Kotasyon, borsada listeleme olarak tanımlanan bir terimdir. Fiyat kotasyonu vermek, menkul kıymetler borsasında bir varlığın alım ve satım değerlerinin ilan edilmesidir. Bu değerler BIST Hisse Senetleri Piyasası Alım Satım Sistemi’ne girilir. Bu fiyatlar piyasa yapıcının görevli olduğu seans sırasında duyurulur. 

Bir sermaye piyasasında birden çok piyasa yapıcı ve kotasyon olabilir. Geçer değer fiyatlarında ayrı bir limit bulunmaz. Bunun yanı sıra fiyat, limitler arasında olduğu sürece kotasyon ücretini geçen seviyelerden de işlem gerçekleştirilebilir. Hisse Senetleri Piyasası’nda belirlenen kurallar değişmedikçe önceki emirlere uyulur. Fiyat kotasyonu vermek işlemi de bu bağlamda diğer emirler gibidir. 

Kotasyon girilmeden verilen emirlerle işlem gerçekleşebilir. Seans esnasında piyasa yapıcının kotasyon girişi ve değişimine izin verdiği bir zaman dilimi olur. Buna ek olarak açılış ve kapanış seansı bölümlerinde de listeye fiyat girişi yapılabilir. Kotasyon dışı emirler verilirse sisteme kabul edilir. Ancak bu aralığa dâhil olana kadar emirler işlem görmez. Bu işlemde emirler ve piyasa yapıcının kotasyonları fiyat-zaman önceliği kuralları doğrultusunda sisteme kaydedilir. Seanslar esnasında emir iptali de gerçekleşebilir. 

Fiyat Kotasyonu Vermenin Etkileri Nelerdir?

Fiyat kotasyonu vermek yatırımcıları doğrudan etkileyen bir işlemdir. Borsa İstanbul, kotasyon işlemlerinde ilk olarak ihracatçılarla ilgili olan halka arz aşamasına yönelir. Borsada işlem görecek menkul kıymetlerin tümü incelenir. Bu bağlamda fiyat kotasyonu etkileri arasında piyasa düzenleyici bir rolden bahsedilebilir. Bu sayede sermaye piyasasında varlıkların kontrolü ve denetimi kolaylaşır. 

Kotasyon işlemleri, kamuoyunun aydınlatılması ve halka arz işleminin düzgün bir şekilde yürütülmesini de sağlar. Aynı zamanda fiyat kotasyonu vermek adil ve dürüst pazarların açılmasına imkân verir. Bu sayede borsada gelir kaynağı yaratılmış olur. 

Fiyat kotasyonu vermek şirketlerin mal varlığını ve prestijlerini oldukça etkiler. Şirket ortakları piyasa doğrultusunda hisselerini elden çıkarabilir. Borsada işlem gören firmalar ucuz finansman kaynağına kavuşabilir. Bu doğrultuda şirketlerin imajı artıp borçlanma imkânı genişler.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Fiyat Kotasyonu Vermenin Önemi

Fiyat kotasyonu vermek oldukça önemlidir. Borsanın işleyişini düzenli ve doğru gerçekleştirmek için bu listeleme sistemi gereklidir. Fiyat kotasyonu sayesinde kamuoyu, varlıkların alım ve satım fiyatlarını şeffaf bir şekilde öğrenebilir. Ayrıca şirketlerin finansman temin etmesi ve kurumsallaşması da çok daha kolay olur.

Borsada işlem gören şirket hisse senetlerinde akışkanlık söz konusu olabilir. Borsada işlem gören mal değerli olduğu için teminat olarak görülür. Bu senetler likidite kazandığından ötürü arz ve talep doğrultusunda oluşan fiyatlardan alım satım yapmak mümkün olur. Borsanın para akışı ve şirketlerin değerlenmesi bu işlem sayesinde gerçekleşir. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...