BIS (Bank for International Settlements), küresel çapta finansal ve parasal istikrarı sağlamaya çalışan bir organizasyondur. Uluslararası Ödemeler Bankası nedir sorusu, ülkelerin merkez bankalarının ve diğer kurumlarının iş birliğini artırma hedefiyle hareket eden bir kuruluştur şeklinde de cevaplanabilir. Uluslararası ölçekte bir organizasyon olan BIS, İsviçre’nin Basel şehrinde 1930 yılında kurulmuştur. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın merkezi hâlâ Basel şehridir. Kuruluşun Meksika’da ve Hong Kong’da da ofisleri bulunur. 

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), organizasyona üye olan ülkelerin merkez bankalarının rezerv politikaları özelinde koordine olmalarını sağlar. Ayrıca merkez bankalar arasında gerçekleşen para transferlerinde önemli bir rol oynar. Aracı kurum görevini üstlenen organizasyonun sermayesi ise altın frank olarak ifade edilir. Buna göre 1 altın frank, 0.29 g altını temsil eder. 

Uluslararası Ödemeler Bankası Hangi Faaliyetlerde Bulunur?

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), ekonomik analiz ve bankacılık olmak üzere iki ana faaliyet alanında görev alır. Kuruluş, merkez bankası iş birliklerinde teknolojiyi temel alarak kapsamlı çalışmalara imza atar. Genel dâhilî destek de Uluslararası Ödemeler Bankası’nın faaliyetlerinin arasında yer alır. 

BIS, tüm faaliyet alanları için dört ana departmana ayrılır. Bunlar; Para ve Ekonomi Departmanı, Bankacılık Departmanı, BIS İnovasyon Merkezi ve Genel Sekreterlik olarak sıralanır. Bu bölümlerin tümü; Hukuk Servisi ve İletişim, İç Denetim ve Uyum Birimleri, Risk Yönetimi Birimi tarafından desteklenir. Düzenleyici ve denetleyici otoriteler, dünya çapındaki merkez bankalarının küresel çapta kontrol edilmesini sağlar. Düzenleyici standartları belirleyen kuruluş, sağlam deneyim mekanizmaları sayesinde uygulamaların hayata geçirilmesine katkı sağlar. 

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın Amaçları Nelerdir?

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), merkez bankalarıyla iş birliği yaparak ülkelerin finansta istikrar arayışını destekler. Parasal anlamda, kuruluşlara özel bir banka gibi hareket eder. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın amaçlarının arasında diyalog ve geniş uluslararası iş birliği için bir forum oluşturmak bulunur. 

BIS, küresel çapta düzenlediği faaliyetler ile bankaların geleceğini ve ülkelerin ekonomik iş birliklerini desteklemeyi amaçlar. Ülkelerin bankacılık alanındaki yeniliklerini bilgi paylaşımıyla artırmayı hedefler. Derinlemesine yapılan analizlerin sonucunda, sağlam ve rekabetçi finansal hizmetlere imza atar.

Hangi Ülkeler Uluslararası Ödemeler Bankası’na Üyedir?

Uluslararası Ödemeler Bankası, geniş üye ağıyla çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürür. Küresel arenada sağlanan iş birliklerinin sonucunda şu anda 63 merkez bankası kuruluşa üyedir. Bunların arasında para otoriteleri de bulunur. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın üyelerinin arasında; Avrupa, Asya, Amerika, Afrika, Okyanusya kıtalarındaki ülkeler yer alır. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 5000 altın frank ile kuruluşun hissedar ülkelerinin arasında yer alır. Ayrıca Cezayir, Arjantin, İsrail, İngiltere, Avustralya ve İsviçre gibi pek çok ülkenin merkez bankası da organizasyona üyedir. Üye bankalar, organizasyonun genel kurul toplantılarında oy kullanma ve temsil haklarına sahip olur.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...