Borsa Yorumları

12 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Fırsatından Yararlanabilecek Çip Hisseleri

12 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Fırsatından Yararlanabilecek Çip Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Yarı iletken sektörünün yapay zekâdan en kazançlı çıkacak sektörlerden biri olduğunu Nvidia (NVDA) örneği ile görmüş olduk. 

Buna ek olarak, analistler yarı iletken sektörünün kıyısında kalmış bir alanının bu teknolojiden oldukça faydalanabileceğini düşünüyor. Bu alan ise, veri işleme sürecinde kullanılan dinamik rastgele erişimli bellek (DRAM) isimli bir yarı iletken belleği türü. 

Bu detayı neden bilmem gerek diye düşünüyor olabilirsin. Yapay zekâ kullanım senaryolarının artması daha fazla bellek ihtiyacı doğuruyor ve Morgan Stanley’e göre bellek, yapay zekânın “temel yapı taşlarından” biri. 

Yatırım bankası, “Bellek alanı, yapay zekânın patlayıcı büyüme sürecini değerlendirmek için çok iyi bir alan.” diyor ve yatırımcıların yapay zekânın bellek segmenti üzerindeki etkisini hafife aldıklarını belirtiyor. 

🔎 Üretim kesintileri çok cazip: Bellek segmentinin önemini ele aldık ama bunun hisseler üzerindeki önemi konusunda biraz daha detaya girmek gerekirse, analistler DRAM teknolojisiyle ilişkili hisselerin mevcut üretim kesintileri sebebiyle oldukça değer kazanabileceğini düşünüyor. 

Analist Henry Mallari-D’Auria, DRAM üreticilerinin üretimlerini 20%-30% aralığında, yatırım planlarını da 50% kadar bir düzeyde azalttığını belirtiyor ve “Ama bir yandan da tüketici envanter düzeyleri düşmeye başladıkça talep görünümü iyileşmeye başlıyor.” diyor. 

✅ Citi de olumlu: Üretim kesintileri ve bir DRAM türü olan DDR5’in güçlü pazar payı sebebiyle DRAM’ların ortalama satış fiyatları öngörüsünü yükselten Citigroup talebin güçlendiğini belirtiyor. 

Sektöre ilişkin gözlemlerimiz Nvidia’nın HBM3’ü de dahil olmak üzere DDR5 talebinin çok hızlı bir şekilde arttığını gösteriyor.” diyen Citi, Microsoft (MSFT) ve Google’dan (GOOG) gelecek ek DDR5 talebiyle bu güçlü görünümün yıl sonuna kadar devam etmesini bekliyor.

👑 Nvidia her masada varım diyor: Analistlere göre Nvidia, DRAM sektöründe yüksek bant genişliğine sahip bellek (HBM) segmentine yönelik talebi artıran ana nedenlerden biri. 

Bank of America’nın yakın tarihli bir raporunda, HBM’nin Nvidia’nın A100 VE H100 gibi yapay zekâ işlemcilerini çalıştırmak için gerekli ve önemli bir bileşen olduğu ve normal DRAM’lerin bunu yapamayacağı belirtiliyor. 

Banka ayrıca, Nvidia’nın rakipleri AMD (AMD), Intel (INTC) ve hatta bazı Çinli şirketlerin de yapay zekâ GPU’ları tanıttığını ve bunun da yeni yüksek bant genişlikli bellek siparişlerini artırdığını gösterdiğini söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC