%4 Dolar Getirisi Şimdi Midas Yatırım Hesabında

Borsa yatırımında nakitte mi bekliyorsun? ABD borsalarında yatırım yapmanın yanı sıra yıllık %4 dolar getirisi Midas’ta. Üstelik paran bloke olmaz!

Dolar Background

Neden Midas?

Avantajlı %4 Dolar Getirisi

Yatırım fırsatlarını beklerken dolar birikimin kenarda durmasın, yıllık %4 dolar getirisi ile değerlensin.

Paran Bloke Olmaz

Dolar getirisini etkinleştirdiğinde paran bloke olmaz, yatırımlarına özgürce devam edebilirsin. Saat 06:30’da hesabındaki dolar bakiyen üzerinden günlük getiri kazanırsın.

Ek Masraf Yok

Midas yatırım hesabı ile işlem yapmasan dahi yatırımların Midas yatırım hesabında durduğu sürece hiçbir ek ücret ve hesap işletim ücreti ödemezsin.

Dolar Getirini Hesapla

Tutar

$

Süre (Gün)

Kazancın

$ 5,56

Detaylı Bilgi

Yatırım hizmet ve faaliyetleri, Midas Menkul Değerler A.Ş. tarafından, Midas mobil uygulaması aracılığıyla sunulmaktadır. Nemalandırma saatinde(06.30) müşteri hesabındaki nakit dolar bakiye 100 dolar ve üzerinde olmalıdır. Bahsedilen %4 getiri sabit olmayıp piyasa koşullarına göre farklılık gösterebilir. Ücretlendirmeyle ilgili tüm detaylara Ücretler sayfasından ulaşabilirsiniz.

Nasıl dolar getirisi (nema) kazanırım?

Midas yatırım hesabı aç.

Anlaşmalı bankalar aracılığıyla Midas yatırım hesabına kolayca para transferi yap.

Dilersen ABD borsalarına yatırım yap dilersen de dolar birikimini %4 getiriyle değerlendir.

Ayrıca birikimlerini anlık olarak takip edebilirsin. Getirin, bir sonraki ayda Midas yatırım hesabında!

Dolar Getirisi

Altın Sertifikası

Borsa İstanbul

Amerikan Borsaları

TL Nema

Dolar Al / Sat

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl dolar getirisi kazanırım?

Midas uygulamasında anasayfadaki ‘Dolar Getirisi’ alanına tıklayarak dolar getirini (nema) etkinleştirebilirsin.

Dolar getirisi (nema) elde edebilmen için sabah 06:30’dan önce getiri kazancını etkinleştirmiş olman ve aynı saatten önce nakit bakiyenin $100’ın üstünde olması gerekir.

“Nakit Bakiye” döviz al-sat işlemlerinde kullanabileceğin ve para çekme işlemi yapabileceğin tutarı gösterir.

Nakit bakiyeyi anlamak adına aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır:

Portföy Değeri = Hisse Senetlerin + Nakit Varlıkların
Nakit Bakiye = Nakit Varlıkların – Bekleyen Nakit Tutarların

İlgili ay içindeki günlük toplam dolar getirin (nema) bir sonraki ayın ilk 10 iş günü içinde Midas yatırım hesabına geçer.

Örneğin; dolar getirini eylül ayı içinde 2 gün boyunca açık tuttuysan 2 günlük getirin, takip eden ayın, yani ekim ayının ilk 10 iş günü içerisinde toplu halde hesabına yansır.

Dolar getirini (nema) etkinleştirdikten sonra nakit bakiyen blokelenmez; hisse satın alımı, döviz al/sat ve para transferi yapabilirsin. O gün sabah 06:30’daki nakit bakiyenin 100 dolar ve üzerinde olması durumunda bu tutar üzerinden günlük dolar getirisi elde edersin.

Yıllık dolar getiri (nema) oranımız %4’tür. Getiri oranı Amerikan Sermaye Piyasası şartlarına göre belirlenir ve yıl içinde bu şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Günün her saati dolar getirini etkinleştirebilirsin. Etkinleştirdikten sonra her sabah (hafta sonları dahil) 06:30’da var olan 100 dolar ve üstü nakit bakiyen üzerinden dolar getirisi (nema) kazanırsın.

