Mobil (XOM),  Chevron (CVE), AbbVie (ABBV) gibi şirketlerin kazanç raporları takip edilecek.
75 Baz Puan, Powell’ın Açıklamaları, META Kazanç Raporu

Korku: FED kararı sonrası yatırımcı duygusu, “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Hisseler

Facebook ana şirketi Meta Platforms (META), gelirde beklenenden daha keskin bir düşüş bildirdi. Şirket, yıldan yıla satışlarda art arda ikinci bir düşüşe işaret eden şaşırtıcı derecede zayıf bir tahmin yayınladı. Hisseler piyasa kapanışı sonrası işlemlerde 3,8% düştü. Kaynak

 • Meta hisseleri, yılın başından bu yana değerlerinin yaklaşık yarısını kaybetti ve yatırımcıların şirketin temel çevrimiçi reklamcılık işinin sağlığı konusundaki endişelerinin altını çizdi.
 • Facebook’un rahatsız edici sonuçları, rakip Snap ve Twitter tarafından geçen hafta başlatılan bir trendi takip ediyor. Bu şirketler hem hayal kırıklığı yaratan ikinci çeyrek rakamları bildirdiler hem de yöneticiler çevrimiçi reklam pazarına nüfuz eden ekonomik ve mobil platform zorluklarından bahsettiler. 
 • Şirket ayrıca 2022′de toplam giderlerinin 87 milyar ile 92 milyar dolar yerine 85 milyar ila 88 milyar dolar arasında olmasını bekliyor ve bu da kemerini sıktığını gösteriyor.
 • Metaverse ve ilgili sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini geliştirmekten sorumlu olan Meta’nın Reality Labs iş birimi, 452 milyon dolarlık satış getirdi, ancak ikinci çeyrekte 2,8 milyar dolarlık zarar kaydetti. Meta, bu iş biriminin üçüncü çeyrekte ikinciye kıyasla daha az para üretmesinin de öngörüldüğünü ekledi.
 • Ayrıca şirketin ikinci çeyrek kazanç raporuna göre CFO David Wehner, 1 Kasım’dan itibaren şirketin ilk baş strateji sorumlusu olarak yeni bir rol üstlenecek. Meta’nın şu anki finans başkan yardımcısı Susan Li, Facebook çatı şirketinin yeni finans müdürü olacak.

Ford Motor (F), en yeni ürünlerini müşterilere daha fazla teslim edebildiği için düzeltilmiş faaliyet gelirinin bir yıl öncesine göre üç kattan fazla artarak 3,7 milyar dolara çıktığını söyledi. Kaynak

 • Ford ayrıca tüm yıl için önceki beklentilerini yineledi. Haberin yayınlanmasının ardından mesai sonrası işlemlerde hisseler 6%′nın üzerinde yükseldi.
 • Ford’un ABD satışları, Ford marka SUV ve crossover satışlarındaki yıldan yıla 8%′lik bir artışla, ikinci çeyrekte bir yıl öncesine göre 1,8% arttı. 
 • Devam eden tedarik zinciri zorluklarına rağmen Ford, bir yıl öncesine göre ABD’deki bayileri için popüler modellerinden daha fazlasını üretebildi. Artan SUV satışları, Ford’un artık durdurulan ve daha az kârlı araba modellerinin satışlarının yerini büyük ölçüde aldığından, bu şirketin kar marjları için iyi bir haberdi.
 • CFO John Lawler, enflasyondaki dalgalanmalara rağmen Ford’un tüm yıl boyunca önceki rehberliğini tekrarladığını söyledi. Yine de, yıl için 11,5 milyar dolar ila 12,5 milyar dolarlık düzeltilmiş FVÖK bekliyor; bu, geçen yıla göre 15% ile 25% büyümeyi temsil edecek.

Qualcomm (QCOM), Çarşamba günkü zilin ardından üçüncü çeyrek kazançlarını, Wall Street beklentilerini hafifçe aşarak bildirdi, ancak mevcut çeyreğe ilişkin rehberlik, fikir birliği beklentilerinin altında kaldı. Kaynak

 • Qualcomm’un en büyük iş kolu, akıllı telefonlar için işlemci ve modem satıyor. Şirketin cep telefonu işi yıllık bazda 59% artarak 6,15 milyar dolara ulaştı.
 • Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, yaptığı açıklamada, şirketin “zorlu bir makroekonomik ortam” ile karşı karşıya kalmasına rağmen sonuçlarının güçlü olduğunu söyledi.

Shopify (SHOP) Çarşamba günü, ikinci çeyrek için beklenenden daha zayıf sonuçlar bildirdi ve enflasyonun ve artan faiz oranlarının yılın ikinci yarısında işletme üzerinde baskı oluşturacağı konusunda uyardı. Kaynak

Boeing (BA) ikinci çeyrek sonuçları, analist tahminlerinin altında kaldı. Savunma birimindeki zayıflık sonuçları aşağı çekti, ancak ticari uçak birimindeki güçle kısmen dengelendi. Uçak teslimatları, bir yıl önceki 79′dan ikinci çeyrekte 121′e yükselirken, ticari uçak geliri 3% artarak 6,2 milyar doları aştı. Kaynak

Alphabet (GOOGL), tahminlerin altında kalan kazanç ve gelir bildirdi, ancak arama motoru reklam gelirlerindeki gücünden dolayı sonuçlar korkulandan daha iyiydi. Kazanç raporunun pozitif yorumlanması Google hisselerini 7%’den fazla artırarak şirket için 2022 yılının en iyi gününü yaşattı.

 • RBC, bir notta, “Google’ın korkulandan daha iyi sonuçları, belirsiz bir makro ekonomi karşısında devam etti ve arama motoru reklam gelirlerindeki yükseliş, YouTube, Bulut ve diğer gelir yumuşaklığıyla dengelendi.”

Apple (AAPL), elektrikli araç programına yardımcı olması için İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini’den bir üst düzey yöneticiyi işe aldı.

İtalyan yönetici, teknoloji devinin yeni gelişen araç programında eski CEO’su Ulrich Kranz ve Tesla’nın eski Mühendislik Başkan Yardımcısı Stuart Bowers’a katıldı. iPhone üreticisi, geçen yıl olduğu gibi 2025 yılına kadar tam otonom bir aracın yollara çıkması planlarını onayladı. Üretime 2024 yılında başlanması planlanıyor. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

75 Baz Puan, Powell’ın Açıklamaları, META Kazanç Raporu
 • Altın: Altın, Powell’ın faiz artış hızını düşürebileceğine işaret eden ılımlı açıklamalarıyla ikinci gününde de yükseldi. Faiz artışı, faizsiz getiri sunan altın fiyatlarını olumsuz etkiler. Bu sebeple de Powell’ın faiz artış hızının düşebileceğine ilişkin yorumları altın tarafında olumlu yorumlanabilir.
 • IG Asia Pte. Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Altın fiyatları Powell’ın toplantıda bazı değerlendirmelerin yapıldığı ve değişimlerin beklenenden daha erken gelebileceği umuduyla yükseldi” değerlendirmesini yaptı.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Powell’ın faiz artışlarının hızının bir noktada yavaşlayacağını belirtmesi petrol fiyatlarının da yukarı yönlü (yükseliş) hareket etmesini sağladı. Powell’ın resesyon olmadığına yönelik açıklamaları da petrol fiyatlarını destekledi.
 • VI Investment Kıdemli Emtia Analisti Will Sungchil Yun, “Powell’ın yorumları bazı enflasyonist endişelerini hafifleterek petrol dahil olmak üzere risk varlıklarına yönelik genel iştahı artırdı.” ifadelerini kullandı. 
 • Öte yandan, ABD’de açıklanan ham petrol stokları Mayıs sonundan bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, ihracat rekor seviyeye yükseldi. 
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

75 Baz Puan, Powell’ın Açıklamaları, META Kazanç Raporu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı