ABD Borsası Notları

2024’ün İlk Çeyreğinde Piyasaları Şekillendiren 3 Kritik Gelişme

April 12, 2024 • 4 dakika okuma süresi
2024’ün İlk Çeyreğinde Piyasaları Şekillendiren 3 Kritik Gelişme

Sürekli olarak piyasa takibi yapan biri için her veri ve her fiyat hareketli çok önemli. Her an ekran başında piyasayı izleyen, verileri bekleyen ve tüm bunları zamanlamaya çalışan bir yatırımcıysan; tüm bu yatırım sürecinde takip ettiğin veriler daha uzun bir hikayenin parçası haline gelir ve zamanla genel ekonomi ve piyasalara ilişkin görüşlerini oluşturur.

Her gün dikkat edildiğinde, yeni bilgileri takip etmek kolaydır. Ancak zamanla tüm bu verileri değerlendirerek büyük tabloyu görmek zor olabilir.

Piyasadaki gelişmelere dışarıdan bir gözle bakmak yatırım kararlarına yardımcı olabilir. 

Senin için bir adım geri atarak yılın ilk çeyreğinde küresel piyasalarda öne çıkan 3 gelişmeyi derledik! 👇

1) Pandemi Sonrası Enflasyon Artışı Sona Erdi

2024’ün ilk çeyreğinde ABD’de enflasyon göstergesi olabilecek tam 67 veri takip edildi. Bu rakam, neredeyse her iş günü başına bir veriye işaret ediyor!

Bu verilerin en kritiği, Fed’in de göz bebeği olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE). Son açıklanan verilere göre, yıllık bazda 2,5% seviyesindeyiz. Pandemi sonrası zirve yapan 7%’lik oranlardan bu seviyeye düşüş, adeta bir nefes aldırdı.

Evet, enflasyon hala Fed’in 2%’lik hedefinin biraz üzerinde. Ama bu durum, yıl içinde faiz indirimlerine kapı aralayacak bir normalleşme işareti. Ve daha da önemlisi, istihdam piyasasının güçlü kalması ve ekonominin büyümeye devam etmesi, resesyon korkularını rafa kaldırdı.

2) Küresel Büyüme Hızlanıyor

ABD ekonomisi, 2023’te birçok kişiyi şaşırtarak beklentilerin ve birçok ülkenin büyümesinin ötesine geçti. 2024’ün ilk aylarına baktığımızda; PMI verileri iyileşme gösteriyor, istihdam güçlü, tüketici güveni ise yerinde. ABD’nin bu güçlü büyüme sinyalleri, Avrupa ve Asya’daki ekonomilerin de ivme kazanabileceğine işaret ediyor ve yatırımcıların iştahını kabartıyor.

3) Sermaye Piyasaları Canlanıyor

Geçtiğimiz dönemde, küresel merkez bankalarının faiz artırım furyası, tahvil ihraçları, özel sermaye anlaşmaları, birleşme ve satın almalar (M&A) ve mortgage talebi gibi krediye duyarlı aktiviteleri durma noktasına getirmişti. Ancak son zamanlarda borçlanma piyasalarındaki hareketlilik, yatırımcıların yüksek faiz oranlarına adapte olduğunu gösteriyor.

Şimdi ise yatırımcılar ve merkez bankaları faiz artırım döngüsünün sona erdiğini hissettikçe sermaye piyasalarındaki canlanma öne çıkıyor.

Sonuç: Ralli için Mükemmel Bir Ortam

Portföyünün geleceği, ekonomik arka plana bağlı olarak şekillenecek. İlk çeyreğe bakıldığında, enflasyon yavaş yavaş geriliyor, ekonomik görünüm iyileşiyor, küresel büyüme ivme kazanıyor ve sermaye piyasaları yeniden hareketleniyor.

JPMorgan’ın araştırmalarına göre, faiz indirimleri dönemlerinde S&P 500 ortalama 30% yükseliş potansiyeli sunuyor. Bu yılın geri kalanında, çeşitlendirilmiş bir portföyün iyi performans sergilemesi bekleniyor. Ancak yükselen emtia fiyatları, jeopolitik gerilimler ve ABD’deki seçimler gibi faktörler, piyasalarda volatilite yaratabilir. Yani, heyecan devam edecek gibi görünüyor!

Endekslerin Yükselişinden Kazançlı Çıkabilecek 10 Hisse

Olası bir piyasa rallisi öncesinde, ortalama hedef fiyatlarına göre en cazip kalmış 10 hisseye göz atmak ister misin? 👀

⚠️ Ancak unutma ki bu fiyat hedefleri analistlerin tahmini, yani kesinlik içermiyor.

İşte, hedef fiyatına göre en iskontolu işlem gören 10 hisse ve yükseliş potansiyelleri 👇

📈 ON Semiconductor (ON) 👉 74,08%

🚗 Li Auto (LI) 👉 71,22%

💊 BeiGene (BGNE) 👉 69,89%

🔬 Legend Biotech (LEGN) 👉 57,34%

📺 Warner Bros. Discovery (WBD) 👉 57,19%

🖥️ Baidu (BIDU) 👉 54,23%

🚢 Carnival (CCL) 👉 52,17%

🛍️ Pinduoduo (PDD) 👉 51,15%

💉 Alnylam Pharmaceuticals (ALNY) 👉 46,53%

🧑‍⚕️ Biogen (BIIB) 👉 43,83%

2024'ün İlk Çeyreğinde Piyasaları Şekillendiren 3 Kritik Gelişme

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: JPMorgan