Günlük işlem, döviz ve borsa piyasalarında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Kısa vadeli piyasa hareketlerinden kazançlı çıkmayı isteyen yatırımcıların gün içinde bir menkulü alıp satmasına denir. Emir verildiği gün sonuna kadar geçerli olan bu işlem, eşleşme olmadığı takdirde ertesi güne aktarılmadan otomatik olarak sonlandırılır. Söz konusu işlem günde iki seans olarak gerçekleştirilir. İlk seansta tamamlanmayan işlem ikinci seans sonuna kadar bekletilir. Karşılanmaması durumunda da iptal edilir.

Günlük İşlem Özellikleri Nelerdir?

Piyasadaki hareketliliği ve dalgalanmaları takip eden bilinçli yatırımcıların tercih ettiği günlük işlem, riskleri de beraberinde getirir. Piyasaların nasıl çalıştığını bilen profesyonel yatırımcıların stratejik kararlarından biridir. Uygun zamanı kollayarak hızlı hareket etmek, günlük işlemlerden büyük kâr elde edilmesini sağlayabilir. 

Bir yatırım atılımında bulunmak isteyen kişi, yatırım yapacağı şirket ve menkul kıymet ile ilgili iyi bir araştırmaya girmelidir. Günlük haberlerin takibi, hisselerde gözlemlenen fiyat düşüşü ve yükselişi yatırımcıya bu atılımın göze alınıp alınamayacağına dair bir bilgi verebilir. Günlük işlem, ortaya konulan sermayenin mükemmel bir stratejiyle değer kazanmasını sağlayan yatırım fırsatıdır.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Günlük İşlem Bedeli Nedir?

Borsada günlük işlemler farklı kriterler ve yöntemler üzerinden bedellenir. İşlem hacmi üzerinden hesaplama yöntemi buna bir örnektir. Bununla birlikte kotasyon işlem hacmi üzerinden de günlük işlem bedeli yansıtılır. Borsaya verilen emirlerde azaltıma gidildiğinde ya da iptal söz konusu olduğunda da ayrı bir hesaplama yapılır. Yatırımcının anaparasının onbinde biri denilen baz puan üzerinden yapılan bedellendirmelerde işlemlerin yurt içi ve yurt dışı olması da değerlendirme faktörleri arasındadır.

Günlük İşlem Limiti Nedir?

Pattern Day Trade, Amerikan borsalarında uygulanan kurallardan biridir. Buna göre hesabında 25 bin Amerikan dolarının altında varlığı bulunan yatırımcılar yapmak istedikleri işlemlerde kısıtlanır. Bu varlık limitinin altında kalanların günlük al/sat limiti 3 ile sınırlanır. Bu sınırlama 5 borsa işlem günü baz alınarak değerlendirilir. 5 günlük süre zarfında 3’ten fazla al/sat yapıldığı takdirde 90 gün boyunca borsadan men edilme durumu söz konusudur. Bir yatırımcı olarak sahip olunan nakit bakiye ve toplam hisse değerleri 25.000 USD üzerindeyse bu engel ortadan kalkar.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...