Borsa Yorumları

10 Katı Yükselebilecek 5 Hisse Senedi!

November 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
10 Katı Yükselebilecek 5 Hisse Senedi!

Bir hisse senedinin fiyatının on kat artması, teorik olarak uzun yıllar alır. Eğer bir hisse sadece beş yıl içinde hisse senedinin fiyatını ona katlarsa yıllık getirisi 58% anlamına gelir. Artışın 10 yıllık bir dönemde gerçekleşmesi ise yıl bazında 26%’lık bir getiriye işaret eder. 

Bu tür hisselerin nasıl belirlenebileceği konusunu araştıran Alliance Bernstein analistleri, 1980 yılından bu yana beş yıllık periyotta hisse fiyatını 10’a katlayan 175 adet hisse senedinin yaklaşık 48%’inin teknoloji hissesi olduğunu saptadı.

Bu teknoloji şirketlerinin hisseleri, geleneksel yöntemleri tarihe gömen yenilikler sayesinde yüksek büyüme hızları yakaladı. Bu firmalar satış rakamlarını artırmak ve büyük gelirler elde etmek suretiyle, pazar payı hakimiyetini geleneksel yöntemlerle ürün ve hizmet sunan emsallerinin elinden aldı. 

Ama sadece teknoloji sektörüne bakmak konuyu tam olarak çözmez. 

Alliance Bernstein’a göre teknoloji sektöründeki bu beş hisse senedi sadece geleceğe yönelik istikrarlı getiri artış potansiyeli sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bu 10 kat yükselişin başladığı noktada tarihsel olarak en ucuz değerlerinde işlem görüyor. 

Ortalama olarak başlangıç vadeli fiyat/kazanç (F/K) çarpanları 14 ile 17 kat arasında. Bu da S&P 500’ün yaklaşık 15 kat olan uzun vadeli birleşik ortalamasına oldukça yakın. Bu durum söz konusu hisselerin büyüme süreçlerine bakarak çok düşük başlangıç değerlemelerine sahip oldukları anlamına geliyor.

Bunlar aynı zamanda başlangıç için kârlı hisseler. Bu şirketlerin 80%’inden fazlası, gelir artışıyla pek ilgisi olmayacak şekilde satış rakamlarını sürekli artırabilmek için büyük yatırımlar yapmak yerine kârlılığa bakan şirketler oldu. Kârlı şirketler kendi kendini finanse edebilir konumdayken, bu tür büyük yatırımlar yapan şirketlerin, yatırımlarını finanse etmek için zaman zaman para bulmaları gerekir. 

Alliance Bernstein’in yaptığı taramada 10’a katlamaya aday şirketler şunlar: 

Electronic Arts (EA) şu anda, gelecek yıl için tahmin edilen hisse başına kârın 17 katının biraz altında işlem görüyor. FactSet verilerine göre bu yıl için 2,5 milyar dolar şeklinde gerçekleşeceği tahmin edilen ve yaklaşık 32%’lik bir getiri anlamına gelen faaliyet kârıyla son derece yüksek bir kâr getirme potansiyeline sahip. 

On Semiconductor (ON), hisse başına kârının 16 katının altında işlem görüyor. Analistler bu yıl için takriben 34% getiriye karşılık gelen yaklaşık 2,8 milyar dolarlık bir faaliyet kârı öngörüyor.  

DXC Technology (DXC), 7 katının biraz altında işlem görüyor ve analistler bu yılki işletme karının yaklaşık %8’lik bir marjla 1,2 milyar dolar olmasını bekliyor. 

Synaptics (SYNA), kârın 10 katıyla işlem görüyor. Analistler bu yıl için faaliyet kârının 36% getiri seviyesinde gerçekleşeceğini ve 590 milyon doları bulacağını tahmin ediyor. Barron’s bu yıl şubat ayının başlarında bu hisseyi tavsiye etmiş ve nesnelerin interneti gibi alanlara yatırım yapan şirketin önümüzdeki yıllarda kârlılığını artırabileceğini öne sürmüştü. Bizim bu makaleyi yayımlamamızdan beri hisse 53% değer kaybetti. 

Juniper Networks (JNPR) kârın 14 katıyla işlem görüyor. Analistler bu yıl için 16% oranında marja karşılık gelecek şekilde 825 milyon dolarlık bir gelir rakamı bekliyor. 

Bu tespitlerimizin hiç biri bu hisselerin tamamının kısa vadede 10’a katlayacağı anlamına gelmemekle birlikte, bu hisselerin ortalamaya kıyasla bu kazancı sağlama ihtimali daha çok yakın gibi görünüyor. Aralarından bazıları büyük kârlar getirebilir. 

10 Katı Yükselebilecek 5 Hisse Senedi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: BARRONS