Fiyat marjı nedir sorusuyla borsa alanında sıklıkla karşılaşılır. Bu soru, “Tüm gün işlem gören payın en yüksek ve düşük değerleri üzerinden çıkarılan limit” şeklinde yanıtlanabilir. Fiyat marjı, alıcı ve satıcılara fikir veren bir unsurdur. Her pay için belirlenen baz fiyat marjı, bir önceki gün yapılan işlemlerin kapanış değeri üzerinden hesaplanır. 

Fiyat marjı ve aralığına ek olarak belirlenen adım değerleri, her pay üzerinden yapılabilen tek seferlik en düşük oransal değişimleri temsil eder. Önceki günün kapanış değerleri kullanılarak elde edilen tahminî veriler, yatırımcıların ideal fiyat aralığından alış ve satış yapmasını sağlar. Yatırım yapılan paylar içerisinde baz fiyat değeri bulunmuyorsa hissenin türüne ve sırasına göre farklı fiyat marjı ve aralığı hesaplamaları gerçekleşir.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Fiyat Marjı/Fiyat Aralığı Nasıl Hesaplanır?

Fiyat marjı ve aralığı hesaplaması için yatırımların önceki gün değerleri ele alınır. Paylara ait alt ve üst limitlerin belirlenmesinde kullanılan kapanış fiyatı marjları; yıldız, ana, GİP, YİP ve PÖİP gibi farklı değerler üzerinden hesaplanır. Genel olarak %20 değerinde uygulanan fiyat marjı ve aralığı limitleri, sadece menkul kıymet türlerinde çeşitli etkenler sonucu değişiklik gösterir. 

Artı ve eksi yönde değişkenlik eğilimi bulunan borsa fiyat marjı, günlük hareketler sonucu sürekli güncellemeye gider. Baz satış tutarının %10 altı ve üstü olacak şekilde ele alınan fiyat marjı ve aralığı, günlük değerlere göre anlık şekilde belirlenir. Tek fiyat üzerinden işleme alınan pay sıralarının günlük emir toplama işleminin ardından ortaya çıkan ilk tutarları, baz olarak değerlendirilir. 

Rüçhan Fiyat Marjı Nedir?

Rüçhan borsa fiyat marjı; paylara yatırım yapan ortakların gideceği sermaye artırma sürecine, mevcuttaki yatırımcıların öncelikli olarak katılma hakkı sağlayan değer aralığıdır. Bedelli sermaye artırımı olarak da bilinen rüçhan fiyat marjı ve aralığı en az 15, en fazla 60 gün olacak şekilde mevcut ortaklar tarafından kullanılır. Mevcut yatırımları ilk olarak alma hakkı tanınan ortaklar için belirlenen rüçhan fiyat marjı ve aralığı, ortalama 1 TL değerindedir. 

Sermayesinde artışa gitmeyi düşünmeyen yatırımcılar, kendilerine tanınan rüçhan paylarını satışa çıkarabilir. Hisselerin kodlarının yanına eklenen “R” harfi, rüçhan pazarında satışa çıkarılan payları temsil eder. Ortalama 15 gün boyunca erişime açık olan rüçhan pazarından fiyat marjı ve aralığı en uygun seviyelerde hisse alımı gerçekleştirilir. Rüçhan hakları için belirlenen BIST fiyat marjı üzerinden yatırımcılar uygun bütçelerle yeni hisseler elde edebilir. Tercih edilen yatırım türüne ve hisse senedine bağlı olarak rüçhan fiyat marjı değerleri çeşitlilik gösterir.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip hisseleri gösterir. Borsadaki aşağı ve yukarı yönlü...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit ya da yarı sabit kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından başvurulabilen bir para politikası aracıdır. Kısaca devalüasyon...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...