Dolar getiri oranımız yıllık %4’tür. Günlük dolar getirini (nema) hesaplayabilmek için her sabah (hafta sonları dahil) 06:30’daki nakit dolar bakiyeni getiri oranı ile çarpıp yıldaki toplam gün sayısına bölerek hesaplayabilirsin.

(Dolar Nakit Bakiyen x %4) / 360)=Günlük Dolar Getirisi

Örneğin; Çarşamba günü sabah 06:30’daki nakit bakiyenin 5.000 dolar olduğunu varsayalım. İlgili gün için elde edeceğin dolar getirisi ($5.000 x %4) / 360 = 0,55 dolar olur.

Ay içindeki toplam dolar getirin içinse, nakit bakiyenin günden güne değişmemesi durumunda; açık kalan gün sayısıyla çarparak toplam aylık getirini hesaplayabilirsin. Aynı nakit bakiyeyle 20 gün açık kaldığını varsayarsak toplam aylık dolar getirin $0,55 x 20 gün = 10,96 dolar olur.

Ancak nakit bakiyenin günden güne değişmesi durumunda her gün için getirini hesaplarken değişen nakit bakiye üzerinden hesaplaman gerekir. Örneğin; perşembe 4.000 dolar, cuma günü ise 2.000 dolar nakit bakiyenle dolar getirinin etkin olduğunu varsayarsak;

– Perşembe günü için $4.000 x %4 / 360 = 0,44 dolar
– Cuma günü için $2.000 x %4 / 360 = 0,22 dolar getiri kazanırsın. Toplamda iki gün için 0,66 dolar getirin olur.

*%4 oranı, Amerikan Sermaye Piyasası şartarına göre belirlenmekte olup bu şartlarda bir değişiklik olursa yıl içinde mevcut oran da değişkenlik gösterebilir.

Midas uygulamasında anasayfadaki ‘Dolar Getirisi’ alanına tıklayarak veya Profil > İşlem Geçmişi > Hesap Geçmişi adımlarını izleyerek Midas yatırım hesabına yatırılmış dolar getirilerini (nema) görüntüleyebilirsin.

100 dolar ve üstünde olan dolar nakit bakiyen günlük olarak nemalandırılır ve toplam kazancın, bir sonraki ayın ilk 10 iş günü içinde Midas yatırım hesabına yansır.

Dolar getirisi (nema) kazanabilmek için her gün sabah 06:30’daki nakit bakiyenin 100 dolar ve üstünde olması gerekir.

“Nakit Bakiye” döviz al-sat işlemlerinde kullanabileceğin ve para çekme işlemi yapabileceğin tutarı gösterir. Nakit bakiyeyi anlamak adına aşağıdaki bilgiler faydalı olacaktır:

Portföy Değeri = Hisse Senetlerin + Nakit Varlıkların
Nakit Bakiye = Nakit Varlıkların – Bekleyen Nakit Tutarların

Menkul Kıymet Yatırımcılarını Koruma Yasası (SIPC) menkul kıymet müşterilerinin her birini Amerikan kanunları gereği 500.000 $’a, nakit taleplerde ise 250.000 $ ‘a kadar korumakla yükümlüdür.

Dolar getirisi (nema) ile elde edilmiş kazançlar vergi beyanına tabidir, Midas olarak senin adına stopaj yoluyla vergi beyanında bulunamamaktayız. Yatırımcıların gelirlerini kendilerinin beyan etmesi gerekmektedir. Gelir Vergisi Kanunu’nun 86/1-D bendi gereği, söz konusu dolar getirisi 2023 yılı için 8.400 TL’yi aşarsa kazançlar için yıllık beyanname verilmesi gerekmektedir. İkametgâhının bulunduğu vergi dairesinden yazılı olarak veya Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın Hazır Beyan Sistemi internet websitesi üzerinden de beyanını verebilirsin.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsin:

https://www.getmidas.com/destek/amerikan-borsalari/vergilendirme/gelir-vergisini-nasil-beyan-edebilirim

Sermaye Piyasalarında faaliyet gösteren bir firma olmamız dolayısıyla, yukarıdaki bilgilendirmeyi vergi danışmanlığı niteliğinde düşünmeyip, genel bir bilgilendirme olarak değerlendirmeni; varsa vergi danışmanına başvurmanı ve güncel bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ulaşmanı rica ederiz.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.