Borsa Haberleri

5 Dakikada: Netflix’in Sevindiren Son Bilançosu

5 Dakikada: Netflix’in Sevindiren Son Bilançosu
Google News Icon Takip Et

Çarşamba gününün açık ara en iyi bilançosu, güçlü bir performans sergileyen Netflix’e ait.

● Dijital içerik devinin hisse başına 0,12 dolarlık kazancı, 0,45 dolar seviyesindeki tahminlerin fazlasıyla altında kaldı. Tahminlerin gerisinde kalma nedeni avro cinsinden borçla ilgili kayıp. Şirket, çeyrek boyunca Amerikan dolarındaki değer kaybının operasyonel değil finansal bir kayıp olduğunu tekrarladı.

● 7,85 milyar dolarlık gelir rakamı beklentilere paralel olmakla birlikte, 7%’lik kâr marjı tahminlerin ötesine geçti.

● Yatırımcıların odaklandığı esas sayı ise dünya genelindeki ücretli net abone sayısı. Dördüncü çeyrekte kazandığı 7,66 milyon yeni abone sayısı, 4,57 milyon seviyesindeki tahminleri aştı. Kasım ayında uygulamaya geçirilen reklam destekli modele ilişkin rakamlar da bu sayının içinde. Şirket, yeni abonelerden kaçının bu modeli seçtiğini açıklamadı. 

● Abone sayılarını bundan sonraki bilançolarında bildirmeye devam edeceklerini vurgulayan şirket yetkilileri, bununla birlikte artık bu konuda öngörüde bulunmayacaklarını da ifade etti. Bu karar, şirketin esas brüt gelir ölçütü olarak üyelik artışı yerine gelir artışını baz almaya başlamasına dayanıyor. 

● Abone sayısının artması ve daha üyelik başına ödenen ortalama ücretin yükselmesi şirketin ilk çeyrekte 4%’lük bir gelir artışı tahmin etmesine neden oldu. Bu oran Wall Street öngörüsü olan 3,7%’nin üzerinde. Çeyrek boyunca ücretli paylaşım programı gibi ek özellikleri de müşterilerine sunan şirket, bu hamlenin gelirleri daha da artıracağına inanıyor. 

● Şirket ayrıca, Eş CEO Reed Hastings’in görevinden ayrıldığını ve icra başkanlığına atandığını açıkladı. Halen COO görevini yürüten Greg Peters, Ted Sarandos ile birlikte eş CEO olarak Hastings’ten açılan boşluğu dolduracak. 

● Bu haberlerin üzerine NFLX hisseleri kapanış sonrası işlemlerde yaklaşık 7% yükseldi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Netflix