Üye temsilcisi, borsada işlem yapma hakkına sahip olan bir yatırımcı yetkilisi olarak tanımlanabilir. Broker olarak da ifade edilen bu kişi, bazen tek bir birey için bazen ise kuruluşlar adına çalışmalar yapabilir. Broker, yatırımcıların taleplerine göre hareket eder. Onların direktifleri doğrultusunda alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir. 

Borsa üye temsilcisi, çalışmalarını yatırımcıları için yürüten kişidir. Borsadaki hisse senetlerinin alım satımı, ilerleyişleri ve beklentilerine dair yatırımcısını uyaran temsilci, temelde kâr elde ettirmeyi hedefler. Bu anlamda yatırımcı adına alım satım yapabilme yetkisine sahiptir. Üye temsilcisi nedir sorusuna kısaca bu şekilde yanıt vermek mümkündür.

Üye Temsilcisi Ne İş Yapar?

Broker; borsa, emlak, kripto para piyasaları ve sigortacılık gibi alanlarda çalışabilir. Borsada faaliyet yürüten üye temsilcileri, yatırımcıların finansal işlemlerine dair yol gösterir. Broker; yatırımcıyı borsadaki senaryolar, beklentiler ve olası risklere dair bilgilendirir. 

Temsilci, yatırımcının satın alma gücünü ve risk yönetimi politikasını doğru bir biçimde belirlemelidir. Üye temsilcisinin bir diğer görevi ise yatırımcıya hisse senetleri, bono ve tahvil gibi araçlara dair bilgi vererek danışmanlık yapmaktır. İyi bir broker, piyasadaki tüm gelişmelerden haberdar olmalıdır. 

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Nasıl Üye Temsilcisi Olunur?

Broker olarak görev yapmak isteyen bireylerin eğitim alması son derece önemlidir. Finans, uzmanlık ve bilgi birikimi gerektiren bir alandır. Üye temsilcisinin yatırımcıya kâr elde ettirmesi, temel başarı ölçeği olarak sayılabilir. Kâr ettirebilmek için ise piyasayı doğru okumak son derece önemlidir. 

Üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakülteleri, bu anlamda uzman bireyler yetiştiren eğitim kurumlarıdır. Özellikle iktisat, maliye, ekonomi ve istatistik gibi bölümler finansal anlamda yetkin bireyleri sektöre hazırlar. Üye temsilcisi olmak için üniversite eğitimi sonrasında Borsa İstanbul (BİST) tarafından verilen eğitime katılmak gerekir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan bireyler, sertifikalarını alarak broker olarak görev yapabilir. 

Üye Temsilcisinin Uzmanlıkları Nelerdir?

Üye temsilcisinin temel uzmanlık alanı ekonomidir. Bu anlamda iyi bir broker, piyasayı anbean takip etmeli ve tüm gelişmeler ile alakalı yatırımcısını bilgilendirmelidir. Özellikle dijital araçların yoğun olarak kullanıldığı günümüzde bilgiye olabildiğince hızlı ulaşan bir broker, yatırımcısını da aynı şekilde haberdar etmelidir.

İyi bir üye temsilcisi, yoğun stres altında da doğru karar verebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Stres yönetimi, üye temsilcisinin uzmanlığını artıran son derece önemli bir noktadır. Tüm bunların yanı sıra raporlama yapabilme, analiz yeteneğinin olması, detayları görebilme ve ayrıntılı çalışabilme gibi vasıflar da bir brokerda mutlaka olması gereken özelliklerdendir. Son olarak üye temsilcilerinin müşteri mahremiyetine sadık kalmaları gerektiğini de belirtmek gerekir. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...