Borsa Yorumları

2022’nin En Ucuz Hisseleri!

December 28, 2022 • 4 dakika okuma süresi
2022’nin En Ucuz Hisseleri!

Ayı piyasasının tek iyi tarafı şu: Yatırım yapmak için hisse arayışında olan yatırımcılar, bir hisseye baktıklarında, önceki zamanlara göre daha da ucuzlamış olduğunu görüyorlar.

ABD piyasaları bu yıl, yılın başındaki duruma kıyasla alt üst oldu. Analistler, 3 Ocak’ta zirve yaptığı sırada gerçekleşen 6%’lık aşırı değerlemeyle kıyaslandığında şu anda piyasayı 11% oranında düşük değerlenmiş görüyor.

2022’nin son günlerinde, analistler tarafından öngörülen gerçek değerlerine kıyasla en düşük fiyatla işlem görmekte olan hisseler:

  1. I-Mab Biopharma (IMAB)
  2. Altice USA (ATUS)
  3. Lyft (LYFT)
  4. Farfetch (FTCH)

I-Mab (IMAB)

I-Mab Biopharma, geleceğe dönük projeleri arasında güçlü yenilikçi ürünler bulunan Çinli bir klinik seviye biyoteknoloji firması. İlk ticari ilacı olan ve üçüncü dizi multipl myeloma (MM) tedavisi için geliştirilen felzartamab (CD38, Greater China), Çin’de 2023 sonunda veya 2024 başlarında piyasaya sürülebilir. Şirketin diğer önemli ürünleri ise lemzoparlimab (”lemzo,” CD47, Çin), uliledlimab (“uli,” CD73, küresel telif) ve eftansomatropin (uzun etkili büyüme hormonu, Çin).”

 — Jay Lee, Kıdemli hisse senedi analisti

Altice USA (ATUS)

“New York piyasasında Verizon (VZ)’un yoğun rekabetiyle mücadele etmekte olan Attice USA, son dönemde gelir artışını koruma konusunda kablolu emsalleri Comcast (CMCSA) ve Charter (CHTR)’a nazaran daha fazla zorlanıyor. Firma, ağlarını geleneksel kablolu teknolojiye bağımlı olmaktan kurtarıp süratle fiber ağlarla güncelleme planları sebebiyle emsallerinden ayrıldı. Bu strateji serbest nakit akışının önümüzdeki birkaç yıl boyunca sert bir şekilde azalmasına neden olacak. Yine de şirkete ait ağların altyapı içerisinde hayati parçalar olarak önemini korumaya devam edeceğini ve uzun vadede güçlü ama yavaş büyüyen bir nakit akışı sağlayacağını tahmin ediyoruz.”

— Michael Hodel, Hisse senedi araştırmaları, medya ve telekom yöneticisi

Lyft (LYFT)

Lyft’in üçüncü çeyrek sonuçları ve dördüncü çeyrek beklentileri hayal kırıklığına neden olsa da firmanın, ulaştırma işinden elde ettiği geliri arttırmasını sağlayan ağ etkisinin gücünü görmeye devam ediyoruz. Ayrıca Lyft’in son dönemde aldığı tasarruf tedbirlerini de memnuniyetle karşılıyoruz. Yine de 2024 için düzeltilmiş FVAÖK tahminimizi firmanın daha önce açıkladığı beklenti seviyesinin altında tutmaya devam ediyoruz. Makro ortam ile ilgili süregelen belirsizlikleri dikkate alarak bu yıldan 2026’ya kadarki gelir artışı tahminimizi düşürdük.

Bunun yanı sıra Lyft’in ABD’deki en büyük ikinci araç çağırma platformu olma özelliğini koruyacağını düşünsek de Uber (UBER)’in önümüzdeki birkaç yılda Lyft’e karşı pazar payını arttıracağını tahmin ediyoruz. Halihazırda, düşük gelir artışı tahminimizi dikkate alarak fazla bir işletme kaldıracı öngörmediğimizden, Lyft’in GAAP kârlılığına 2025’te yani daha önceki öngörümüzden bir yıl daha geç ulaşacağını düşünüyoruz.”

— Ali Mogharabi, Kıdemli hisse senedi analisti

Farfetch (FTCH)

Farfetch, küresel ölçekte lider konumda olan bir online kişisel lüks ürünler dağıtım platformu. Lüks ürünler arayan alıcılarla satıcıları bir araya getiriyor ve ‘satılamayan stok’ riskine hiç girmeden tüketicilere son derece geniş bir ürün yelpazesi sunuyor (şirket verilerine göre 2017 sonu itibarıyla 3,9 milyon adet, başka bir ifadeyle en yakın rakibinin 10 katı ürün). 

Farfetch’in, 2030’da 35% yükseleceğini tahmin ettiğimiz online lüks ürün satışı segmentindeki güçlü büyümeden avantaj sağlayacak şekilde iyi konumlanmış olduğuna inanıyoruz. Farfetch’in 2021’de 6% olan pazar payını 10 yıl içinde 10%’a çıkaracağını tahmin ediyoruz. Şirketin 2023’te kârlı hale geleceğini ve 2028 itibarıyla, işletme giderleri ile artan gelir kıyaslamasına bakarak 10’lu marj seviyelerini yakalayacağını öngörüyoruz.”

— Jelena Sokolova, Kıdemli hisse senedi analisti

2022’nin En Ucuz Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar