Yatırım Rehberi

60/40 Portföy Stratejisi Nedir ve Nasıl İşler?

December 12, 2023 • 5 dakika okuma süresi
60/40 Portföy Stratejisi Nedir ve Nasıl İşler?

📊 Yatırım yaparken yaygın inanç, paramızı farklı yatırım enstrümanlarında dağıtarak bir sepet yapmamız yönünde oluyor. Bu yatırım sepeti içerisinde ise hisse senetleri, tahviller, emtialar, borsa yatırım fonları, karma fonlar ve daha fazlası bulunabilir. 

60/40 portföy stratejisi ise bu sepetin 60% oranında hisse senedi ve 40% oranında tahvillerden oluşması gerektiğini savunuyor. Bu strateji, genellikle orta seviyede muhafazakar bir portföy dağılımı olarak kabul ediliyor. Bazı yatırımcılar için bu strateji iyi çalışabilir, ancak bazı yatırımcılar için ise bu strateji uzun vadeli finansal hedefler ile uyumsuz performans gösterebilir. 

💼 Goldman Sachs analistleri, Fed ve AMB gibi büyük merkez bankalarının önümüzdeki yıl faiz indirimlerine başlayabileceği ihtimaline dayanarak 60/40 stratejisinin yıllık 4% ile 5% arasında getiri sağlayabileceğini ve önceki yıllara göre yatırımcılar için daha az risk teşkil edebileceğini raporladı. 

Ayrıca ABD’de enflasyonun kontrol altına alınmasıyla tahvil faizlerinin reel getirilerinin öne çıkması ve yumuşak iniş senaryosunun hisse senetleri üzerinde önden fiyatlandığını ifade eden analistler 60/40 stratejisinde sınırlı getiri öngörüyor.

Dilersen 60/40 portföy stratejisinin detaylarına birlikte bakalım.👇🏻

60/40 Portföy Nedir?

Hisse senetleri ve tahviller, çoğu portföyün iki ana bileşeni olarak kabul ediliyor. Hisse senetleri portföy büyümesini desteklerken enflasyonla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Tahviller ise portföyde istikrarı sağlayabilir. Hisse senetleri daha riskli bir yatırım aracı olduğu için tahvillerin portföyde olması kayıpları dengelemeye yardımcı olabilir. 

📈  İşte 60/40 portföyünün rolü burada devreye giriyor. Eğer portföyünün hisse senedi tarafında para kaybedersen, tahvil tarafındaki istikrarlı getiriler seni doğru yönde tutabilir.

60% Hisse Senedi

Bir hisse senedini aldığında, o şirketin aslında sahiplik payını almış olursun. Hisse senetleri piyasa dalgalanmalarına karşı savunmasızdır ve iniş çıkışlar bu işin doğasında vardır. Piyasa düşerse veya belirli hisseler beklediğiniz gibi performans göstermezse, ciddi kayıplar yaşamanıza neden olabilir. 

🔗 Bu durumda yatırım iştahına uygun hisseyi belirleyebilmek için Beta katsayısını kullanmak portföyünü olası düşüşlere karşı koruma konusunda yardımcı olabilir. Beta katsayısına ilişkin merak ettiğin her şeye buradan ulaşabilirsin.

40% Tahvil

💹 Tahviller, düşük riskli oldukları için ve düzenli bir gelir sundukları için güvenli yatırım olarak kabul edilir. Bir tahvil aldığında, tahvili ihraç eden kuruluşa paranı borç vermiş olursun. Tahvili ihraç eden kuruluş ise bazen hükümetler ve bazen de şirketler olabilir. Bu ihraççı kuruluşlar, sana verdiğin borcun faizini ödemeyi taahhüt ederler. Tahvil yatırımının getirileri ise düşük riskli oldukları ve yatırımcıyı enflasyona karşı koruma odaklı oldukları için genellikle hisse senetlerinin gerisinde kalır. JPMorgan’ın verilerine göre 1950’den 2023’e kadar olan dönemde, tahvillerin yıllık ortalama getirisi 5,5% olmaktadır.

60/40 Portföy Stratejisi Nedir ve Nasıl İşler?

60/40 Portföy Stratejisinin Avantajları ve Dezavantajları Neler?

👍 Avantajlar:

  • Portföydeki riski azaltmaya yardımcı olabilir. 60% hisse senedi ve 40% tahvilden oluşan bir portföy, riskten kaçınan yatırımcılara cazip gelebilir. İçerdiği çeşitlilik sayesinde yatırım kayıplarını hafifletebilir.
  • Tarihsel olarak istikrarlı getiriler sağladığı takip edilebilir. Vanguard’a göre, küresel olarak çeşitlendirilmiş 60/40 portföyünün ortalama yıllık getirisi 2012 ile 2022 yıllarında 6%’nın üzerinde bulunuyor. Gelecekteki getiriler elbette her zaman garantili değil, ancak 60/40 portföyleri denge ve istikrar sunma konusunda yatırımcıyı koruma eğilimindedir.

👎 Dezavantajlar:

  • Daha iyi getirileri kaçırabilirsiniz. Özellikle yüksek risk iştahlı yatırımcılar, portföyünde hisse senedi ağırlığını artırarak daha iyi getiriler elde edebilir. Ancak bu yaklaşım, olası piyasa düşüşlerinde portföyde daha fazla riskle karşılaşmana neden olabilir.
  • Getiri garantili değil. Piyasada olası düşüşler, portföyün hisse senedi tarafını olumsuz etkileyebilir. Tahvil getirileri ise yükselen faiz oranlarına kıyasla geride kalabilir. Dolayısıyla 60/40 portföy stratejisi yatırımcılara getiri garantisi sunmaz.

60/40 Portföyü Kullanmalı Mıyım?

🤔 60/40 portföyünün sana uygun olup olmadığını belirlemende yardımcı olabilecek bazı etkenleri aşağıda sıraladık. 👇🏻

  • Yaş: Genç yatırımcılar genellikle hisse senetlerine daha fazla, tahvillere daha az yatırım yapabilirler. Çünkü risk iştahı daha yüksek olan gençler, piyasa düşüşlerine daha uzun süre sabır gösterebilirler. Portföylerde emeklilik yaşlarına yaklaştıkça portföyü daha koruyucu hale getirmek yaygın bir yöntem olarak geçmektedir.
  • Risk Toleransı: Riski seven yatırımcılar, portföyde hisse senedi ağırlığını artırmayı tercih edebilirler. Ancak risk iştahın orta-düşük seviyelerde ise ve piyasa düşüşlerinde panik satışı yapabilecek bir yatrımcıysan 60/40 portföyünün sağladığı istikrar sana daha cazip gelebilir.
  • Yatırım Hedefleri: Yakın zamanda bir amaç için yatırım yapıyorsan, 60/40 stratejisi kısa vadeli piyasa düşüşlerinde kayıplarını dengelemeye yardımcı olabilir. Eğer daha uzun vadeli bir yatırım hedefin varsa, büyüme odaklı enstrümanlara daha fazla yatırım yapmayı tercih edebilirsin.

60/40 Portföy Stratejisi Nedir ve Nasıl İşler?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times, Goldman Sachs