Tahvil bir tür borç senedidir. Bu finansal araç sayesinde yatırımcılar, şirketlerin finansman ihtiyacını karşılayabilir. Tahvilde sabit faiz oranı ile borç verilir. Vade sonunda senetten faiz getirisi elde edilir.

Tahvil nedir sorusunun daha ayrıntılı cevap vermek de mümkündür. Bu, vadesi 1 yıldan fazla olan yazılı bir senettir. Senet sahibi olan yatırımcı, ihraç yapan kişinin alacaklısı konumundadır. Sabit getirili menkul kıymet olarak bilinen borç senedi sayesinde finansal ihtiyaçlar karşılanabilir.

Kâğıdın faiz getirisinin beklentilerini karşıladığını düşünen bireyler senet satın alır. Belirli dönemlerde borç senedi sahiplerine bir miktar faiz ödemesi yapılır. Senedin vadesi dolduktan sonra şirket, tahvili yatırımcıdan anapara ile geri alır. 

Tahvilin Özellikleri Nelerdir?

Tahvilin özelliklerini bilmekte fayda vardır. Bu sayede doğru bir şekilde yatırım yapmak mümkün olur. Bu borç senedi kıymetli bir evraktır. Kâğıt sahibi yatırımcılar, borç senedi çıkaran kuruluşların uzun vadeli alacaklısı olur. Anonim şirketler senet çıkarma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra borç senedi devlet ve belediyeler gibi kamu kuruluşları tarafından da çıkarılır. 

Bu ürün; anonim şirketler için borç, bireyler için alacak senedi niteliği taşır. Tahvilin vadesi sona erdiğinde ise borç senedi sahibi ve kurum arasındaki hukuki ilişki biter. Senedin nominal değerleri, kâğıdı çıkaran anonim şirket tarafından belirlenir. Senet, nominal değerin altında iskontolu olarak ihraç edilebilir. 

Piyasada devlet ve özel sektör borç senetleri vardır. Bunların yanı sıra endeksli, ikramiyeli, primli ve başa baş tahviller de bulunur. Tüm bunlara ek olarak sabit ve değişken faizli, garantili ve garantisiz, hamiline ve nama yazılı borç senetleri de alınabilir.

external link icon
norvec (3)

Norveç Varlık Fonu'ndan Türk Şirketlerine 1,3 Milyar Dolar Yatırım!

Tahvil Nasıl Alınır?

Alım işlemini gerçekleştirmek için birtakım şartların sağlanması gerekir. Şirketin tam unvanı, kuruluşun merkezi, borç senedinin konusu ve kâğıdın süresi net bir şekilde belirtilmelidir. Esas sermayenin miktarının ve ana sözleşmenin tarihinin kararlaştırılması da önem arz eder. Daha sonra ise borç senetlerinin nominal değerleri ve verilecek faiz tutarı belirlenir. Borç senedinin nama ya da hamiline yazılı olduğu belirtilir. Ardından senedin itfa şeklinde ve süresinde anlaşılır.

Tahvilin alındığı şirketin mallarının üzerinde rehin ya da teminat olup olmadığı kontrol edilir. Tüm koşullar karşılandığı takdirde genel kurulun senet çıkarma kararının tescil ve ilan tarihi belirlenir. Karar aşamasında en az iki yetkili imzanın bulunması gerekir.

Tahvil Almanın Avantajları Nelerdir?

Tahvil almanın avantajlarının başında senet sahibinin kâr veya zarar üzerinde bir sorumluluğunun bulunmaması gelir. Borç senedi, sabit gelirli olduğu için kâğıdın getirisi önceden bilinir. Şirket tarafından kâr dağıtımı yapılmadan önce borç senetlerinin alacakları ödenir. Buna ek olarak bahsi geçen borç senedi sayesinde şirketler, ekonomik anlamda kısa süreli bir rahatlama yaşar. Kuruluşlar, faiz aldıkları için varlıklarını artırma fırsatı da yakalar.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...