Borsa Haberleri

2022 Yatırımcıların Daha Önce Gördüğü Hiçbir Yıla Benzemiyor!

2022 Yatırımcıların Daha Önce Gördüğü Hiçbir Yıla Benzemiyor!
Google News Icon Takip Et

Yatırımcılar, 2022 yılında hisse senetleri ve tahvillerin yakın tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kombinasyonla düşüşe geçmesi nedeniyle alım ve satım konusunda kısıtlı manevra yapabildi.

Evercore’dan Julian Emanuel’e göre 2022, S&P 500 ve ABD tahvil piyasasının her birinin 10% veya daha fazla kaybettiği rekor bir yıl olarak görülüyor. Diğer yıllarla karşılaştırıldığında 2022’nin grafikleri oldukça aykırı diyebiliriz.

Hisse Senetlerinde Görülen Düşüş Normalin Dışında!

Önceki yıllarda hisse senetlerinde düşüş yaşansa da yatırımcılar güvenli varlıklara yöneldiği için tahviller doğal olarak yükselmişti. Bu yılki gerileme ise FED’in tahvil fiyatlarını aşağı çeken bir dizi faiz artırımıyla aynı zamana denk geldi. Söz konusu durum piyasa verilerinde büyük değişimleri beraberinde getirdi. Emanuel, hisse senetlerindeki son gerilemenin de tarihsel olarak bakıldığında normalin dışında göründüğünü söyledi.

Emanuel açıklamalarında “Ağustosta yalnızca 50% geri çekilme rallisi yaşanmadı, aynı zamanda ağustos ayının zirvesinden haziran ayının bile en düşük seviyesine kadar 50%’lik bir düşüş de daha sonraki günlerde gerçekleşti. Böyle bir değişim 1950’den bu yana sadece 4 kez gerçekleşti.” ifadelerine yer verdi.

Evercore ISI’nin Serbest Nakit Akış Verileri

2022 Yatırımcıların Daha Önce Gördüğü Hiçbir Yıla Benzemiyor!

Evercore tarafından açıklanan listede, kısa vadeli büyüme beklentileri belirsiz olsa bile yüksek kâr marjlarına sahip birçok şirket mevcut. Örneğin; Meta Platforms (META) sanal gerçeklik teknolojisini geliştirmeye milyarlarca dolar harcamasına rağmen yalnızca ikinci çeyrekte 6 milyar dolardan fazla net gelir bildirdi. Ayrıca Meta, 5 milyar dolardan fazla hissesini de geri satın aldı.

Listede ayrıca yatırımcılar için iyi temettü getirisi sağlayan birkaç finansal hisse de mevcut. Bank of America (BAC) ve Capital One Financial (COF), bu yıl S&P 500’ün altında performans göstermesine rağmen sırasıyla 2,7% ve 2,4% temettü verimine sahipler. 

Listedeki güçlü hisselerden biri olan enerji şirketi APA Corp. (APA) bugüne kadar yaklaşık 40%’a yakın yükseldi. Ayrıca APA, ikinci çeyrekte 800 milyon dolardan fazla serbest nakit akışı bildirdi.

Evercore, verilere ek olarak yatırımcılara S&P 500’deki seçenekler aracılığıyla aşağı yönlü risklere karşı korunmalarını da tavsiye etti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı