Açılımı Londra Bankalararası Teklif Oranı olan LIBID, faiz ile ilgili bir terimdir. Bir yatırımcının Londra Bankalararası Para Piyasası’nı takip etme sebebi, döviz farkından kaynaklıdır. Döviz interbankında Londra kaynaklı işlem yapmak isteyen bir Türk bankası, broker kullanır. Broker, bir bankanın taraflar arasında aracı olarak hareket eden komisyoncusu ve danışmanıdır. Özellikle büyük bankalarla gerçekleştirilen işlemlerde broker aracılığı şarttır. Brokerlar ile LIBID ve LIBOR hakkında bilgi edinmeniz mümkündür.

LIBID (London Interbank Bid Rate), Londra Bankalararası Para Piyasası’nda bulunan yüksek itibara sahip kurumlar arasında yapılan alışverişlerde kullanılır. Bu saygın bankalar, birbirlerinden temel para birimleri üzerinden mevduat kabul ederken LIBID adı verilen faiz oranını kullanarak işlem yapar. Söz konusu temel para birimleri ise ABD doları, euro, İngiliz sterlini, Japon yeni ve İsviçre frangıdır.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

LIBID (London Interbank Bid Rate) Oranı Nasıl Kullanılır?

LIBID (London Interbank Bid Rate) nedir sorusuna günlük olarak yayınlanan bir faiz oranıdır şeklinde cevap verilebilir. Dolayısıyla bu oranın genellikle kısa vadeli işlemler için kullanıldığı söylenebilir. Ancak LIBID, çeşitli küresel finansal araçlar içinde en önemli referans oranlarından biri olarak bilinir. Ayrıca eurodolar piyasasında da önemli bir itici güçtür. LIBID kullanımının yaygın olduğu işlemler şunlardır:

  • Kısa vadeli işlem sözleşmeleri
  • Vadeli oran anlaşmaları
  • Faiz oranı takasları
  • Para birimi opsiyonları

Küresel finansal araçlar içindeki bir diğer önemli referans oranı da LIBOR’dur. Tıpkı LIBID gibi günlük olarak değişen LIBOR için standart oran 35’tir. LIBOR oranının sabitlenmesi ve düzenli olarak yayınlanması LIBID için de önem arz eder. Bu iki oran arasındaki fark, ortalamayı verir. LIMEAN adı verilen bu ortalama oran, bankalararası piyasada LIBID ya da LIBOR kullanmak istemeyen kurumlar tarafından tercih edilen güvenilir bir referanstır.

LIBID ve LIBOR Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki terim arasındaki farkı anlamak için ilk olarak LIBID ve LIBOR ifadelerinin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. LIBID teriminin tanımı, ilgili başlık altında verilmiştir. LIBOR teriminin açılımı ise London Interbank Offered Rate şeklindedir. LIBOR, Londra Bankalararası Para Piyasası’nda itibarı yüksek kurumların birbirine temel para birimleri üzerinden borç verme işlemleri için uyguladıkları faiz oranıdır. LIBOR için kullanılan temel para birimleri de LIBID ile aynıdır. 

LIBID ve LIBOR terimlerinin ikisi de bankaların doğrudan veya elektronik ticaret platformları aracılığıyla para alışverişi yaptığı Londra Bankalararası Piyasası’nda belirlenen referans oranlarını temsil eder. LIBOR ve LIBID farkı; birinin alım, diğerinin ise satım oranı olmasından ileri gelir. LIBOR, Londra Bankalararası Piyasası’nda fonların satılma oranıdır. LIBID ise bu fonların piyasadan satın alınma oranını ifade eder.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...