Finansla ilgilenenlerin karşısına çıkan “Limit emri nedir?” sorusu, internette sıkça araştırılan konulardan biridir. Limitli emir, borsada yatırımcıların alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlayan bir adımdır. Yatırımcılar, aracı kurumlara limitli emir doğrultusunda işlem ya da değişiklik yapma talebinde bulunur. Söz konusu emir sayesinde yatırımcılar portfolyolarını yönetir. 

Limit emri yatırımcıya kendi belirlediği fiyattan işlem gerçekleştirme avantajı tanır. Bir borsa terimi olan limitli emir için alıcı ve satıcı olmalıdır. Ayrıca limit emrinin gerçekleşmesi için alıcının en yüksek miktarı, satıcının ise en düşük fiyatı kabul etmesi gerekir. Fiyatın ve miktarın belirtildiği emir, herhangi bir işlem yapılmazsa süresi bitene kadar pasif bir şekilde bekletilir. 

Limitli Emirde Hesaplama Nasıl Yapılır?

Limitli emir, belirlenen fiyattan veya daha yukarısından satış yapmanızı sağlar.

Borsada ve kripto piyasasında limitli emirlerin hesaplanması çok basit bir şekilde yapılır. Örneğin 500 USD üzerinden 10 adet kripto para satmak istediğinizi varsayabilirsiniz. Bunun için satış emrini 500 USD olarak verirsiniz. Satmak istediğiniz kripto para birim fiyatı, belirlediğiniz rakama ya da daha üstüne ulaşırsa emriniz otomatik olarak gerçekleşmiş olur. Satış fiyatı, belirlediğiniz tutarın altında ise işleminiz gerçekleşmez. Daha basit ve kısa bir ifadeyle alım satım emrine limit koyarak kâr etme ihtimalinizi güçlendirirsiniz.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Limitli Emirin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Borsada yatırım yapan kişiler için limitli emrin sağladığı bazı avantajlar vardır. Bu emir türü, alıp satmak istediğiniz senedin veya kriptonun fiyatını sizin belirlemenizi sağlar. Emirlerinizin gerçekleştiğini kontrol etmek için sürekli piyasayı kontrol etmek zorunda da kalmazsınız. Çünkü yatırım aracınız sizin belirlediğiniz fiyata düştüğünde ya da çıktığında emriniz direkt olarak gerçekleşir. 

Fiyat limitli emirlerin dezavantajları da vardır. Bunların başında borsa ve kripto piyasasındaki dalgalanmalar gelir. Özellikle kripto piyasasında çok sık dalgalanma yaşanır. Aniden yükselen ya da düşen fiyatlar emirlerin gerçekleşmesinin önüne geçer. Ayrıca sizin sisteme girdiğiniz emir daha önce başkası tarafından verilmiş ise ilk emrin karşılık bulmasını beklemeniz gerekir. 

Limitli Emir Örnekleri Nelerdir?

Limitli emirleri basit bir örnekle açıklamak mümkündür. Örnek olarak 20 dolardan işlem gören bir hisse senedi ele alınabilir. Yatırımcının hisse başına ödemek istediği maksimum fiyat ise 18 dolar olsun. Eğer söz konusu senet 20 dolardan 18’e veya daha altına düşerse yatırımcının emri gerçekleşir. Fiyatın düşmediği durumlarda ise verilen emir belirlenen tarihe kadar açık kalır. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...