Bültenler

4 Uzay Turisti Yörüngeye Fırlatıldı

September 16, 2021 • 3 dakika okuma süresi
4 Uzay Turisti Yörüngeye Fırlatıldı

Tamamen Sivillerden Oluşan İlk Uzay Seyahati “Inspiration 4” Başladı 🚀

Tamamen ticari amaçlarla gerçekleştirilen ve içinde hiç profesyonel astronot bulunmayan ilk uzay yolculuğu Inspiration 4, “uzay turizminde” yeni bir dönüm noktası olmayı başararak 4 kişilik sivil mürettebatını uzaya başarıyla fırlattı.

📆 Neler Oldu?
Florida’da bulunan Kennedy Space Center’dan yerel saatle 20.02 (TSİ: 03.02)’de fırlatılan SpaceX Falcon9 roketi, fırlatmadan yaklaşık 12 dakika sonra güçlendiriciden ayrıldı ve Dünya’dan yaklaşık 360 mil uzaklıktaki yörüngeye doğru hareket etmeye başladı.

falcon2.gif

📌 Kısa Kısa: Inspiration 4

  • Kapsülün içindeki mürettebat; e-ticaret firması Shift4 Payments Inc.’in (FOUR) Kurucusu ve CEO’su Jared Isaacman, Asistan Doktor Hayley Arceneaux, Yer Bilimci Sian Proctor ve Emekli Asker Chris Sembroski’den oluşuyor.
  • Yolculuğu finanse eden isim ise Jared Isaacman. 
  • Çıktıkları bu yolculuk ile insanlara “ilham” vermeyi ve aynı zamanda kanserli çocuklar için ilaç parası toplamayı hedefleyen ekip ismini de buradan alıyor: Inspiration (İlham) 4!
  • Inspiration 4 ekibi önümüzdeki üç gün boyunca yörüngede kalacak. Dörtlü, uzaydaki zamanlarını bazı bilimsel ve tıbbi araştırmalar gerçekleştirmenin yanı sıra panoramik manzaralar sunan büyük kubbeli bir pencereden Dünya’ya bakarak geçirecek.
  • Ekip, her ne kadar 6 aylık bir eğitimden geçirilmiş olsa da yolculuk süresince kontrol yeryüzünde olacak.
  • Yolculuğun sonunda kapsül Atlas Okyanusu’na iniş yapacak.

⚠️ Neden Önemli?

SpaceX’in gerçekleştirdiği ilk sivil uzay yolculuğu olan Inspiration 4, Virgin Galactic Holdings (SPCE)’in Kurucusu Richard
Branson’ın
ve Amazon.com (AMZN)’un Kurucusu Jeff Bezos’un gerçekleştirdikleri Blue Origin liderliğindeki yolculuktan sonra uzay turizmini geliştirme konusunda oldukça önemli bir adım.
Ayrıca, iki milyarderin geçtiğimiz temmuzda gerçekleştirdiği yolculuğun sadece uzaya fırlatılmak ve hızla dünyaya geri dönmekten ibaret olduğunun da altını çizmek gerek. Oysa Inspiration 4 ekibi, uzayda 9 metrekarelik araç içerisinde tam 3 gün geçirecek!

TSLA’da 1 haftalık değişim

🏃🏽‍♀️Bir Adım Gerisi

Tesla (TSLA)’yı da yöneten SpaceX CEO’su Elon Musk, daha önce SpaceX’i başlatmasının nedeninin insanlığı Mars’a götürmek olduğunu söylemişti.

Musk, yeni uzay görevini -Inspiration 4- belgeleyen Netflix (NFLX) fragmanında da “Uzay hayalini herkes için erişilebilir kılmak ve nihayetinde bir kurgu ürünü olmaktan çıkarıp bilim kurgu haline getirmek istiyorum.” dedi.

👀 Nasıl Etkiledi?

Tesla hisseleri çarşamba gününü %1.52 artışla 755.83 dolardan kapattı.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı