Borsa Yorumları

2023 Netflix için Geri Dönüş Yılı Olabilir!

December 12, 2022 • 4 dakika okuma süresi
2023 Netflix için Geri Dönüş Yılı Olabilir!

Netflix (NFLX) bu yıl zorlu bir koşu gerçekleştirdi. Ancak bazı Wall Street analistleri 2023’te bir toparlanma gerçekleşeceğine inanıyor ve hisseye olumlu notlar veriyor.

Wells Fargo analisti Steven Cahall, cuma günü Netflix (NFLX) hissesi hakkındaki notunu “EŞİT AĞIRLIK”tan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Bundan birkaç gün önce J.P.Morgan da hisse için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yinelemişti. Daha önce kasım ayı ortalarında ise BofA Securities analisti Jessica Reif Ehrlich, hisseyi “AL” notuyla tavsiye etmişti. Genele baktığımızda yaklaşık olarak üç ay önce 45 analistin 15’i Netflix hisselerine olumlu bakarken, bu sayı bugün 21’e yükselmiş durumda.

Cahall’ın Netflix (NFLX) tavsiyesi, bu yıl S&P 500’de gerçekleşen 17% düşüşe karşın hissenin 47% değer kaybetmesine rağmen geldi. Dijital içerik şirketi 2022’nin ilk iki çeyreğinde abone sayısında düşüş olduğunu açıklamıştı. Ayrıca rekabet de artmaya devam ediyor: Walt Disney (DIS)’in Disney+ platformu perşembe günü yaptığı hamleyle, Netflix (NFLX)’in kasım ayında başlattığı 6,99 dolarlık temel reklam destekli aboneliğe rakip olarak, aylık 7,99 dolar ücretle yeni bir reklam tabanlı yayın kuşağını hayata geçirdi.

Çoğu durumda analistler, bir hissenin gerçek değerinin altında fiyatlanmış olduğunu anladıklarında veya önemli ölçüde değer kaybetmiş olan bir hisse için yatırımcılar tarafından yeteri kadar dikkate alınmayan bir destekleyici rüzgar gördüklerinde o hisseye “AL” notu verirler. BofA, J.P.Morgan ve Wells Fargo, reklam tabanlı yayının önümüzdeki yıllarda büyük başarı sağlayacağı ya da yayın içeriğinde bir iyileşme gerçekleşeceği düşüncesiyle, Netflix (NFLX) için daha güneşli günlerin yaklaşmakta olduğu kanısındalar.

2022’de daha iyi bir NFLX performansı görmemiz için her şey hazırdı” diyen Cahall,  “Aynı tabloya baktığımızda, 2023’te temel performans göstergeleri açısından bir artış görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Wells Fargo’nun kasım ayı verileri, yıl sonu içeriğinin reytinglere hâkim olmaya başladığı bu dönemde abone sayısında 6%’lık bir artış gerçekleştiğini gösterdi. Çok izlenen “Emily in Paris” dizisinin üçüncü sezonu 21 Aralık’ta yayına girecek ve “Alice in Borderland” dizisinin ikinci sezonu ile Roald Dahl’ın “Matilda the Musical” içerikleri aralık ayının son günlerinde Netflix’in en çok izlenenleri olacak.

Cahall ayrıca, reklam tabanlı yayının dünya çapındaki abone sayısını 2025’e kadar 256 milyona çıkaracağına dair bir önceki tahmine karşın 23 milyon ilave aboneyle bu sayının 279 milyona çıkacağını öngörüyor. Analist, “[Reklam tabanlı seç izle] yaklaşımının abone sayısında kaçınılmaz bir artışa neden olacağını düşünüyoruz” dedi.

BofA analisti Ehrlich, reklam tabanlı abonelik modelinin genellikle daha düşük harcama gücüne sahip olan ve TV aboneliklerine bütçe ayırmayan Z kuşağına cazip geleceğini söyledi. J.P.Morgan analisti Doug Anmuth’un Apptopia’dan aldığı veriler, reklam tabanlı yayının hayata geçmesinin ardından uygulamanın küresel bazda daha çok indirildiğini gösteriyor. Ayrıca Netflix’in (NFLX) geçen yılki rakamlara kıyasla ekim ayında 30% oranında düşen indirilme sayısı kasım ayında 16% azaldı.

2023 Netflix için Geri Dönüş Yılı Olabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS